Piru tarakalla vai...

Keskikesän aamuyössä leijailevat usvarepaleet lyövät lempeinä kapeasta valokeilasta vasten kasvoja. Ilma enteilee Hämäävästi Oivallisille hellepäiville jatkoa. Maantien reunojen runsas pensaskasvusto vilahtelee kuitenkin vaaleiden sumuhaituvien takaa, jo pian nousevan auringon ensikajon varjoissa mustana ja arvoituksellisena. Nopeus lisääntyy kavalasti kosteassa ja hapekkaassa ilmassa ja kierrosmittarin viisari hipoo huomaamatta punaista sektoria.
Suoran päässä tie kaartuu loivasti vasempaan. Mutkan taakse ei näe, siellä odottaa pimeys. Muutaman hyytävän, salamana huitaisevan sekunnin kuluttua iso eläin yrittää paeta lehvistön suojaan eturaajoillaan raahautuen. Kauempana pientareella makaa pienempi hahmo liikkumattomana. Metsän reunassa, tien oikealla sivulla auringon ensi säteissä hohkaa vielä äsken niin kuumana käyneen moottorin hiipuva väreily. Hiljaisuus.
Hitaasti himmenevän ajovalon kapeassa valokeilassa leijailevat usvarepaleet saavat seurakseen muutamia öljynsinisiä savukiekuroita.
On tulossa kaunis heinäkuun päivä…

5

745

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • selkeäHuijaus

      Tämähän oli aika hyvä. No kyllä nyt respekti kasvaa.
      Taidanpa lähteä paskalle. Tuli illalla juotua muutama sidukka liikaa, kun niin juilii. Ettei taas olisi löysällä niinku viimeks. Ei pomokaan tykänny ku lähdin kesken päivän, mutta ei sitä jaksa pöksyt märkänä.
      Ai saakeli ku joskus näkis turon ihan livenä. Siinä se on homo, oikeen kateeks käy. Onkohan sillä semmonen strommi... Se on oikee motoristi, perkele semmonen mustaki joskus vielä tulee ja kun kirjottelen näitä saakelin höyrykertomuksia, niin jotkuthan jo uskookin niin.

      No jopas on kylmä rinki pytyllä ja paskaa tulee kun vaan pyllistää. On se hyvä tää uus sovellutus jossa ajatukset voi siirtää suoraan koneelle.
      Kohta mä meen ja soitan sille ullalle, että mulla on uus mopo, valehtelen taas ja saan lovee jos vaan uskallan pyytää...

      • olla

        kesä loman riemua.


    • ArcticEli

      se tärkein jonka motoristi kokee, kun usva nousee pelloilta...
      Ne pienet vihertävänvalkeat ötökät, jotka liimaa sun visiiris täyteen...
      Et viitääkymmentä kilometriä pääse kesäyössä ilman, et pysähdyt pyyhkimään visiiriäs...
      Oliko unes tottakaan???

      • vähän mallista

        en oo huomannu mitään ötökkäongelmaa,kun edessä on hyvin ilmaa ohjaava kate. Visiirin voi pitää auki ja mulla se on yleens pelkästään aurinkolippana.Umpipotan sisälle ei saa kunnolla kesätuoksujakaan.Seuraava kypärä on tosiaan avomallinen. Tiety jos malli vaatii umpipönttöä,eri juttu.


    • asiallista

      pitäisiköhän tällaiset sadut poistella, kun eivät ole ihan asiaan kuuluvia jorinoita?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi yritti murhata mopopojan

      Nyt menee kissalan poikien touhu liian pitkälle! https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012193221.html Karu video mopomiiti
      Maailman menoa
      709
      1723
    2. Mopomiitti!

      Menikös öoliisilta yli tuo mppedinkans kisaaminen tais olla melkoinen riski vahigoittaa tarpeettomasti jopa kuolla tuoss
      Tuusula
      272
      888
    3. Ei se nainen edes oo

      mitenkään nätti 🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      67
      857
    4. Poliisi kiilasi mopoilijan

      Ylellä leviää video jossa poliisi pysäyttää rajusti kiilamalla mopo pojan. Toivottavasti poliisi ottaa tuosta mallia myö
      Kiuruvesi
      107
      659
    5. Vetovoima

      Onko välillänne suuri vetovoima ja miten se ilmenee? Onko siitä haittaa?
      Ikävä
      32
      581
    6. Niin kauan tätä

      Onko vuotesi menneet hukkaan
      Ikävä
      88
      557
    7. Aina vaan mietin sua

      Miksen saa sinua mielestäni pois
      Ikävä
      32
      540
    8. Käviskö tällainen suhde

      Tutustutaan, fyysistä kontaktia, mutta ensijaisesti tarkoituksena ei ole aloittaa mitään virallista tai rikkoa mitään? E
      Ikävä
      61
      539
    9. Onko täällä ketään

      Joka kaipaa M alkuista? Millä kirjaimella nimesi alkaa?
      Ikävä
      42
      522
    10. Nainen. Onko meissä

      Sinusta jotain samaa? Näköä tai luonteenpiirteitä? Utelias
      Ikävä
      37
      520
    Aihe