Kuvat

Uspan

9

1423

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on pakko valita.........

      Ensimmäinen.

      En perustele.

      • Timba . . .

        No 2 on mielestäni paras.
        Muut ovat niiiiin peruskamaa. Kakkosessa on jotain "katsottavaa"


    • ant-toni

      kuva kaksi mielytti minua eniten...

    • amatööri****

      ..pidin nro3:sta, pieni liike vedessä, laiturin muoto...sen tavallaan vastakohtaisuus tms.

      Kuva ei ollut 'ylimakea'?
      Onkohan tässä kommentissani mitään tolkkua.

    • kelpaa..

      Kolmonen ja ykkönen todella hienoja. Sommittelu ja värit kohdallaan, tunnelma kuitenkin puuttuu molemmista.

    • jotain hiukan erilaista ja vinoutunutta

    • valonkuvaaja

      Ensimmäinen kuva on perus- maisema, jota värittää laskevan auringon valo. Ongelmana on siluetti, joka on vähän epämääräinen, ei oikein selkeää siluettia missään. Jos kuvaat siluettia, sen täytyisi olla terävä ja pelkästä muodosta käydä esiin mitä kuvassa on. Nyt kuvassa on kaunis väri ja valo, mutta ei oikein tasapainoa. Taivaaseen jää paljon turhaa tilaa, kun alhaalla oleva vesi näyttäisi olevan paljon mielenkiintoisemmin värittynyttä. Kun laskevan auringon valo on näin niukka, kannattaa kuvakulmaa siirtää alemmas saadakseen paremmat värit ja etsiä selkeä siluetti mikäli vain mahdollista.

      Omasta mielestä kakkoskuva on paras. Kaunis valo, vedessä kareita, hyvät värit ja selkeä siluetti metsästä. Ruovikossa uiskentelevat linnut elävöittävät kuvaa. Jonkun verran alhaalta voisi kenties rajata pois. Kokeilehan vaikka kädellä peittämäll tai paperilla, miltä kuva näyttää, kun rajaat turhaa ruovikkoa pois. Horisontin sommittelu on hyvä, ei aivan keskellä, kuva toimii näin parhaiten.

      Kolmaskin kuva on tästä sarjasta mielenkiintoisempi kuin kaksi muuta. Laituri tosin saisi olla terävä. Tässä yläpuolella oleva tyhjä tila tukee laiturin sommittelua, mutta kuvan vinous taitaa johtua enemmän horisontin vinoudesta. Ruovikko sotkee turhaan kuva-alaa, pelkistetympi olisi silmälle mieluisampi, mutta eihän sitä voi aina ryhtyä niittopuuhiin!

      Neljäs kuva on väreiltään ja siluetiltaan tasapainoisin, mutta siinä ei ole oikein silmälle mitään kohdetta. Koira leikkimään rantaveteen? Äiti tai mummo huuhtomaan pyykkiä? Kaarnalaiva uimaan? Tai jotain, vain mielikuvitus on rajana!

    • tertsi

      Ihan turhanpäiväisiä kuvia!

    • Junza

      Kyllä se nro.3 oli mun mielestä paras. Valokuvausta harrastamattoman näkökulmasta siis. Löytyy jotain mihin huomio kiinnittyy (laituri) ja pieni vinous mukavan erilaista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      82
      2656
    2. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      26
      2604
    3. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      70
      2352
    4. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      25
      2212
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      85
      1806
    6. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      7
      1669
    7. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      21
      1464
    8. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      31
      1402
    9. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      12
      1336
    10. Kenenkä halli se on tulessa nelostiellä

      11 yksikköä paikalla
      Pyhäjärvi
      6
      1208
    Aihe