Tarkistettua BIOSista ? Mitä pitää kirjoittaa?
Miten saan lämmöt
123
1505
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
BIOSiin pääsee vain POSTista (Muistaakseni Power On Self Testing)... tai itseasiassa hieman ennenmin
Eli silloin kuin kone käynnistyy ja tulee logo ruudulle (ei winukan logo vaan emon tai pakettikoneen valmistajan). Silloin pitää painaa DEL-nappia. Kannattaa varmuuden vuoksi painella muutama kerta, muttei kuitenkaan rämpyttää.
BIOSissa etsitään PC Health Status (Award), POWER -> Hardware Monitor (Phoenix).. tai vastaava. Paikka mistä löytyy (tai löytyykö ollenkaan) riippuu BIOSista ja sen versiosta.
Riippuen BIOSista ja emosta, löytyy useampia antureita.. CPU temp / CPU fan speed, NB temp / NB fan speed, MB temp / (MB fan speed) ja lisäksi useampia kotelotuulettimien nopeuksia.
Ensimmäinen on siis prosessorin lämmöt ja tuulettimen nopeus (jos tuuletin kytketty emolevyn CPU fan liittimeen). Toinen on North Bridgen eli piirisarjan lämmöt ja tuuletin (jos aktiivinen jäähdytys). MB on vaihteleva, mutta yleisesti tarkoittaa prosessorin virransyötön lämpötilaa.. se on useiten passiivinen.