ollaan kaverini keijon kanssa lähdössä pattajalle viikoksi reissuun marraskuussa ja olisin kysynyt että onkos siellä saatavilla kunnon sapuskaa?mitään thaimaalaista ei kuulemma uskalla syödä ku menee maha ruikulille ja eivät muutenkaan vedä vertoja suomalaiselle sapuskalle..näin ainakin kaverit sano.eli pitäisköhän ottaa jotain suomesta mukaan?hernekeittoa esim?pysyykö purkissa hyvänä?kiitos vastauksista,terveisin masa&keijo
suomalaista
ruokaa?
253210
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
ja näkkileipää. Niitähän varten sinne lähdetään ja maksestaan tonni matkasta. Kyllä sinä jostakin paikan läydät, jossa sen hernesopan voi lämmittää.
Provo mikä provo!Mutta Makelta (best corner ) saa suomi-ruokaa,esim.lihakeittoo,karjalanpaistii,hernekeittoo,lohikeittoo,sillilautasii,tummaaleipää...ym.
eikö lomalla ole myös tarkoitus tutustua paikalliseen ruokakulttuuriin eikä viedä suomiruokaa mukana? pattayalta saa myös kunnon pihviä,ja pizzaa,jos ei mm.merenelävät ja thaityyliset ruoat kiinnosta,jotka ovat thaimaalaisittain tehtynä ja maustettuna taivaallisen hyviä.aika junttia viedä näkkäriä mukana saati hernekeittoa...ja maksaa matkasta tonni! miettikää nyt vähän! menkää sitten kanarialle,jossa saa suomisapuskaa koko loman ajan!
joka päivä syömässä Big Mac-aterian.
mutta olisikohan syytä harkita vielä kertaalleen tuota matkakohdetta.
Ja jos oli pelkkä provo, niin paremmankin olisit voinut keksiä.
Miksipä mennä merta edemmäksi kalaan, kun Suomesta saa kaiken tarvitsemansa.
Ainoa syy miksi vuosittain käyn Thaimaassa ja
eritoten Pattayalla on se,että saa suomalaista
ruokaa(pyttipannu,lihamakaroonilaatikko,herne-
keito jne),on suomalaisia tenuneniä ryyppykave-
reina ja muutenkin kotoinen tunnelma.Ile,Reiska,
Lassi,Joker,Karjala vain muutaman mainitaseni.
Niistä se todellinen Thaimaa löytyy!
Onkin monta reissua mennyt täysin pieleen,
koska en ole ymmärtänyt asian oikeaa laitaa.
Kyllä se, sitten tulevana talvena, on tämäkin
asia laitettava järjestykseen.
Onhan se mahtava homma, lentää noin yhdeksän
tuhatta kilometriä ja palkita itsensa aidolla
Jalostajan hernesopalla.
Tulen varmaankin olemaan Sinulle syvästi
kiitollinen, tästä lomani pelastavasta vinkistä.
Onneksi on siellä kolme kuukautta aikaa, oppia
tämä uusi tapa ruokailun suhteen.
Satutko tietämään, missä saa kunnollista kaalikeittoa,
voisi vaikka pudottaa parisen kiloa :o)
Onhan sinulla koko ajan lievästi pilaantunut kaali mukana.Näpläile vaan madot pois,
niin kyllä se siitä.
Hyvää ruokahalua!
eväät olevan sinullakin, joita edelliselle kaavailit!
mitä siellä lomallaan kukin syö??? Täällä pyörii kaikenmaailman besserwisserit neuvomassa toisia kuinka loma pitää viettää!!!
hyvät neuvot auta. Jos taso on tuota, mitä kirjoituksestasi saattoi päätellä.
Käy Lassi baarissa syömässä.. Hyvää safkaa edullisesti. Samalla voi lukasta suomalaisia lehtiä jos kiinnostaa...
Kannattaa käydä jussin hotellilla soi yumella, siellä on ihan sika hyvät suomi safkat. Saa meinaa suomestakin hakea yhtä hyvää!
