minä

miten pääsen eroon aviomiehestäni niin että minä ja lapset saisimme jäädä kotiimme asumaan. olemme molemmat töissä. en vain enää jaksa tätä tappelua ja sairasta mustasukkaisuutta mieheni puolelta.
onko ainut keino saattaa itsensä raskaaksi toiselle miehelle. sitten hän ainakin lähtisi ovet paukkuen.
olen vain niin loppu ja epätoivoinen....
3104
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

vai vuokra-asunto?

Äänestä
  • omakotitalo

    Äänestä

  • lapset kirjoitti:

    omakotitalo

    Hankkiudut eroon kaikista ylimääräisistä laskuista: sanomalehdet, muut lehdet, yhteinen puhelin, auto vakuutuksineen (paitsi jos on sun), mitä nyt muistat. Nimesi pitää saada pois laskuista ja auton omistuksesta ,myös haltijuudesta, ettet ole enää velvollinen huolehtimaan niistä. Hanki itsellesi kännykkä salaisella puhelinnumerolla. Jos ei sulla ole omaa pankkitiliä, niin heti huomenna menet sellaisen avaamaan, ja palkkasi ja muut tulot siirrät tulemaan sinne. Yleensäkin menot minimiin. Tämä tehdään hissun kissun, meteliä pitämättä. Pakkaat valmiiksi tai laitat muuten nopeasti mukaan otettavaksi tavarat, joilla pärjäät pari viikkoa. Muista passit, tiliotteet yms. Voit myös säilöä ne johonkin turvalliseen paikkaan, esim töihin tai varmalle tuttavalle. Seuraavan kerran kun on tiukka paikka, otat taksin ja ajat turvakotiin. Ilmoitat miehelle, että palaat vasta sitten kun hän on häipynyt. Heti kun ennätät otat yhteyden asianajajaan (jo ennen kotoa lähtöä), tarvitset häntä, että muistat kaikki yksityiskohdat. Älä käytä oikeusaputoimistoa, vaan etsit puhelinluettelosta, kysy heti että onko kokemusta hankalista eroista. On mahdollista, että et heti pääse kotiin asumaan. Jaksa olla lastesi vuoksi jämäkkä, ja laita asiat rullaamaan heti. Älä suostu yhteishuoltajuuteen. Jos mies tulee töihin häiritsemään, soitat heti poliisille ja anot lähestymiskieltoa. Voit myös hakea sairaslomaa heti ekasta päivästä lähtien. Älä antaudu miehen kanssa mihinkään suukopuun, kiusaat vain itseäsi. Ensimmäinen vuosi on kamala, mutta sen jälkeen helpottaa. Niin, ja tervetuloa klubiin!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ja lapset kirjoitti:

miten pääsen eroon aviomiehestäni niin että minä ja lapset saisimme jäädä kotiimme asumaan. olemme molemmat töissä. en vain enää jaksa tätä tappelua ja sairasta mustasukkaisuutta mieheni puolelta.
onko ainut keino saattaa itsensä raskaaksi toiselle miehelle. sitten hän ainakin lähtisi ovet paukkuen.
olen vain niin loppu ja epätoivoinen....

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu