Kuvien liittäminen

Miten tapahtuu kuvien liittäminen Mac'in valokuvakirjastosta Gmailiin ?
Toisaalla kysyin samaa, koska en huomannut tätä Mac-osiota.
5446
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Jos olet laittanut Gmailiin POP-tuen päälle ja luet Gmailin s-postisi Mail-ohjelmalla, toimii kuvien liittäminen suoraan iPhotossa aktivoimalla halutut kuvat ja klikkaamalla alareunan Mail-ikonia.

Jos taas käytät Safarilla Gmaili-tiliäsi, täytyy sinun ensin tarkistaa haluttujen kuvien nimet iPhotossa, ja katsoa mistä ne löytyvät - yleensä käyttäjätilin kuvat-kansion iPhoto-osiossa olevasta Alkuperäiset/Originals -kansiosta. Sitten ihan Gmailissa olevaa liitä kuvä -linkkiä klikkaamalla saat eteesi ikkunan, jonka kautta pääset liittämään haluamasi kuvat viestiin, jolloin se siis lataa ne kuvat ensin sinne Gmailin palveluun, ja sitten vasta päästää sinut klikkaamaan "lähetä viesti"-valintaa.

Jos vaan mahdollista, suosittelen tsekkaamaan nuo POP-asetusten ohjeet Gmailin asetusosiosta, siellä on myös ohjeet, kuinka Mail-ohjelma asetetaan lukemaan Gmailin viestit.

Äänestä
  • En käytä Gmailia mutta eikö drag&drop toimi Safarissa? Siis niin, että valitsen kuvan iPhotossa ja vedän ja pudotan sen sinne Gmailin liitekohtaan?

    Äänestä

  • 1stMacFinn kirjoitti:

    En käytä Gmailia mutta eikö drag&drop toimi Safarissa? Siis niin, että valitsen kuvan iPhotossa ja vedän ja pudotan sen sinne Gmailin liitekohtaan?

    toimi. Ehkä joku vaihe "jää väliin" minulta, yritän vielä, sadannen kerran.
    Minulla on harrastus, joka "vaatii" kuvien lähetystä, puolin ja toisin,
    kasvimaailma, en ole mikään "pervo" :)
    Kiitos neuvoista, yritän vielä, kerron miten kävi ja kysyn lisää !
    Täytyyhän sen toimia jotenkin ! En ole vain vielä keksinyt miten.

    Äänestä

  • hyviä neuvoja ja yritän taas.
    Pitää nyt uudestaan syventyä koko asiaan.
    Kuulostaa loogiselta ja yksinkertaiselta luettuani hyvän ja ystävällisen vastauksesi.
    Alan treenata :)

    Äänestä

Valitsen iPhotosta kuvat jotka haluan siirtää OMALLE gmail-tililleni, ja lähetän ne sinne itselleni sitten oman soneralaisen sähköpostilaatikkoni kautta.
Näin olen tehny nyt sen takia, kun mun iPhotoni on niin täynnä kuvia että muistitilat alkaa loppua koneeltani. En tiedä liekö tyhmää vai ei, mutta näin oon tehny...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


uunomikäuuno kirjoitti:

Miten tapahtuu kuvien liittäminen Mac'in valokuvakirjastosta Gmailiin ?
Toisaalla kysyin samaa, koska en huomannut tätä Mac-osiota.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu