Kuvat

Uspan

9

1442

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on pakko valita.........

      Ensimmäinen.

      En perustele.

      • Timba . . .

        No 2 on mielestäni paras.
        Muut ovat niiiiin peruskamaa. Kakkosessa on jotain "katsottavaa"


    • ant-toni

      kuva kaksi mielytti minua eniten...

    • amatööri****

      ..pidin nro3:sta, pieni liike vedessä, laiturin muoto...sen tavallaan vastakohtaisuus tms.

      Kuva ei ollut 'ylimakea'?
      Onkohan tässä kommentissani mitään tolkkua.

    • kelpaa..

      Kolmonen ja ykkönen todella hienoja. Sommittelu ja värit kohdallaan, tunnelma kuitenkin puuttuu molemmista.

    • jotain hiukan erilaista ja vinoutunutta

    • valonkuvaaja

      Ensimmäinen kuva on perus- maisema, jota värittää laskevan auringon valo. Ongelmana on siluetti, joka on vähän epämääräinen, ei oikein selkeää siluettia missään. Jos kuvaat siluettia, sen täytyisi olla terävä ja pelkästä muodosta käydä esiin mitä kuvassa on. Nyt kuvassa on kaunis väri ja valo, mutta ei oikein tasapainoa. Taivaaseen jää paljon turhaa tilaa, kun alhaalla oleva vesi näyttäisi olevan paljon mielenkiintoisemmin värittynyttä. Kun laskevan auringon valo on näin niukka, kannattaa kuvakulmaa siirtää alemmas saadakseen paremmat värit ja etsiä selkeä siluetti mikäli vain mahdollista.

      Omasta mielestä kakkoskuva on paras. Kaunis valo, vedessä kareita, hyvät värit ja selkeä siluetti metsästä. Ruovikossa uiskentelevat linnut elävöittävät kuvaa. Jonkun verran alhaalta voisi kenties rajata pois. Kokeilehan vaikka kädellä peittämäll tai paperilla, miltä kuva näyttää, kun rajaat turhaa ruovikkoa pois. Horisontin sommittelu on hyvä, ei aivan keskellä, kuva toimii näin parhaiten.

      Kolmaskin kuva on tästä sarjasta mielenkiintoisempi kuin kaksi muuta. Laituri tosin saisi olla terävä. Tässä yläpuolella oleva tyhjä tila tukee laiturin sommittelua, mutta kuvan vinous taitaa johtua enemmän horisontin vinoudesta. Ruovikko sotkee turhaan kuva-alaa, pelkistetympi olisi silmälle mieluisampi, mutta eihän sitä voi aina ryhtyä niittopuuhiin!

      Neljäs kuva on väreiltään ja siluetiltaan tasapainoisin, mutta siinä ei ole oikein silmälle mitään kohdetta. Koira leikkimään rantaveteen? Äiti tai mummo huuhtomaan pyykkiä? Kaarnalaiva uimaan? Tai jotain, vain mielikuvitus on rajana!

    • tertsi

      Ihan turhanpäiväisiä kuvia!

    • Junza

      Kyllä se nro.3 oli mun mielestä paras. Valokuvausta harrastamattoman näkökulmasta siis. Löytyy jotain mihin huomio kiinnittyy (laituri) ja pieni vinous mukavan erilaista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      207
      3883
    2. Vassarit kummittelee pääni sisällä joulunakin

      Hetki sitten alkoi punakapina. Joulupäivään mennessä ollaan jo Lindtmanin nuoruusvuosien näytelmäkerhossa. Tapaninpäivän
      Maailman menoa
      29
      2350
    3. Oho, köyhyys väheni Marinin hallituskaudella

      👋💥🤕 Tuonkin Marinin hallitus sössi --- Vuosien 2019–2023 sosiaaliturva- ja verotusperusteiden muutokset suhteessa h
      Maailman menoa
      18
      1875
    4. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      43
      1750
    5. Onko 65-vuotias liian vanha lähtemään rintamalle?

      Suomessa reserviläisikä nousee ensi vuoden alusta 65 ikävuoteen. Jatkossa asevelvollinen kuuluu reserviin sen vuoden lop
      Maailman menoa
      448
      1723
    6. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      84
      1582
    7. Kohuotsikoihin nousseet Aku Hirviniemi ja Mikko Leppilampi jouluna tv:ssä!

      Täydellinen joulu -leffassa on iso kaarti suomalaisia näyttelijöitä. Mukana mm. Elena Leeve, Antti Luusuaniemi sekä koh
      Kotimainen elokuva
      20
      1169
    8. Ex-Puoli seitsemän juontaja Anniina Valtonen yllättää - Uudessa roolissa tv:ssä!

      Monen suosikki Anniina Valtonen tv:ssä! Valtonen on tuttu Ylen meteorologina, mutta hän juonsi myös Puoli seiskaa. Nyt A
      Suomalaiset julkkikset
      31
      975
    9. Mitä metsaman tuottaa

      Törkypuhetta, ahdistusta, pahaa mieltä, riitaa, eripuraa, köyhien menestymättömien ja maattomien kurjien vähättelyä. Sit
      Tuusniemi
      108
      911
    10. Korvasiko kaupunki Morkon talon?

      Tän missä oli joku vesivuoto talon ulkopuolella? Vai miten saaga päättyi?
      Kuhmo
      7
      867
    Aihe