Luin aamun Hesarista, että PlusTV:n hinta tuplaantuu syyskuun alusta alkaen. Mukaan tulee kuulemma lisää kanavia. Hinta-esimerkki oli antenniverkosta. Miten kaapelin hinta nousee?
Tämä on MTV3:lta törkää asiakkaiden huijausta.
Itselläni on PlusTV pelkästään formulan katsomista varten. Aion tasan tarkkaan irtisanoa sopimuksen ennen elokuun alkua. F1:stä lukuunottamatta paketissa ei ole muuta katsottavaa.
Törkeää muutenkin nostaa hintoja kesällä, kun ihmiset ovat lomalla! Paketissahan on kuukauden irtisanomisaika. MTV3 saisi hävetä.
Tämä on MTV3:lta törkää asiakkaiden huijausta.
Itselläni on PlusTV pelkästään formulan katsomista varten. Aion tasan tarkkaan irtisanoa sopimuksen ennen elokuun alkua. F1:stä lukuunottamatta paketissa ei ole muuta katsottavaa.
Törkeää muutenkin nostaa hintoja kesällä, kun ihmiset ovat lomalla! Paketissahan on kuukauden irtisanomisaika. MTV3 saisi hävetä.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Plus tv toimii ainoastaan maanpäällisessä antenniverkossa. Kaapelissa Maikkarin paketin (4 kanavaa) tarjoaa kaapelioperaattori ei Plus tv. Joten hinnankorotuksia tuskintulee ellei Maikkari nosta hintojaan kaapeliverkko-operaattoreille.
Antenniverkossa nyt näkyy Max ja Juniori. Leffa silloin kuin Juniori ei lähetä. Sekä Urheilu Kanava iltaisin. Kaapelissa taas näkyy kellon ympräi MAX, Junori, Leffa ja Fakta. Syksyllä antenniverkkoon tulee vasta tuo Fakta. Toisaalta hieman ylihinnoiteluta tuo uusi paketti tuntuu ellei siihen kuulu vielä tuo Erkon kolmas tv-kanava.
Tosin sen verran korjaan, että kaapelissa ei missään nimessä näy kellon ympäri kaikki kanavat. Juniori lopettaa klo 20. Eikä noilta muiltakaan kanavilta tule koko ajan ohjelmaa.
Mutta korotus on kova. Ainakin jos tuosta kanavapaketista ei tarvitse kuin formuloita:-)
kaapelissa paketin sisältö pysyy samana.
nuo antennipuolen uudet kanavat mtv ja eurosporthan näkyvätkin jo "ilmaiseksi".
discovery taas on ja pysyy discovery-paketissa ja joissain muissa paketeissa eikä niitä ainakaan elisan kaapelissa aleta pakkomyymään.
Plus-tv on erillinen firma joka myy ostamiaan maksukanavia (tai siis niiden oikeuksia) antenniverkossa. Maikkarilla ei ole mitään tekemistä tuon hinnankorotuksen kanssa. Tästä syystä hinta ei nouse kaapelissa tai satelliitissa.
En hokannut, että tuollainen Plus Tv on edes olemassa:-)
tai ei ole senkään syytä sinänsä vaan juuri siksi hinta nousee kun tulee uusia kanavia! Älkää nyt jumaliste aina sekoittako firmoja ja heidän edesottamuksiaan toisiinsa! Plustv on ulkopuolinen firma joka vain myy maikkarin maksukanavia, Maikkarilla itsellään ei ole siis osaa eikä arpaa tuohon korotukseen.
Noista syksyllä aloittavista uusista kanavistakin vain yksi on Maikkarin kanava, loput on ulkomaisperäisiä mutta suomeksi lokalisoituja kanavia kuten MusicTV, Eurosport, Discovery ja Nickelodeon!
Ennen kuin täällä MTV3:sta syytellään perusteettomasti, kannattaa perehtyä alla olevaan, varsinkin kohtaan omistus!
Digi TV Plus Oy on uusi digitaalisten televisiokanavien jakeluun erikoistunut yritys, jonka palvelua markkinoidaan asiakkaille PlusTV -nimellä.
Digitalisoinnin myötä markkinoilla on tarve uudelle toimijalle, joka paketoi olemassa olevista kanavista katsojille kanavakokonaisuuksia.
PlusTV:n kohderyhmänä ovat kaikki suomalaiset antennitaloudet, joita on noin miljooona. Yhtiön tavoitteena on luoda suomalaisille suunniteltu kanavakokonaisuus, joka koostuu halutuimmista suomalaisista ja ulkomaalaisista tv-kanavista.
Ensimmäisessä vaiheessa marraskuusta 2006 alkaen valikoimaan kuuluvat MTV3:n maksu-TV palvelut. Kanavia lisätään asteittain siten, että lopullinen palvelu on valmis syyskuun alussa 2007, kun Suomi siirtyy täysin digitaalisiin televisiolähetyksiin.
Yrityksen toimitusjohtajana toimii Vesa Mars ja hallituksen puheenjohtajana Arne Wessberg.
Yrityksestä noin 58 % omistaa amerikkalainen Baker Capital ja 19 % Provider Venture Partners. Loput omistuksesta on yksityissijoittajilla sekä toimivalla johdolla.
Baker Capital on yksityinen pääomasijoitusyhtiö, joka sijoittaa digitaalisen viestinnän yrityksiin. Provider Venture Partners on johtava pohjoismainen pääomasijoitusyhtiö.
Oletko tosiaan noin naivi ja uskot tuohon?
MTV3 on koko pahan alku ja juuri.
Turha on muuta kuvitella.
Eihän tämä mikään uskon asia ole, vaan tiedon.
Täytyypä sanoa, että harvoin on vastaan tullut asiaa, joka vähemmän kiinnostaisi.
PlusTV:n sivuilla on uusi paketti esiteltynä, joka alkaa 1.9.2007. Siinä on käsittääkseni kaikki muut uudet kanavat paitsi Erkon kanava.
Politiikka näyttää olevan, että kaikki tai ei mitään. Jos dokumenttikanavat kiinnostaa, alkaa TV:stä pukkaan myös lastenohjelmaa yms. Ei tällainen systeemi ainakaan mitään kilpailua lisää kanavien kesken.