Kuvat

Uspan

9

1519

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on pakko valita.........

      Ensimmäinen.

      En perustele.

      • Timba . . .

        No 2 on mielestäni paras.
        Muut ovat niiiiin peruskamaa. Kakkosessa on jotain "katsottavaa"


    • ant-toni

      kuva kaksi mielytti minua eniten...

    • amatööri****

      ..pidin nro3:sta, pieni liike vedessä, laiturin muoto...sen tavallaan vastakohtaisuus tms.

      Kuva ei ollut 'ylimakea'?
      Onkohan tässä kommentissani mitään tolkkua.

    • kelpaa..

      Kolmonen ja ykkönen todella hienoja. Sommittelu ja värit kohdallaan, tunnelma kuitenkin puuttuu molemmista.

    • jotain hiukan erilaista ja vinoutunutta

    • valonkuvaaja

      Ensimmäinen kuva on perus- maisema, jota värittää laskevan auringon valo. Ongelmana on siluetti, joka on vähän epämääräinen, ei oikein selkeää siluettia missään. Jos kuvaat siluettia, sen täytyisi olla terävä ja pelkästä muodosta käydä esiin mitä kuvassa on. Nyt kuvassa on kaunis väri ja valo, mutta ei oikein tasapainoa. Taivaaseen jää paljon turhaa tilaa, kun alhaalla oleva vesi näyttäisi olevan paljon mielenkiintoisemmin värittynyttä. Kun laskevan auringon valo on näin niukka, kannattaa kuvakulmaa siirtää alemmas saadakseen paremmat värit ja etsiä selkeä siluetti mikäli vain mahdollista.

      Omasta mielestä kakkoskuva on paras. Kaunis valo, vedessä kareita, hyvät värit ja selkeä siluetti metsästä. Ruovikossa uiskentelevat linnut elävöittävät kuvaa. Jonkun verran alhaalta voisi kenties rajata pois. Kokeilehan vaikka kädellä peittämäll tai paperilla, miltä kuva näyttää, kun rajaat turhaa ruovikkoa pois. Horisontin sommittelu on hyvä, ei aivan keskellä, kuva toimii näin parhaiten.

      Kolmaskin kuva on tästä sarjasta mielenkiintoisempi kuin kaksi muuta. Laituri tosin saisi olla terävä. Tässä yläpuolella oleva tyhjä tila tukee laiturin sommittelua, mutta kuvan vinous taitaa johtua enemmän horisontin vinoudesta. Ruovikko sotkee turhaan kuva-alaa, pelkistetympi olisi silmälle mieluisampi, mutta eihän sitä voi aina ryhtyä niittopuuhiin!

      Neljäs kuva on väreiltään ja siluetiltaan tasapainoisin, mutta siinä ei ole oikein silmälle mitään kohdetta. Koira leikkimään rantaveteen? Äiti tai mummo huuhtomaan pyykkiä? Kaarnalaiva uimaan? Tai jotain, vain mielikuvitus on rajana!

    • tertsi

      Ihan turhanpäiväisiä kuvia!

    • Junza

      Kyllä se nro.3 oli mun mielestä paras. Valokuvausta harrastamattoman näkökulmasta siis. Löytyy jotain mihin huomio kiinnittyy (laituri) ja pieni vinous mukavan erilaista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan vappumiljardin maksavat sairaat, vanhukset ja kuolleiden omaiset

      Vappumiljardi, eli Riikan päätös laskea yhteisöveroa kaksi prosenttiyksikköä 18 prosenttiin, vie verotuloja noin miljard
      Maailman menoa
      143
      3251
    2. Ammattiliittojen jäsenmaksut valtion maksettavaksi

      Ammattiliitot neuvottelvat jäsenilleen paremmat palkat, jotka lisäävät valtio verotuloja. Tästä syystä valton tulee maks
      Maailman menoa
      4
      2792
    3. Toksinen persuvasemmisto

      Kun toksiset ihmiset eivät kykene hallitsemaan sinua, saamaan sinua näkemään asiat niin kuin he haluaa, toimimaan niin k
      Maailman menoa
      10
      2488
    4. Särkyneelle sydämelle

      Särjin sun sydämen En voi lakata itkemästä Minuun tekee kipeää Koska sinuunkin. Että näin.. En ole runoilija😂
      Suhteet
      45
      2174
    5. Seiska: Helmi Loukasmäki, 25, rehellisenä Dannystä, 83, ja isosta ikäerosta

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat pitäneet yhtä jo useamman vuoden. Nyt Helmi kertoo rehellisenä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      20
      2007
    6. Uus terveysassema

      Ei taia olla vielä ketjua siitä ni minäpä alotan. Joko sitä ruvettas porukalla nyt mollaamaa ja arvostelemaa ku nii ruma
      Kuhmo
      11
      2001
    7. Mitäköhän tämä koko sekosotku on ollut?

      Tuskin tiedät itsekään. Ja jos luulet että en ole huomannut näitä apupoikiasi niin kyllä olen.
      Ikävä
      13
      1267
    8. Nainen oletko koskaan miettinyt että jos

      Voitaisiin tutustua ikään kuin uudestaan
      Ikävä
      74
      1191
    9. Purralla luistaa hihna isolla pyörällä, kasetti ei kestä

      ”Purra käy nyt pahasti ylikierroksilla” Nähtiinhän Purran sekoilut jo Lohjan torilla taannoin. Eikö eduskunnassa ole
      Maailman menoa
      14
      1146
    10. Riikka Purra: Autoilu tulee Suomen valtiolle pyöräilyä edullisemmaksi! Siksi pyöräetu poistettiin!

      🐸🐸🐸🐸🐸 Perussuomalaisten trollitehdas kiukkuaa kun Riikka Purra päästi taas sammakoita suustaan että autoilu tulee S
      Maailman menoa
      206
      1104
    Aihe