Käsiaseet

Janne

Onko kellään kokemuksia käsiaseiden luvista?

Olen mestästäjä, kuulun seuraan ja omistanut luvallisen haulikon muutaman vuoden. Kuinkahan hankalaa on saada 9-millisen pistoolin lupa.

Haluan harrastaa Practical-tyyppistä ampumista ja käyttää sitä myös loukkumetsästyksen lopetusaseena, mutta mietin pitäiskö taktikoida jotenkin lupa-asioissa.

Taustani on nuhteeton ja ammatti luottamuusta herättävä, mutta irtookohan lupa?

Ei huvittaisi liittyä johonkin asehullujen seuraan pelkästään luvan takia.

3

427

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Juoksija

      Liity reserviläisiin. Eivät ole mitään asehulluja, vaan hauskaa seuraa naisineen ja miehineen. Joukosta saa varmasti paljon tuttavia ja hyviä neuvoja. Porukka harrastaa lisäksi muutakin kuin ammuskelua.

    • Ase

      Meneppä nimismiehen kansliaan ja täytä hakemus, niin sillä siitä selvitään. Useimmiten luvan saa ainakin maalaiskunnissa suht helposti, kun vaan perustelee tarpeeksi hyvin. Ei välttämättä tarvitse kuulua mihinkään muuhun kuin metsästys seuraan. Ainahan voit väittää, että tarvitset sitä loukkussa olevien saaliiden lopettamiseen saattaa jopa toimiakkin tuo peruste. Itselläni ei ole kuin 22. ja 357. niihin sain luvat tosi helposti enkä muuten kuulunut kuin metsästys seuraan, mutta siitä on jo vuosia aikaa. Tosin kaverini sai luvan kuvailemaasi aseeseen viimevuonna eikä hänkään kuulu mihinkään ampumaseuraan vain metsästys seuraan eikä niillä ole mitään tekemistä käsiaseiden kanssa. Joten eikun kokeilemaan.

      • Leevi

        Joo eiköhän se onnistu kun vaan haet
        lupahakemuksen ja täytät ja perustelet hyvin!
        Itse hain viime vuonna rinnakkaislupaa isän
        357:n. Ei onnistunut mutta mä oonkin 16 vuotias
        joten en ihmetellyt. Nimismies sanoi, että tuu
        armeijan jälkeen... Mutta tuskin sulla on
        ongelmia!!!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      86
      1829
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      145
      1288
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      62
      1110
    4. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      63
      976
    5. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      82
      921
    6. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      84
      840
    7. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      29
      836
    8. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      126
      829
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      47
      817
    10. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      810
    Aihe