Kuka muistaa,
mitä maksoi markka-aikaan)?
Tuo 120 mk tuntuu paljolta.
Auton pesu Espoossa (ehkä muuallakin)
6
502
Vastaukset
- KristaTee
kalliilta. En enää muista, mitä maksoi joskus, mutta ei se pariakymppiä enempää ollut. Silloin.
Vaan eipä ole paljon halvempaa täällä Varsinais-Suomessakaan. Olen ollut näkevinäni, että "heinoin" pesu maksaisi 9 ekua. - auton pesu
Samoissa hinnoissa auton pesu on koko maassa. Se 21€ pesu on kaikilla mausteilla halvin lienee noin 13€. Missäs muualla voisi pestä auton kuin pesukaduilla.
Luin jostakin, auton pesussa menee vettä noin 400litraa, josta 300 litraa on siilattua jo kerran pesussa käytettyä vettä ja vain noin 100 l loppuhuuhteluissa puhdasta vettä. Eipä ihme jos joskus näkyy auton pinta kuluneelta ja auton kyljissä valkoiset suolavanat pesun jälkeen, ainakin talvisin. Miltei pakko ottaa pesu vahalla joka kerta.
Kaiketi tiesuolan jämät vedessä myös kuluttavat auton pintaa. Mutta on se rasvanen hinta pesusta
21€ kun markka aikaan oli kallein noin 30mk.- sitroen.
pesen autoni omalla pihallani. Joskus jopa 3 kertaa vuodessa. Eikä vettä mene kuin muutamia kymmeniä litroja. Ja loraus Fairyä tai vastaavaa. Hyvin on auton maalipinta kestänyt jo 18 vuotta, vaikka onkin punainen, joka on kaikista heikoin.
- Simpukka asemat
Viime vuonna palasin työ keikoilta kevään loskakeleistä pohjoisesta kotiin puolenyön aikoihin ja kävin pesussa, se maksoi 7€ paraspesu. Normaalihinta 14€, alennettu hinta klo.22:00-07:00.Tänä vuonna olen käyttänyt Anoppia hakiessa Vihdintien Malminkartanon risteyksen lähellä olevaa pesulinjaa jossa 2 talvipesua maksoi 13€. Kysymyksen mk hinnoista jonka teit taisi viimeinen käsinpesu ja vahaus olla 50 mk, siitä on aikaa.
- tuo 21 €
on päivähinta pesusta, johon sisältyy vahaus.
Eli noin 128 mk.
Minusta hinnat ovat k o l m i n kertaistuneet!
löytyy aina vaan lisää maalla asumisesta.
Ei muuta kuin auto ulos, vesiletku auki ja pesu käyntiin!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas nuoren kuolema
Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭1616120Elikkäs persuissa ovat pahimmat häiriköijät
Koska sieltä tuli kaikkein kovin ulahdus. Persujen peesissä seuraa kokoomus js hajuraon päässä röhkii kepulaiset. Olipa773653"Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"
Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin1093538Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä
Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma752845Ahdistelu ongelmaa vain vasemmistossa - ei oikeiston edustajissa
Mutta demarit ovat tunnetusti sivistymättömiä, ja vähemmän fiksuja.442410Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni492181- 1191782
Trump asettaa Grönlannin kaappausta vastustaville Euroopan maille 10% tuontitullin
Suomi mukana näissä maissa. Myöhemmin Trump aikoo nostaa tuontitullit 25%:iin kesäkuun alusta, jos Grönlannin kaappausta3741283- 511219
- 541004