Hotelli Mercure Metropol ja lähistön nähtävyydet

Muutama päivä lasten kanssa

Olemme lähdössä n. 10 v. lasten kanssa muutamaksi päiväksi kaupunkiin. Eläintarha, nähtävyyksiä, muuta ihmettelemistä. Onko tiedossanne tossa hotellin lähellä kivoja ruokapaikkoja, kahviloita ja / tai nähtävyyksiä esim. kävelymatkan päässä? Nähtävyyksistä on luetteloja noissa BP:n esitteissä ja kartoissa, mutta mitä suosittelette? Entä kauppoja? Kiitos jo etukäteen mahd. tiedoista. Avoimin mielin lähdemme ja lapset ovat ihan innoissaan...

2

523

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hansukka

      Se hotelli on aivan keskustassa, eli ruokapaikkoja ja kahviloita on niin paljon sillä alueella että on parasta että astutte ovesta ulos ja toteatte itse mikä näyttää mukavimmalta.

      Yleensä edullista unkarilaista ruokaa saa niissä paikoissa, joissa lounasaikaan päivän lounas kirjoitetaan liitutaululle. Monet unkarilaiset syövät joka päivä lounaansa tuollaisissa paikoissa, sillä aivan vastaavaa työpaikkalounaskäytäntöä kuin meillä, ei Unkarissa yleensä ole. Hinnat ovat tietysti sen vuoksi edullisempia. Eli katselkaa niitä liitutauluja. Gulassia on hyvä lounas joka sopii lapsillekin. Paikallinen erikoisuus kesäaikaan on kylmänä nautittava kirsikkakeitto, ainakin meidän lapset tykkäävät siitä kovasti (meggyleves).

      Siinä hotellin ulkopuolella on Blaha Luisan aukio, jolta menevät metro M2 ja ratikat 4 ja 6. M2-linajlla pääsee Budaan. Jääkää pois Moszkva térin pysäkillä, nouskaa ulos aukiolle ja portaat ylös kadulle, sieltä lähtevät pikkubussit Budan linnaan. Linnavuorella menee helposti koko päivä.

      Eläintarha on kaupunginpuiston reunalla sinne pääsette metrolla vaihtamalla Deák térin asemalla M1-linjaan, josta jäätte pois Széchenyi fürdön pysäkillä. Toinen tapa on ajaa ratikalla tai kävellä Oktogon-aukiolle ja mennä M1-linjaan sieltä. Kaupunginpuistossa on leikkipaikkoja ja trampoliineja, joihin pitää maksaa mutta ne ovat aika edullisia. Meidän lapsilla oli trampoliineille joskus kausikortti koko kesäkaudeksi kun asuttiin siellä. Tykkäsivät kovasti. Myös kaupunginpuistossa ja eläintarhassa menee helposti koko päivä. Eläintarhan kupeessa on hyvä ruokapaikka Bagolyvár.

      Sissi-kuningattaren linnan pääsette ajamalla metrolla Örs vezér teren päättärille ja sieltä paikallisjunalla Gödöllöön. Paikallisjunaan pitää ostaa lippu erikseen mutta se ei ole kallis. Siellä Örs vezér terellä on myös mm. IKEA (lihapullia ...) ja kauppakeskus Árkád.

      Margit-saarelle pääsette raitiovaunulla, pysäkki Margit sziget. Siellä on ulkoilmauimala, puistoa ja polkukärryjä, joita voi vuokrata ja niillä voi ajella saarella. Helteellä oikein hyvä paikka lasten kanssa. Ruokaa saa uimalan alueelta.

      Unkarissa on kaikissa leikkipuistoissa lain mukaan saatavissa juomavettä. Yleensä se tarkoittaa vesipostia, josta tulee puhdasta kraanavettä. Sillä voi täyttää juomapullot ja pestä kädet.

      • tosi hienoa

        tosi hieno kuvaus ja tarkat ohjeet. kiitos vielä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin lähellä

      Se on näin 🤏 lähellä että heitän hanskat tiskiin sun kanssasi.
      Ikävä
      68
      3159
    2. Kerro jotakin hauskaa. :)

      Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)
      Ikävä
      75
      3057
    3. Mä sanon tän suoraan.

      Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.
      Ikävä
      68
      2912
    4. On olemassa tiettyjä sääntöjä!

      Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle
      Ikävä
      63
      2594
    5. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      44
      2112
    6. Olen niin yksinäinen...

      ... puhukaa mulle jotain kivaa 🥺
      Ikävä
      60
      1667
    7. Hyvää huomenta

      Hyvää huomenta ja alkavaa viikonloppua ihanalle naiselle! Mitä ikinä teetkään, niin täälä sua yksi miekkonen ajattelee.
      Ikävä
      18
      1639
    8. Lähtisitkö nainen

      🚐Reissuun matkailuautolla🤔 👋😎❤️
      Ikävä
      35
      1625
    9. Huomenna heitän järjen

      romukoppaan ja annan tunteen viedä. Kerran tässä kuitenkin vain eletään. Muistan myös jonkun minua viisaamman sanoneen,
      Ikävä
      24
      1622
    10. Perjantai-ilta ootko nainen menos

      Bilettää löytyyks jäbii? Tai jotain muita
      Ikävä
      59
      1566
    Aihe