On aikas mukava pikkuautoksi. Moottori 1,3, tosin, ei ole mikään raketti, mutta kuljettaa kohtuudella. Jarrut just niin erinomaiset kuin on testeissä kehuttu. Ohjaus mukava. Maantieajossa on melua vähän liikaa, mutta niin pikkuautoissa on aina. Yaris on oikea tilaihme.
Tulipa hankittua uusi Yaris
Uutta autotekniikkaa
173292
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Onnea vaan uudelle autolle!
Itse tässä odottelen uutta Yarista.
Harkitsin ensin AYGOa mutta on niin pieni että mietin Yarista.
En tiedä normaalista odotusajasta. Tämä tilaamani yksilö on jokin maahantuojan varastossa valmiina oleva, niitä saman värisiä siellä oli jokunen jäljellä. Miltei kuukauden sitäkin joutuu odottelemaan.
Osa väreistä ja malleista on tehdastilausmalleja. Näiden mallien odotusaika 4 kk. Muiden muassa 1.0 sol ja kaikki sol on 4 kk malleja. Autokauppiailta saat selville mitä malleja löytyy Hangon varastosta. Hangosta löytyville toimitusaika 2-3 vkoa.
Jos toimitusaika on peräti n 4 kk niin kanattaa tilata siten niin, että rekisteröi vasta 2008 tammikuun alussa niin tulee vm 08 malli. Tätä vuottahan on jälellä enään noin reilu 5 kk.
vaan tulee 07/08. Et kai vain huijaa ostajaa sitten joskus myydessäsi ko. pelin?
Jos rekisteröit vm. 08 auton joulukuussa -07, se on 07/08-malli, mutta kun rekisteröit sen tammikuussa -08, se on vm. 08. Näin se vaan menee.
minkälainen ajettava auto on maantiellä,aiempi malli oli ainakin talvella rasittava.
Onnittelut erinomaisesta autovalinnasta kokoluokassaan, tuskin tulet katumaan :)
Moottori 1,3 on aika vaisu. Melkein luonnehtisin että alin välttävä moottorivaihtoehto. Pienempää en koeajanut koskaan, mutta ei se voi häävi olla kun ei ole häävi tämä isolohkokaan. Vähän ihmettelen millä keinoin tämä 1,3 moottori on piiskattu testeissä 11,5 sekunnin aikoihin. Kulutus pyörii 6-6,5 litrassa, mikä on odotettua tasoa ja ihan ookoo. Ruostesuojauksen puute on yariksen akilleen kantapää. Hetken aikaa funtsittua tilasin koko auton ruosteenestokäsittelyn ja taakse äänieristetyt sisälokarit. Aika kallis. Ohjaus on hyvä, melutaso aika hyvä. Keskikulutusmittari tarkka, desilitralleen oikein 2 krt peräkkäin. Tilat luokassaan erinomaiset. Jarrut superia. Miinusta siitä että kauko-ohjausavaimia toimitettiin auton mukana vain yksi. Kytkin ottaa aika äkäisesti, mutta onneksi vaihteensiirto on tunnokas. Kojelaudan päissä olevat säilytyslokerot ovat aika virattomat koska lokeroihin ei mahdu kuin korkeintaan tikkuaski. Muotoilu kiitettävä, tilojenkäyttö erittäin tehokasta. Ajo-ominaisuuksissa isomman auton tuntua esim maantiellä. Kääntyy vaikka markan ympäri. Tilan tuntu kuskin pukilla rauhoittaa. Kokonaisuutena kiva ja ylivoimaisesti paras valinta luokassaan. Miinuksena hinta. Perusauton päälle joutui ostamaan sol-paketin, comfort-paketin, lohkolämmittimen, talvinakit, ruostesuojauksen, toimituskulut. Yhteensä monta tonnia. Vaan pitäispähän olla nyt autoa pitkäksi aikaa.
niinpä niin ja muka tilaihme. Siitä vain lastenrattaita ja turvaistuimia kyytiin ja vielä muija ja anoppi kyytiin, kyllä meno maistuu.
Olihan tuota jopa "tilaihmeeksi" ostettu varmaan..... Ihan mukava peli isomalla bensakonella tuo on ajaa!!
koeajaa 1.4 hyundai getz ja tehdä päätös sitten.Moottorin pirteys ja ajo-ominaisuudet on oikeasti ei täydelliset vaan hyvät.Hintakin taitaa varusteineen olla jonkun verran alle yariksen.
Muuten sekin (Getz) kyllä kelpaisi (koeajettu on), mutta se on niin ruman näköinen!, makuasioita nämä tietenkin...ok, myönnetään, eihän ulkonäön perusteella pitäisi autoaan valita, mutta tuossa kokoluokassa ainoastaan Yaris ja punto miellyttivät silmää.
Italialaista en uskaltanut pitkän pähkäilyn jälkeenkään ostaa ja näin sitten päädyin yarikseen, josta kirjoiteltu lehdissä ja testeissä pääosin positiivista, vm.-06 ja ihan tyytyväinen olen ollut.
Kyllähän Getz ihan kiinnostava on, mutta liikkeissä antoivat todella surkean hyvityksen nykyisestä.
Toyotalla asiakkaaseen suhtauduttiin paremmin ja niinpä minunu valintani kohdistui Yarikseen.
Yaris on vielä modernimman tuntuinen kuin Hyundai.
olin toyotalla kyllä tyytyväinen ja auton luotettavuutee,mutta vanhemman mallin penkit ja ajettavuus oli huono.
...sanovat ultimatevw-palstan fanaatikot. Ihmetyttää että kuka helvetti ostaa jonkun Polon? Toyotaa aina haukutaan tylsäksi mutta kyllä nyt Poloinen vie siinä Jarpasta voiton reippasti! Ja Polon laatu on täyttä paskaa.