Ollaan pyydetty rahaa häälahajaksi (häät loppukesästä)
Sitä tässä vaan mietin,että lähettäs syksyllä noin viikon matkalle jonnekkin (esim. Praha, Italia tai joku muu samankaltainen paikka)
Mietinkin, että minkä verran tollaset matkat tulee keskimäärin maksamaan? eli matkat, majoitukset ja miten paljon tartteis käyttörahaa....?
Budjettia
2
980
Vastaukset
- Hääkellot
Kuherruskuukausi Tiranassa. Lennot 300 - 350€ ja
asuminen todella kohtuu hintaista. Aurinkoa ja
nähtävyyksiä riittää. Kysy!
www.albaniaan.fi - vaimo jo
...mielenkiintoisten paikkojen hotellien hintoja sekä lentohintoja sinä ajankohtana kun olette menossa (eri ajankohtina voi olla ihan eri hinnat).
Tavallisia hotellivaraussivustoja; expedia.com, octopus.com, hotels.com, booking.com, venere.com ja lisää löytyy googlaamalla esim "hotels kaupungin nimi"
Lentolippuja ja lentohintojen vertaamista ebookers.fi, supersaver.fi, matkaporssi.fi, seat24.com jne. ja lisää löytyy googlaamalla "lentoliput kaupungin nimi".
Käyttörahan tarve riippuu kohteesta ja mitä aiotte tehdä (maksulliset nähtävyydet, ruokailu, liikkuminen/taksit, bussit/metrot yms, shoppailu jne. jne.). Ruokabudjettia voi suunnitella katsomalla ravintoloiden hintoja netistä, googlaa "restaurants kaupungin nimi", monella ravintolalla on netissä ruokalistat hintoineen. Jos hotellissa on aamiainen, se kannattaa syödä, aamiainen jossain kuppilassa voi maksaa aika paljonkin.
Nykyisin 100 EUR/hlö/pvä ei ole kaupunkikotehteissa vielä kovinkaan iso matkabudjetti, tietenkin vähemmälläkin pärjää, jos karsii maksullisia nähtävyyksiä matkaohjelmasta, syö pikaruokapaikoissa, ostaa aamiaistarvikkeet kaupasta jne. Meille hyvin syöminen eri ravintoloissa, musikaalien näkeminen, ostoksilla jne. käyminen on osa rentouttavaa (kaupunki)lomaa ja kyllähän siinä sitten rahaakin palaa...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Petteri Orpo on satusetä
Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi422998Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj872906SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis1602812Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis2012105- 1121978
Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta
Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä151963Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle
Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi501579Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li371564Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön3701421- 871061