Miten saan lämmöt

Tarkistettua BIOSista ? Mitä pitää kirjoittaa?
1505
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

BIOSiin pääsee vain POSTista (Muistaakseni Power On Self Testing)... tai itseasiassa hieman ennenmin

Eli silloin kuin kone käynnistyy ja tulee logo ruudulle (ei winukan logo vaan emon tai pakettikoneen valmistajan). Silloin pitää painaa DEL-nappia. Kannattaa varmuuden vuoksi painella muutama kerta, muttei kuitenkaan rämpyttää.

BIOSissa etsitään PC Health Status (Award), POWER -> Hardware Monitor (Phoenix).. tai vastaava. Paikka mistä löytyy (tai löytyykö ollenkaan) riippuu BIOSista ja sen versiosta.

Riippuen BIOSista ja emosta, löytyy useampia antureita.. CPU temp / CPU fan speed, NB temp / NB fan speed, MB temp / (MB fan speed) ja lisäksi useampia kotelotuulettimien nopeuksia.

Ensimmäinen on siis prosessorin lämmöt ja tuulettimen nopeus (jos tuuletin kytketty emolevyn CPU fan liittimeen). Toinen on North Bridgen eli piirisarjan lämmöt ja tuuletin (jos aktiivinen jäähdytys). MB on vaihteleva, mutta yleisesti tarkoittaa prosessorin virransyötön lämpötilaa.. se on useiten passiivinen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


123 kirjoitti:

Tarkistettua BIOSista ? Mitä pitää kirjoittaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu