Kävin kihlattuni luona eromme jälkeem. Hän teki rikosilmoituksen kotirauhan rikkomisesta. Vantaan poliisi lähetti asian sovitteluun, mutta kihlattuni ei suostunut.
Käyntini yhteydessä en edes koskettanut kihlattuani, enkä rikkonut paikkoja.
Käytiin kahdei käräjät, joissa jälkimmäiseen ilmaantui todistaja.
Sain tuomioksi sakkoja ja valitin Hoviin. Hovioikeus järjesti suullisen käsittelyn, jossa tunnontuskiim tullut todistaja perui puheensa ja sanoi, ettei ollut paikalla vierailuni aikana.
Hovioikeus pslsutti ssisn käsittelyn alemmalle asteelle käräjäoikeuteen,
Kun kävin paikalle haastettuna käräjillä, sinne ei ilmaantunut asianomistaja eikä todistaja.
Käräjäoikeus ilmoitti, että asianomistaja on tuotava seuraavaan käsittelyyn vangittuna.
Kaikkea se rakkaus teettää.
Kihlattuni ei hyväksynyt sovittelua.
6
2713
Vastaukset
- Helmunt Schwein
Eli häkki tulee heilahtamaan.
Ex-kihlattusi ja hänen todistajansa taisivat syyllistyä perättömään lausumaan niin viranomaismenettelyssä, kuin tuomioistuimessakin.
Rikoslaki
...
perättömästä lausumasta tuomioistuimessa vankeuteen enintään kolmeksi vuodeksi. - James
Tehän olette melkoisia veijareita. Saatte työllistettyä oikeuslaitosta sen verran että kohta tarvitaan muutama henkilö hoitamaan yksinomaan teidän juttuja.
Arvaanko oikein, jos oletan että saatte kumpikin vähävaraisena maksuttoman oikeudenkäynnin?
Otsikkoon sen verran että en minäkään suostuisi sovitteluun jos joku on minua vastaan rikkonut. Kärsiköön nyt edes sen vähäisen rangaistuksen joka Suomessa määrätään.- olisi tapahtuneesta
aiheutuneita kustannuksia?Odottaisitko käräjiä vuoden kaksi vai kannattaisiko sittenkin yrittää saada saataviaan sovittelun kautta?
- lederhose
Kun seuraavan kerran olette käräjillä, niin kysäiseppä todistajalta, paljonko hänelle maksettiin väärästä valasta ?
- nimessä
Ei tuollaista voi edes ehdottaa. Ei edes vitsinä.
- Tarina
Sehän tässä sovittelussa on pointtina, että se on VAAEHTOISTA. Jos toinen osapuoli kieltäytyy tulemasta sovitteluun, ei sovittelutilannetta voida järjestää, vaan juttu palautuu joko pooliisille tai syyttäjälle, riippuen siitä mistä se on sovittelutoimistoon tullut. Ja siitä eteenpäin se sitten menee joko oikeuteen tai raukeaa, riippuen jutusta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
20v on otettu kiinni
Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.1116748Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa
Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d25884646Kuka on menehtynyt?
https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras243063Nainen, ota nyt rauhallisesti
Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä1331281- 461227
Savonlinnan murhapolttaja romani
Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.116978Ajattelen sinua kiitollisuudella
Olet minulle jotain kaunista, jotain, joka tapahtui elämässäni. Et ole minulle pakkomielle enkä vaadi sinulta yhtään mi49882Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e31845Mitä olisitte sanonut hänelle?
Onko teille jäänyt mieleen joku tietty ihminen ja tilanne, joka polttelee yhä – se asia, jota ette uskaltaneet sanoa ään50844Sinulle tiedoksi
Olen paljon miettinyt sitä hetkeä, kun uskalsin näyttää pienin elein ja kertoa pienesti, eli hyvin hillitysti sinulle si26821