Moi
Onko tämän foorumin asiantuntijoilla tietoa Valloxin uudesta LTO:sta mallinumeroltaan 140? Näyttäisi ihan soivalta peliltä. Hinta on tosin enemmän kuin hirveä. Koneessa on tasavirtapuhaltimet ja ilmeisesti tupla vastavirtakennot joilla hyötysuhteeksi lupaillaan 80%. Ai niin, se hinta on 3000€ (OVH).
Onko tämän foorumin asiantuntijoilla tietoa Valloxin uudesta LTO:sta mallinumeroltaan 140? Näyttäisi ihan soivalta peliltä. Hinta on tosin enemmän kuin hirveä. Koneessa on tasavirtapuhaltimet ja ilmeisesti tupla vastavirtakennot joilla hyötysuhteeksi lupaillaan 80%. Ai niin, se hinta on 3000€ (OVH).
Vastaukset 6
Vanhimmat
Samanlainen maailmanlopun veheje kuin muutkin kuutiokoneet. Puhaltimien tehonkulutus ihan älytön. Jos 100l/s riittää (vallox 120l/s) niin alla puoleen hintaan saa pyöriväkennoisen onnline rotor 360:sen.
Jos asut ihan etelärannikolla niin silloin vallox voi toimia talvellakin (alle 10 astetta pakkasta). Muutoin ei, ja ei ainakaan tuohon hintaan.
Moi
Toisena vaihtoehtona olen tosiaan miettinyt pyöriväkennoista LTO:a. Lähinnä Enerventin Pandionia. Pingviini saattaa olla vähän liian pieni. Suunnittelija piirtää ilmastointi piirrustuksiin Valloxin Digitin muttei se oikein saa tälläiselle amatöörille minkään näköisiä väristyksiä :-)
Onnline rotor 360:sta ei ole mitään hajuakaan. Pitääpä kuikuilla löytyykö esim tältä foorumilta lisää infoa. Onko sinulla tuo online rotor talossasi?
Terveisin Pauli
PS: Ei kait tuossa Vallox 140:ssä nyt niin hirveän kova virran kulutus voi olla. Onhan siinä sentään tasavirtamoottorit joilla sähkönkulutusta saadaan huomattavasti pienemmäksi verrattuna AC moottoreihin.
Tiesitkö että se sun pyörivä kennoinen kuluttaa ilmanvaihtoon ihan saman verran watteja kuin muutkin koneet, paitsi että tuon kennon pyörittäminen vie kuutiokonetta enemmän watsoneita. Kuutiokone on vielä varmatoimisempi kun ei ole ylimääräisiä moottoreita.
Olla eroja. Tai sitten joku valehtelee. Ihmetyttää kyllä tuo valloxin ilmoitettu tehonkulutus, kun oma ac-moottori kuutiokoneessa suuremmalla ilmamäärällä kuluttaa yhtä paljon (täydellä teholla). Mitattu laadukkaalla energiankulutusmittarilla, joka huomioi mooottorikuorman.
Onnlinen esite: http://www.pauna.net/Laskentakaavat/ONNLINE_ROTOR_360.pdf
Asiasta jotain: http://lampopumput.info/foorumi/index.php/topic,2059.0.html
Ja sille vastarannan nahkapäälle: taitaa kennon pyöritysmoottori kuluttaa 25W sähköä, joten ei kaada ketään konkurssiin :)
Sami
Jos tuo 25W lasketaan minienergiatalon lämmityskustannuksiin niin 2% nappaa siitä viipaleesta!
Ellet sitten myy pyörivä kennoista konetta!