Minkä ikäisenä olisi hyvä aloitella pyöräilyä sakemannin kanssa. Kotosalla odottelee maailmankuvan avarrusta puolivuotias uros, joka jo kotitiellä tottunut pyörään ja osaa kävellä/hölkätä pyörän vierellä.
milloin pyöräilemään
pyörällä pihalle
5579
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Tosin toinen pk-rotu, mutta itse en pyöräilytä alle vuoden ikäistä koiraa, eli kun kiivain kasvu on ohi, niin sitten. Toki voi lyhyitä (muutamia km) lenkkejä tehdä pyörällä jo nyt, pehmeällä alustalla. Mutta hitaaseen tempoon.
sellainen hyvä perussääntö on, kun koira on kuvattu, tiedät mitkät lonkat ja kyynärät sillä on, jos ok anna mennä vaan. Tätä nuoremmalla luuston kehitys vielä vaiheessa. Mutta samoilla linjoilla kun Merja1963, pieniä lenkkejä ja pehmeällä alustalla, mutta hyvin hissukseen. Vasta vuotisella enemmän.
vasta virallisten kuvien jälkeen, vaikka käydäänkin välikuvissa, mutta odotellaan rauhassa sinne vuoteen saakka.
että lämmittelet koiran ennen pyöräilyä eli kävelet koiran ja pyörän kanssa vaiks puoli kilometriä ja sama kun pääset perille.
koira ei kuvissa saakaan terveen papereita, pitääkö pyöräily unohtaa?