Tuossa menneellä viikolla tuli joku motoristi vastaan ja moikatessani hänelle, hän osoitti etusormella maahan koko kohtaamisemme ajan. Antakaapas viisaammat vähän vinkkiä että mitäköhän kyseinen kuski oikein tarkoitti??
Tervehtiminen
etusormella
213056
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
ja käsi oli väsynyt liikennevaloissa
eipä ollut. Kyykyllä tuli vastaan....
varmaks sanomaan, mutta joissakin piireissä on tapana varoittaa tutkasta tai muuta hidastamista vaativasta, painamalla kättä alaspäin...mut nykyään näitä motoristeja alkaa olla joka lähtöön niin kaikkia käsimerkkejäkään ei kantsi jäädä murehtimaan.
Oliko tiellä näkyvissä jotain estettä, öljyä tms. josta hän varoitti? Oliko sun pyörässä tai varusteissa jotain "roikkuvaa"? Onko pyöräsi valot säädetty oikein?
Paha sanoa, ehkä hänen etusormensa oli väsynyt. Jos se olisi ollut pystyssä, kyseessä olisi ollut org-tervehdys.
Kannattaa ottaa huomioon vastaantulevien merkit. Voi olla joskus oman terveyden kannalta hyötyä.
Taidanpa näytellä erilaisia merkkejä täst`edes aina, kun motoristeja tulee vastaan.
Sitten on hauska seurata, kun täällä kysellään, että mitä se nenän kaivuu mahtoi tarkoittaa...
Herrasmies nostaa hattua kypärällä.
Vastaan tuleva moikaa keskisormi ylös päin,niin mitäs se sitten meinaa?
Olen joskus nähnyt HD-kuskien ja Triumpfvi kuskien käyttävän sitä tapaa.
ns. anaalisormi ja sitä pidetään pystyssä jotta saavat koko ajan tuoksua ja pysyvät hereillä niissä helvetin platkuttimissa.
Täältä vallan tarpeellista infoa!
http://www.bajahill.net/s-h-m-FAQ-3.html#3.1
http://www.bajahill.net/mpryhmaopas.html
Varoitusmerkki !! Sama joka on myös "yleinen varoitus" liikennemerkkinä, oletko nähnyt?
Mitä tarkoittaa, jos kämmen olisi tehnyt lyhyttä liikettä alas - ylös-alas?
Kannattaisi opetella ja miettiä niitä motoristin asioita, jos kerran motolla ajelet.
Täällä foorumilla näyttää noita ohjeita antavan pääasiassa nuo "uusavuttomat", joilla itsellään päättelykyky on hieman vajavaista.
"Mitä tarkoittaa, jos kämmen olisi tehnyt lyhyttä liikettä alas - ylös-alas?"
No kaikkihan tän tietää, eli töyssyinen tie ;)
Mistäs nää kaikki käsimerkit oikein löytyy?
Väärin, tarkoittaa aja hiljaa.
Kun tiellä on vastaantulevan kaistalla auton äänenvaimennin, lankun pätkä tai jokin muu isohko esine, miten itse varoittaisit vastaantulevaa motoristia ko. vaarasta?
Vai varoittaisitko mitenkään?
pitäisi käydä poistamassa tiellä näkemäsi este tai jos et sitä pysty poistamaan niin jäädä esteen luokse varoittamaan muita tienkäyttäjiä esteestä.
Lakien mukaan et saa roskata ja kylvää tielle epämääräisiä tavaroita ja roinaa.
sinä muutut lannoitteeksi.
Olen vain utelias ja haluaisin tietää, miksikäs se luomuviljelijä sitten muuttuu, jos minä muutun lannoitteeksi?
Minut muuten laitetaan hautausmaalle hautaan, mutta en ole kuunaan kuullut tai nähnyt, että turvenuijat kävisivät hautoja penkomassa.
Onko ymmärrys hieman vaatimaton?
Aloittaja kyseli käsimerkeistä ja sinä keksit aivan jotain muuta??
Ensiksi lukasin tän ketjun läpi ..en voi kun nauraa..
Jokainen motoristi tietää ,että vastaan tulevan motoristin,sormen tai käden painaminen alaspäin tarkoittaa,kehoittaa hiljentämään vauhtia.
Opetelkaan nyt ensin käsimerkit ja sen jälkeen opetelkaa ajelemaan niillä mopoilla tai moottoripyörillä.
Terppoja teille minä liisa 3 vuotta:)
Nyt taas kolmi pyöräinen fillari vauhtiin..pröömmmmm
kättä heilauttamalla muita. Jos on saman merkkinen pyörä vedän kättä lippaan. Muita käsimerkkejä en osaa.