Piru tarakalla vai...

Keskikesän aamuyössä leijailevat usvarepaleet lyövät lempeinä kapeasta valokeilasta vasten kasvoja. Ilma enteilee Hämäävästi Oivallisille hellepäiville jatkoa. Maantien reunojen runsas pensaskasvusto vilahtelee kuitenkin vaaleiden sumuhaituvien takaa, jo pian nousevan auringon ensikajon varjoissa mustana ja arvoituksellisena. Nopeus lisääntyy kavalasti kosteassa ja hapekkaassa ilmassa ja kierrosmittarin viisari hipoo huomaamatta punaista sektoria.
Suoran päässä tie kaartuu loivasti vasempaan. Mutkan taakse ei näe, siellä odottaa pimeys. Muutaman hyytävän, salamana huitaisevan sekunnin kuluttua iso eläin yrittää paeta lehvistön suojaan eturaajoillaan raahautuen. Kauempana pientareella makaa pienempi hahmo liikkumattomana. Metsän reunassa, tien oikealla sivulla auringon ensi säteissä hohkaa vielä äsken niin kuumana käyneen moottorin hiipuva väreily. Hiljaisuus.
Hitaasti himmenevän ajovalon kapeassa valokeilassa leijailevat usvarepaleet saavat seurakseen muutamia öljynsinisiä savukiekuroita.
On tulossa kaunis heinäkuun päivä…

5

744

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • selkeäHuijaus

      Tämähän oli aika hyvä. No kyllä nyt respekti kasvaa.
      Taidanpa lähteä paskalle. Tuli illalla juotua muutama sidukka liikaa, kun niin juilii. Ettei taas olisi löysällä niinku viimeks. Ei pomokaan tykänny ku lähdin kesken päivän, mutta ei sitä jaksa pöksyt märkänä.
      Ai saakeli ku joskus näkis turon ihan livenä. Siinä se on homo, oikeen kateeks käy. Onkohan sillä semmonen strommi... Se on oikee motoristi, perkele semmonen mustaki joskus vielä tulee ja kun kirjottelen näitä saakelin höyrykertomuksia, niin jotkuthan jo uskookin niin.

      No jopas on kylmä rinki pytyllä ja paskaa tulee kun vaan pyllistää. On se hyvä tää uus sovellutus jossa ajatukset voi siirtää suoraan koneelle.
      Kohta mä meen ja soitan sille ullalle, että mulla on uus mopo, valehtelen taas ja saan lovee jos vaan uskallan pyytää...

      • olla

        kesä loman riemua.


    • ArcticEli

      se tärkein jonka motoristi kokee, kun usva nousee pelloilta...
      Ne pienet vihertävänvalkeat ötökät, jotka liimaa sun visiiris täyteen...
      Et viitääkymmentä kilometriä pääse kesäyössä ilman, et pysähdyt pyyhkimään visiiriäs...
      Oliko unes tottakaan???

      • vähän mallista

        en oo huomannu mitään ötökkäongelmaa,kun edessä on hyvin ilmaa ohjaava kate. Visiirin voi pitää auki ja mulla se on yleens pelkästään aurinkolippana.Umpipotan sisälle ei saa kunnolla kesätuoksujakaan.Seuraava kypärä on tosiaan avomallinen. Tiety jos malli vaatii umpipönttöä,eri juttu.


    • asiallista

      pitäisiköhän tällaiset sadut poistella, kun eivät ole ihan asiaan kuuluvia jorinoita?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      141
      1478
    2. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      115
      1225
    3. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      26
      1043
    4. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      89
      984
    5. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      313
      871
    6. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      99
      833
    7. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      38
      722
    8. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      109
      676
    9. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      56
      658
    10. Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.

      Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet
      Suomussalmi
      144
      644
    Aihe