Olen siis syksyllä kirjoittamassa lyhyen matikan ja nyt kaipailisinkin kaikenlaisia vinkkejä, ohjeita yms. kokeesta ja siihen valmistautumisesta ja harjoittelusta. Lukion aikana olen olen pärjännyt lyhyessä matikassa ihan hyvin (numerot 8-9 ja yksi 7), ainoastaan geometriassa on ollut välillä suurempia ongelmia. Minua myös kiinnostaisi tietää se, että mitä matikan osa-alueita kannattaisi painottaa enemmän, joista tulee varmasti kysymyksiä ylppäreihin...? Kaikki tieto on nyt siis erittäin tervetullutta!
Lyhyt matikka
kirjoittava
7992
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Lineaarinen optimointi on vakiotärppi kirjotuksissa. Monipuolinen harjoittelu auttaa parhaaseen tulokseen. Muista kuitenkin harjoitella myös helppoja laskuja ettet kämmäile niissä. Itellä käyny niin että osannu aina hankalimmat ja helpot menny mettään...
etsiä käsiisi kirjastosta tmv. jonkinnäköisen kirjan, johon olisi koottuna aiempien vuosien lyhyen matematiikan yo-kokeen kysymykset vastauksineen. Yrität tehdä niitä ja sit panikoit, kun kaikki menikin väärin. :)))
Tuossa aiempana sanottiin että kannattaa ostaa kirja, missä on niitä aiempien vuosien matikan kokeita vastauksineen. Sellainen on ehdoton kirjanhankintalistalla! Mutta jos et osta sellasta, niin kannattaa opetella hyvin ainakin sini/cosini/tangentti, lineaarinen optimointi ja derivoiminen sekä kaikki siihen liittyvä lyhyessä matikassa.
kaikille vastanneille vinkeistä :) Lisää vaan!
Ainakin eka tehtävä vaatii kaavanpyöritystä, mutta on kuitenkin ihan yksinkertaisen mekaaninen. Alkupään tehtävistä löytyy aina tilastolasku ja prosenttilaskuja. Varsinaisesti geometriaa koskee kokeessa yksi ensimmäisen puolen tehtävä, ja toisen puolen vaikeammissa tehtävissä geometriaa pitää soveltaa jotenkin. Vaikeammissa tehtävissä pitää osata juuri lukujonot, todennäköisyydet ja derivointi. Joka kevät viimeinen tehtävä on annuiteettilasku, mutta koska sie kirjotat syksyllä niin sillä ei ole merkitystä. Syksyn kokeessa semmosta ei oo ollu vissiin ikinä, en nyt tiedä miten ne näitä kokeita uudistavat. (kirjoitin itse vanhan opetussuunnitelman mukaan) Löytyy kyllä joka lähtöön tehtäviä kokeesta, että kannattaa opetella kaikki mahdollinen mikä vaan jää päähän :) Vanhoja kokeita voi löytyä vastauksineen myös netistä ja niitä kannattaa tehdä.
...matikan viime syksynä. ite harjoittelin vanhoja yo-tehtäviä kuin hullu :D tiesin, ettei mun tarvi lueskella mitää teoriaa (niinku jotku kai tekee), joten laskin vain kaikkia mahdollisia laskuja, helppoja ja vaikeita. musta kaikkein järkevintä onkin laskea, eikä lukea vaan kirjasta suoraan... ei sun järjenjuoksu siitä kamalasti kehity, jos et ite laske ja harjoittele :D tietenki, jos on vaikeita laskuja, joita ei osaa ollenkaan ite laskee, niin sillon kannattaa kattoo mallia, mut ei muuten!
Olenpa saanut paljon hyviä vastauksia ja neuvoja :) Suuri kiitos kaikille vastanneille! Jos jollekin tulee vielä jotain mieleen, niin neuvoja ja vinkkejä otetaan vastaan =)