Rakennuslupaa varten tarvitsee ilmeisesti ammattisuunnittelijan tekemään piirrokset.
Mutta löytyykö seuraaville mielenkiintoisille ja erittäin edullisille rakennustavoille suomesta suunnittelijaa?
Hiekkasäkkitalo:
http://www.okokok.org/index.php
http://www.calearth.org/cvillage/cvillage.htm
Papercrete/paper adobe-talo (sanomalehtiä-savea):
http://www.zianet.com/papercrete/structures.asp
Heinäpaalitalo:
http://www.strawbale.com/gallery.html
Hiekkasäkkitalo jne..
4
876
Vastaukset 4
- juupelis3
Uskoisin jonkun arkkitehdin ottavan mielellään tuommoisen haastavan projektin vastaan. Tosin tuo hiekkasäkkitalon seinärakenne voi olla vaikea tuommoisenaan saada täyttämään rakennusmääräyskokoelman eristysvaatimuksia.
Liikkeelle kannattaa lähteä varmaan kyselemällä vastaavia projekteja tehneiden kokemuksia ja tietoa suunnittelijoista.
esim http://www.yle.fi/kodinkaantopiiri/erilaista18.htm
tai
http://www.kaapeli.fi/visio/vihrea_foorumi/luomutalo/ - aleks2
Eco Domo Hiekkasäkkitalo , miksi ei
- Raks.raks.
Unohtakaa koko asia!
Hiekkasäkeille tai paaleille ei saa CE-merkintää eikä suoritustasoilmoitusta. Ne eivät mene rakennusbyrokratiasta läpi millään ilveellä.
Nykyään ei käy sekään, että sahaa itse omat lautansa. Niilel kun ei saa CE-merkkiä.- leimari
oman metsän puihin ei tarvi leimoja jos ne sahataan paikanpäällä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1091340
- 45911
Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50736Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r131696- 70666
- 67616
- 53597
- 55555
Onko Sofia jälleen jätetty?
Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.94485Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?20480- 34467
Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32458Mitä jos...
Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät142453Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?115453Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .
EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuusongelmien vuoksi, sanoo alan e92451- 5448
- 49447
- 51445
- 52403
- 42400