Vanha kalkkis meni ostamaan itselleen pc-pelin kaupasta, asensi sen, mutta ohjelma ei lähde käyntiin. Kone herjaa, että tarvitsen PixelShader 2.0 tai suuremman toimiakseen.
Mistä tässä nyt on kysymys? Raudasta vai softasta? Ilmeisesti jokin 3D-näytönohjain tai vastaava? Miten menetellä?
Kalkkis
Mistä tässä nyt on kysymys? Raudasta vai softasta? Ilmeisesti jokin 3D-näytönohjain tai vastaava? Miten menetellä?
Kalkkis
Vastaukset 4
Vanhimmat
Miten vanha näytönohjaimesi on? Luultavasti vika on juurikin siinä että se ei tue pixelshaderia.
Google, jokaisen käytettävissä oleva hakupalveu kertoo mm. "PixelShader on näytönohjaimen ominaisuus jota ei voi ostaa erikseen" eli näytönohjaimen vaihtoa enteilisi.
on aina noita yhteensopivuusongelmia raudan kanssa, ja siksi PC-peleissä tulisi olla K18 -merkintöjen lisäksi (tai sijaan) myyntikielto kalkkiksille. Olen sellaiseksi tässä itsekin muuttumassa ellen jo ole, ja siksi aion siirtyä pelikonsoleihin ja pyhitän tietsikan muuhun käyttöön.
näytönohjain vaihtoon.
Paha mennä sanomaan enempää tietämättä peliä ja koneesi kokoonpanoa...