Miten saan asennettua Outlook sähköpostiini Suomen kielen oikeinkirjoitus-toiminnon? Outlook on Suomenkielinen, mutta oikeinkirjoituksen tarkistus toimii vain Englannin kielellä: Englanti (australia) Eng. (iso-Britannia) Eng. (kanada) Eng. (yhdysvallat)
Minusta tuo on hyvin outoa, enkä millään keksi miten tuo toiminto lisätään.
Kaikki asialliset neuvot ovat tervetulleita.
Outlookin suomenkielinen oikeinkirjoituksen tarkistus
4
1001
Vastaukset
- Ainakin.
Officessa ne löytyy, kohdasta työkalut / asetukset.
- blender
tuota yritän, eli muokkaa käyttäjän sanastoa, niin tulee seuraava herja: Sanastoon tehdyt muutokset tulevat voimaan vasta, kun oikeinkirjoituksen tarkistus käynnistetään seuraavan kerran.
kun klikkaan ko. ilmoituksen OK-namiskaa, niin aukeaa tyhjä CUSTOM-muistio
Mitä tuolle sitten pitäisi tehdä? - kokeilin.
blender kirjoitti:
tuota yritän, eli muokkaa käyttäjän sanastoa, niin tulee seuraava herja: Sanastoon tehdyt muutokset tulevat voimaan vasta, kun oikeinkirjoituksen tarkistus käynnistetään seuraavan kerran.
kun klikkaan ko. ilmoituksen OK-namiskaa, niin aukeaa tyhjä CUSTOM-muistio
Mitä tuolle sitten pitäisi tehdä?Äsken kirjoitin oman nimeni tyhjälle arkille, oletuskielenä englanti kaikki väärin otin asetukset käyttöön, valitsin suomen kielen painoin ok homma ok.
- blender
kokeilin. kirjoitti:
Äsken kirjoitin oman nimeni tyhjälle arkille, oletuskielenä englanti kaikki väärin otin asetukset käyttöön, valitsin suomen kielen painoin ok homma ok.
Siis hetkinen. Kirjoitit oman nimesi tyhjälle arkille. Mille ihmeen arkille?
Olen minäkin tuota kokeillut, mutta kun ei sitä suomen kieltä löydy mistään. On vain nuo eri maitten enkku, eikä suomen kieltä voi edes hakea.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2053833Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii622426Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3912296- 472213
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321521Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5151295Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931271- 561247
- 701157
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1251126