Tuossa muutama puutavaratoimittaja ilmoittaa samassa yhteydessä toisen tuotteen vuorilautana ja toisen ulkoverhouslautana. Siis onko kyseessä sama asia vai eri? Kyseiset tuotteet kun on mielestäni tarkoitettu ulkoseinään laitettavaksi.
Toinen asia joka hieman ihmetyttää on tuo UYV:n ja UTV:n välinen ero. UYV:ssa ei näytä olevan kunnon naarasponttia, mutta ulkoisesti näyttäisivät olevan pitkälti samanlaisia. Onko käyttökohteissa eroa?
Ulkoverhouslauta vai vuorilauta?
2
9012
Vastaukset 2
- duunari2
on siinä, että vuorilauta on vähemmän työstetty, enemmän siis tavallisen laudan kaltainen kun taas ulkovehouslautaan on höylätty kunnon pontit ja takana voi olla urituksetkin.
UYV= Ulko, Yksi ponttinen, ja Viistetty reuna kun taas UTV= Ulko, Täyspontti, ja Viistetty reuna.
Molempia voi käyttää niin pysty- kuin vaakaverhouksessa mutta esim. päätykolmion tekeminen vaakaverhouksena puoliponttipaneelilla on paljon helpompaa, koska se menee suoraan paikalleen ei siis täydy nostaa ylemmäs ja sitten naputella alaspäin ponttia kiinni - Rauno Kangas
...lapsella sanotaan olevaksi monta nimeä. Ulkoverhous, ulkovuoraus, ulkovuori etc.
Jotkut mieltää ulkoverhouslaudaksi pontatut ja -vuorilaudoiksi ponttaamattomat, mutta ei nuo jaottelut perustu normeihin.
Se, mitä se tavara on, ratkaisee. Muutama suomennos:
S alussa = sisäverhoukseen tarkoitettu
U = ulkoverhoukseen tarkoitettu
Y = puolipontti
T = täyspontti
V = vinoreunainen
S lopussa = suorareunainen
P lopussa = pyöristetty reuva
H = suorareunainen höylätty
HS = hienosahapinta
Eli UTV-HS => ulkokäyttöön täysponttinen vinoreunainen hienosahapinnalla...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 392291
- 58755
- 41731
Naurettavia provoja ja lavastuksia täällä
Saa olla aika harhainen jos uskoo juttuja täällä faktoina 😆😆😆 ihmiset matkii toisia jne80569T.h tuomio
Onko tämä lainvoimainen vai onko tästä valitettu? Mitenhän on mennyt linnassa joko pehmennyt pää täysin7519Pientä pintaremonttia
Mistä löytää kirves sähkö putkimiestä tai lasin asentajaa rässä hyrynsalmen pitäjässä, kun eiole puhelinluetteloa eikä k16514- 62512
- 42510
- 45510
Kuuleppas
ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää176503