Kuvat

Uspan

9

1435

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on pakko valita.........

      Ensimmäinen.

      En perustele.

      • Timba . . .

        No 2 on mielestäni paras.
        Muut ovat niiiiin peruskamaa. Kakkosessa on jotain "katsottavaa"


    • ant-toni

      kuva kaksi mielytti minua eniten...

    • amatööri****

      ..pidin nro3:sta, pieni liike vedessä, laiturin muoto...sen tavallaan vastakohtaisuus tms.

      Kuva ei ollut 'ylimakea'?
      Onkohan tässä kommentissani mitään tolkkua.

    • kelpaa..

      Kolmonen ja ykkönen todella hienoja. Sommittelu ja värit kohdallaan, tunnelma kuitenkin puuttuu molemmista.

    • jotain hiukan erilaista ja vinoutunutta

    • valonkuvaaja

      Ensimmäinen kuva on perus- maisema, jota värittää laskevan auringon valo. Ongelmana on siluetti, joka on vähän epämääräinen, ei oikein selkeää siluettia missään. Jos kuvaat siluettia, sen täytyisi olla terävä ja pelkästä muodosta käydä esiin mitä kuvassa on. Nyt kuvassa on kaunis väri ja valo, mutta ei oikein tasapainoa. Taivaaseen jää paljon turhaa tilaa, kun alhaalla oleva vesi näyttäisi olevan paljon mielenkiintoisemmin värittynyttä. Kun laskevan auringon valo on näin niukka, kannattaa kuvakulmaa siirtää alemmas saadakseen paremmat värit ja etsiä selkeä siluetti mikäli vain mahdollista.

      Omasta mielestä kakkoskuva on paras. Kaunis valo, vedessä kareita, hyvät värit ja selkeä siluetti metsästä. Ruovikossa uiskentelevat linnut elävöittävät kuvaa. Jonkun verran alhaalta voisi kenties rajata pois. Kokeilehan vaikka kädellä peittämäll tai paperilla, miltä kuva näyttää, kun rajaat turhaa ruovikkoa pois. Horisontin sommittelu on hyvä, ei aivan keskellä, kuva toimii näin parhaiten.

      Kolmaskin kuva on tästä sarjasta mielenkiintoisempi kuin kaksi muuta. Laituri tosin saisi olla terävä. Tässä yläpuolella oleva tyhjä tila tukee laiturin sommittelua, mutta kuvan vinous taitaa johtua enemmän horisontin vinoudesta. Ruovikko sotkee turhaan kuva-alaa, pelkistetympi olisi silmälle mieluisampi, mutta eihän sitä voi aina ryhtyä niittopuuhiin!

      Neljäs kuva on väreiltään ja siluetiltaan tasapainoisin, mutta siinä ei ole oikein silmälle mitään kohdetta. Koira leikkimään rantaveteen? Äiti tai mummo huuhtomaan pyykkiä? Kaarnalaiva uimaan? Tai jotain, vain mielikuvitus on rajana!

    • tertsi

      Ihan turhanpäiväisiä kuvia!

    • Junza

      Kyllä se nro.3 oli mun mielestä paras. Valokuvausta harrastamattoman näkökulmasta siis. Löytyy jotain mihin huomio kiinnittyy (laituri) ja pieni vinous mukavan erilaista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      105
      3818
    2. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      55
      3160
    3. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      79
      3107
    4. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      19
      3035
    5. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      6
      3021
    6. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      28
      2764
    7. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      52
      2482
    8. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      19
      2247
    9. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      62
      2179
    10. Oletko uhriutuja?

      vaikka itse olet rääkännyt toista ja aiheuttanut ties mitä toiselle.
      Tunteet
      59
      2046
    Aihe