Apuja

Minulla on digiboksi ja dvd laite.
Ensinnäkin... kun haluan tallentaa jonkun ohjelman suoraan dvd levylle, niin kuinka minä voin katsoa jotakin toista asemaa telkkarista samaan aikaan digiboksin kautta?

Toiseksi.. jos olen tallentanut jonkun ohjelman tallentavaan digiboksiin ja haluankin siirtää sen dvd:lle niin kuinka voin silloin katsoa telkkarin ohjelmia samanaikaisesti?

Minulla on varmaankin jotkut skartit tai muut johdot väärin kun se ei onnistu.Jos joku voisi ystävällisesti neuvoa vanhaa naista näissä asioissa.
2327
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Ensinnäkin, jos tallennat boxista digikanavaa suoraan DVD.lle et voi samalla katsoa toista digikanavaa, ellei sulla ole digitelkkua.
Toiseksi, jos siirrät DVD:lle boxiin tallennettua ohjelmaa et voi katsoa samalla toista digikanavaa, ellei sulla ole digitelkkua.

Molemmissa tapauksissa analogisen kanavan katselu onnistuu, jos sulla menee boxista jotain kautta antennijohto telkkariin.

Äänestä

Tarkoitat kai analogikanavan tallentamista. Yhdellä boksilla ei voi seurata kahta digikanavaa yhtäaikaa. Homma riippuu siitä, miten olet kytkenyt laitteet. Jos molemmat ovat suoraan TV:ssä vaihda TV:stä vain tuloliitäntää. Jos taas tallennin on boksin ja TV:n välissä tarvitsee kytkeä läpivienti päälle. Katso tallentimen ohjeita. Philipsin laitteissa tämä tapahtuu TV/DVD nappulalla.

Kakkoskohtaan: Kun boksi antaa ulos kuvaa kovalevyltä, se antaa ulos kuvaa kovalevyltä. Se ei siis anna mitään muuta kuvaa ulos. Et voi siis katsoa digikanavaa tällöin. Toki voit katsoa analogia TV:n virittimellä.

Voit hankkia rinnalle perusboksin, jolla ongelmat suurelta osin ratkeava. Varmista kuitenkin, että sille on liitännät TV:ssä. Voit myös ajoittaa tuon DVD:lle kopioinnin sellaiseen aikaan, kun et ole katsomassa muuta. Minä usein panen aamulla tai illalla kopioinnin päälle. Toki tässä mainoskatkot tulevat mukaan. Ohjelman pituuden voi määrittää esim. tallentimen ajastimella. Toinen tapa on kopioida samalla, kun katsoo.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ei asiantunteva kirjoitti:

Minulla on digiboksi ja dvd laite.
Ensinnäkin... kun haluan tallentaa jonkun ohjelman suoraan dvd levylle, niin kuinka minä voin katsoa jotakin toista asemaa telkkarista samaan aikaan digiboksin kautta?

Toiseksi.. jos olen tallentanut jonkun ohjelman tallentavaan digiboksiin ja haluankin siirtää sen dvd:lle niin kuinka voin silloin katsoa telkkarin ohjelmia samanaikaisesti?

Minulla on varmaankin jotkut skartit tai muut johdot väärin kun se ei onnistu.Jos joku voisi ystävällisesti neuvoa vanhaa naista näissä asioissa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu