Neuvoja kynsien

leikkaamiseen

Koirani on n.3-vuotias sekarotuinen joka eksyi hoidokikseni parisuhteen kautta. Ongelmana ovat koiran minusta ylikasvaneet kynnet. Kynnet rapisevat lattiaan kävellessä ja pelkään että ne aiheuttavat virheasentoja jalkoihin. Niitä ei kuitenkaan voi leikata kovinkaan paljon, koska niistä tulee helposti verta. Pelkään satuttavani koiraa, joka jo muutenkin inhoaa kynsienleikkuuta ja vaikka nöyränä otuksena pysyykin paikallaan, on selvästi kauhuissaan koko toimenpiteestä.

Miten pitäisi toimia? Olen kuullut, että kynnen ydin vetäytyy pikkuhiljaa takaisin jos kynsiä leikkaa usein. Kynnet ovat kuitenkin mustat, eikä ydintä voi nähdä. Voiko kynnestä jotenkin päätellä, missä kohtaa ydin on? Olen yrittänyt etsiä netistä tietoa tai jotakin kaavakuvia mutta en ole onnistunut löytämään.

Voisiko eläilääkäri esim. rauhoittaa koiran ja leikata kynnet kerralla lyhyiksi, polttaa suonet kiinni tms? Vai onko se liian väkivaltaista?

Kiitos vastauksista jo etukäteen!

8

1994

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vennieetu

      Kannattaisi kysyä suoraan eläinlääkäriltä mitä se voisi tehdä kynsille.

      Meillä on mustakyntinen koira, sen kynsiä leikataan aika harvoin, kulutus on kova kun kaivaminen kuuluu lempiharrastuksiin. Mustia kynsiä täytyy leikata varovasti ihan vähän kerrallaan.

      Etsin googlen kuvahaulla, tuossa lammaskoirasivulla on jonkinlainen kynnenleikkausohje.

      http://images.google.fi/imgres?imgurl=http://www.oesfi.com/kuvat/kynsienleikkaus.gif&imgrefurl=http://www.oesfi.com/index.php?id=lammaskoiranhoito&h=165&w=500&sz=4&hl=fi&start=1&tbnid=HxiZMcdiZickbM:&tbnh=43&tbnw=130&prev=/images?q=koiran kynsien leikkaaminen&gbv=2&svnum=10&hl=fi&sa=G

    • koiran

      voi rauhoittaa kynsienleikkausta varten! ja niin se olisikin hyvä ja kivuttomin tapa tehdä,jos kynnet ovat mahdottoman ylipitkät! silloin saa kynnet kerralla lyhyiksi ja kuten mainitsit niin suonet poltetaan kiinni.Kun kynnet on saatu oikeaan mittaan,on siitä helppo alkaa niitä hoitamaan kotona,eli viikottain napsii kärjistä pienet palat! näin kynnet ei enää pääse virumaan mahdottomiksi! eli säännöllisyys on valttia kynsien leikkuussa!
      ja jos koiran rauhoittaa,niin kannattaa tsekata kannattaisiko samalla rauhoituksella esim.poistattaa hammaskiveä yms muuta vaivaa hoitaa samalla!että saisi rauhoituksen käytettyä mahdollisimman hyvin hyödyksi!

      • mistica

        kynsistä pystyy näkemään milloin se ydin on uhkaavan lähellä-vaatii totuttelua...

        Usein ei tarvita rauhoitusta, nylonkuonokoppa vaan niin koirankaan ei tarvi miettiä, hammastelisiko vai mitä...sellainen on ell:llä ja monilla kotioloissakin. Helpottaa toimenpidettä.
        Ei niitä polteta varsinaisesti jos vuotavat, saakelin dementia kun en muista, millä aineella niitä olen itse hoitanut. No, jos se on polttamista että laittaa vanupuikolla jotakin ainetta siihen, olkoon. Sanat ja lähimuisti kadoksissa. Sori.
        Meillä nyt vaan on aina leikattu kynnet, noin kerran viikossa tasaan.


      • mistica
        mistica kirjoitti:

        kynsistä pystyy näkemään milloin se ydin on uhkaavan lähellä-vaatii totuttelua...

        Usein ei tarvita rauhoitusta, nylonkuonokoppa vaan niin koirankaan ei tarvi miettiä, hammastelisiko vai mitä...sellainen on ell:llä ja monilla kotioloissakin. Helpottaa toimenpidettä.
        Ei niitä polteta varsinaisesti jos vuotavat, saakelin dementia kun en muista, millä aineella niitä olen itse hoitanut. No, jos se on polttamista että laittaa vanupuikolla jotakin ainetta siihen, olkoon. Sanat ja lähimuisti kadoksissa. Sori.
        Meillä nyt vaan on aina leikattu kynnet, noin kerran viikossa tasaan.

        mun pää.
        Siis musta kynsi.Ota se sormien väliin niin että toisen käden sormet suojaa, ja klipsi vain murunen kerrallaan.Jossakin kohtaa tulee vastaan tumma piste (on myös valepisteitä), jolloin voi lopettaa sen kynnen leikkaamisen. Ja taas seuraava, sen oppii tai silmä harjaantuu, vaikea selittää tässä kirjoittamalla. Ja muista mihin suuntaan leikkuupinta menee.


    • terristi

      voi myös viilata jos eivät ole ihan älyttömän ylipitkät. Kyllä se esim. parkettilattiaan kuuluu ne normikynnetkin eli ei kynsien rapina ole merkki ylipitkistä kynsistä.

      Eli vaikka jalkaraspi, hiekkapaperi tai jos pienestä koirasta kyse, ihan ihmisten kynsiviila ja sillä lyhentämään pikku hiljaa. Näin koirakin tottuu että toimitus ei satu eikä ole epämiellyttävä.

      • koiralta, jonka kynnet oli tosi pitkät, ei eläinlääkäri suostunut leikkaamaan niitä lyhyiksi. Katkaisi vaan siihen asti kun pystyi ilman verenvuotoa ihan niinkuin yleensäkin leikataan. Syyksi tähän sanoi, että kynnet tulehtuvat tosi helposti, jos sinne kynnen ytimeen asti leikkaa ja joutuu polttamaan suonia.


      • leikata
        Birjanna kirjoitti:

        koiralta, jonka kynnet oli tosi pitkät, ei eläinlääkäri suostunut leikkaamaan niitä lyhyiksi. Katkaisi vaan siihen asti kun pystyi ilman verenvuotoa ihan niinkuin yleensäkin leikataan. Syyksi tähän sanoi, että kynnet tulehtuvat tosi helposti, jos sinne kynnen ytimeen asti leikkaa ja joutuu polttamaan suonia.

        Meidän koira ei tykkää lainkaan kun sen kynsiä leikataan ja siksi ne tuppavatkin kasvamaan ylipitkiksi. Pari kertaa on jouduttu nukuttamaan leikkauksen vuoksi ja tuolloin olen pyytänyt ell leikkaamaan sen kynnet samalla.Ovat vuotaneet melkoisesti mutta jokainen kynsi (verisuoni) poltettu samantien eikä ne ole koskaan tulehtuneet toimenpiteen jälkeen. Eikä mitään aristusta havaittu.


      • mistica
        leikata kirjoitti:

        Meidän koira ei tykkää lainkaan kun sen kynsiä leikataan ja siksi ne tuppavatkin kasvamaan ylipitkiksi. Pari kertaa on jouduttu nukuttamaan leikkauksen vuoksi ja tuolloin olen pyytänyt ell leikkaamaan sen kynnet samalla.Ovat vuotaneet melkoisesti mutta jokainen kynsi (verisuoni) poltettu samantien eikä ne ole koskaan tulehtuneet toimenpiteen jälkeen. Eikä mitään aristusta havaittu.

        tulehdu, se on niin yleistä, että etenkin kun koira on narkoosissa, joku leikkaa hiukan liikaa. Se kuonokoppa on todella monilla kotikäytössäkin, sitä ne käyttää eläinlääkärillä. Nukutuksessa leikataan jos on jokin muu toimenpide tehty. Muuten joko kuonokopalla tai ilman, kattoo miten koira käyttäytyy! On se omistajan opeteltava toi. Se on mun näkemys-tosin itse leikkaan mun tuttujen koirilta kynnet. Omistaja pitää kiinni, minä leikkaan, välillä saa namia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      75
      3597
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2694
    3. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      81
      2637
    4. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      58
      2418
    5. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      92
      2353
    6. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      257
      2184
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      43
      1922
    8. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      44
      1769
    9. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      15
      1491
    10. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      149
      1418
    Aihe