Olen ollut neljä kertaa Pattaylla eikä kertaakan ole ollut mitään ongelmia ruuan kanssa. Paikallinen ruoka on hyvää ja kun sen syö kuumana ei tule ongelmia. Ainoa mitä voisi ottaa mukaan on kahvi koska paikallinen on aika väkevää mutta sillä toimii suoli hyvin. Hyvä neuvo on ruuasta kylmä kylmänä ja kuuma kuumana.
se oikea kahvi. joka ei ole murukahvia. thaimaassa on aika pehmeän makuista,verrattuna vaikka suomalaiseen. se pitää vaan oivaltaa. kokeile seuraavalla reissulla
Ilen baarissa soi 8 todella hyvä lihakeitto,ja jos liha piirakat maistuu niitäkin sieltä saa.Menuetin lähellä hessun grilli jossa suomalaiset grilli pöperöt.Pattayalla useita paikkoja joista länkkäri sapuskoita saa.Tarkemmin aatellen miltein kaikista ruokaravintoloissa länkkäri ruokaa.Reymonds baarissa myös suomalaisia ruokia aamupalasta lähtien Reymonds on second roadilla soi 8 lähellä plaah plaah plaah ei Pattayalla nälkään kuole.
Ileltä ei saa lihakeittoa ,vaan jauhelihakeittoa,ei saa valehdella.HK_blöötä saa.
kiva tietää toi hessun grilli. missä se siinä sijaitsee? samal puolen kun menuetti? en oo koskaan nähny. mut hyvä tietää että saa suomalaista grilli ruokaa...... ranskalaiset perunat tai hod dog saattaisi joskus maistua. mämmiä ja karjalanpiirakoita, tai mustaamakkaraa sieltä tuskin löytyy(suomalaisia ruokia,suomalaiseen makuun kehitetty. ai niin talkkuna jäi pois) minä syön mielummin kansain välisissä paikoissa
Kannattaa viikkoa ennen reissua suomessa aloittaa syömään maitohappobakteereja ja lopettaa muutama päivä reissun jälkeen!!!
Itselläni ei ollut hätää thai-ruokien kanssa, jotka muuten olivat todella hyviä!!! Tulisia kylläkin... Toki siellä hiukan masu alkuun menee löysemmäksi, mutta ei hälyttävästi!!! Tuo viikko on kyllä todella lyhyt aika siellä ja viittaa omaan kokemukseeni... juuri kun alkaa kaikkeen tottua, niin pitää pois lähteä!!
Ja minulla todennäkösimmin meni masu ruikulille senkin verran siitä melkosesta olut määrästä!!!
Omasta mielestä siellä voi huoletta syödä, kunhan hiukan katsoo millaseen paikkaan menee!! Kädet toki kannattaa pestä lähes joka käänteessä, mikä on melkonen edellytys sille ettei tule kummempia pöpöjä!!! Itse söin huoletta katukauppiaden grilliantimia ja jos jotain niissä olis ollu, en olis tässä kirjottelemassa!!!
ei tykkää maitohappobakteereista
Jokasen oma asiahan se on mitä syö!!!
Vaihtoehdoista en tiiä, mutta se olkoon vaihtoehto että ottaa kunnialla turistiripulin vastaan ja viettää muutaman päivän hotellihuoneessa vessassa...
Jos ei tykkää syödä niin ei sitten syö!! =)
suomalaisten olen kuullut jatkuvasti popsivan noita maitohappojuttuja. Omasta kokemuksesta voin sanoa että en usko niiden auttavan, mieluumminkin on syytä katsoa mitä syö. Että on keitettyä ja ettei juo vettä kuin juuri avatusta pullosta.
Kannattaa aloittaa heti alkuunsa paikallisten ruokien maistelun sieltä miedoimmasta päästä, niin pysyy terveenä ja voi loppulomasta syödä melkein mitä tahansa.
Paras unohtaa ne matkalla nuhjautuneet, evääksi otetut karjalanpiirakat, niin hyviltä kuin ne Suomessa maistuvatkin.
Olen kyllä kuullut, että jotkut ottavat pienet viskitkin, ennen ruokaa ennakolta ehkäisyksi pöpöjä vastaan.
No onhan se tietysti yksi syy sekin, siinä kuin joku muukin.
Suomesta, vaikka kuivattuna. Säästyy nekin rahat thaikkuhoroihin.
Thai-ruoka on niin tulisesti maustettua, että ei sitä voi härmäläinen syödä. Onneksi sinnekkin on tullut suomipaikkoja, joissa saa muusia ja lihapullia. Lisäksi kun vie herneitä, kuivamuonaa (sieniä, vihanneksia ym. ym.) niin sillähän pitkään elelee. Unohtamatta tietenkään näkkileipää ja hapankorppua.
nyt kun olette jo Keijon kanssa matkasta selvinneet et kuinka meni.
Onks persposket rikki ripuloinnista? Saitteko pannaksenne?
Menikös muuten kaikki hyvin?
Hei komoon, matkakertomuksia eikä vaan aina tyhmiä kysymyksiä.
Aloittaja on aika juntti.