Kuvat

Uspan

9

1425

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on pakko valita.........

      Ensimmäinen.

      En perustele.

      • Timba . . .

        No 2 on mielestäni paras.
        Muut ovat niiiiin peruskamaa. Kakkosessa on jotain "katsottavaa"


    • ant-toni

      kuva kaksi mielytti minua eniten...

    • amatööri****

      ..pidin nro3:sta, pieni liike vedessä, laiturin muoto...sen tavallaan vastakohtaisuus tms.

      Kuva ei ollut 'ylimakea'?
      Onkohan tässä kommentissani mitään tolkkua.

    • kelpaa..

      Kolmonen ja ykkönen todella hienoja. Sommittelu ja värit kohdallaan, tunnelma kuitenkin puuttuu molemmista.

    • jotain hiukan erilaista ja vinoutunutta

    • valonkuvaaja

      Ensimmäinen kuva on perus- maisema, jota värittää laskevan auringon valo. Ongelmana on siluetti, joka on vähän epämääräinen, ei oikein selkeää siluettia missään. Jos kuvaat siluettia, sen täytyisi olla terävä ja pelkästä muodosta käydä esiin mitä kuvassa on. Nyt kuvassa on kaunis väri ja valo, mutta ei oikein tasapainoa. Taivaaseen jää paljon turhaa tilaa, kun alhaalla oleva vesi näyttäisi olevan paljon mielenkiintoisemmin värittynyttä. Kun laskevan auringon valo on näin niukka, kannattaa kuvakulmaa siirtää alemmas saadakseen paremmat värit ja etsiä selkeä siluetti mikäli vain mahdollista.

      Omasta mielestä kakkoskuva on paras. Kaunis valo, vedessä kareita, hyvät värit ja selkeä siluetti metsästä. Ruovikossa uiskentelevat linnut elävöittävät kuvaa. Jonkun verran alhaalta voisi kenties rajata pois. Kokeilehan vaikka kädellä peittämäll tai paperilla, miltä kuva näyttää, kun rajaat turhaa ruovikkoa pois. Horisontin sommittelu on hyvä, ei aivan keskellä, kuva toimii näin parhaiten.

      Kolmaskin kuva on tästä sarjasta mielenkiintoisempi kuin kaksi muuta. Laituri tosin saisi olla terävä. Tässä yläpuolella oleva tyhjä tila tukee laiturin sommittelua, mutta kuvan vinous taitaa johtua enemmän horisontin vinoudesta. Ruovikko sotkee turhaan kuva-alaa, pelkistetympi olisi silmälle mieluisampi, mutta eihän sitä voi aina ryhtyä niittopuuhiin!

      Neljäs kuva on väreiltään ja siluetiltaan tasapainoisin, mutta siinä ei ole oikein silmälle mitään kohdetta. Koira leikkimään rantaveteen? Äiti tai mummo huuhtomaan pyykkiä? Kaarnalaiva uimaan? Tai jotain, vain mielikuvitus on rajana!

    • tertsi

      Ihan turhanpäiväisiä kuvia!

    • Junza

      Kyllä se nro.3 oli mun mielestä paras. Valokuvausta harrastamattoman näkökulmasta siis. Löytyy jotain mihin huomio kiinnittyy (laituri) ja pieni vinous mukavan erilaista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      200
      5199
    2. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      132
      4974
    3. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      11
      4368
    4. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      121
      2007
    5. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      403
      1751
    6. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      68
      1589
    7. Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan

      Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann
      Ensitreffit alttarilla
      11
      1382
    8. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      89
      1255
    9. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      378
      1245
    10. Mitä hyvää olet

      aiheuttanut kaivatullesi?
      Ikävä
      74
      1075
    Aihe