Mitenkäs on, onko tinkiminen tapana Kreikassa? Ja jätetäänkö/kuinka paljon tippiä ruokailun jälkeen? Itsensä nolaaminen ei ole kivaa, joten kiitos jo etukäteen ;)
Tinkiminen ja tipin antaminen?
Mitenkäs tämä menikään...
21056
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Tipin antaminen ravintolassa ei kuulu olla itsestään selvyys. Jos palvelu ja/tai ruoka on kelvotonta, ei ole itsensä nolaamista, vaikkei tippiä jättäisikään.
Itsellä on tapana jättää n. 10%, joskus yli ja joskus hieman alle. Mitä sivusilmällä olen seurannut, on tippien määrä erittäin vaihtelevaa. Toiset jättää reilummin ja löytyy niitäkin, jotka jättävät parikymmentä senttiä.
Itse kun käyn eräällä saarella joka vuosi pariin otteeseen, olen huomannut kuinka ystävällisiä joissakin ravintoloissa henkilökunta on vuosi vuoden jälkeen. Varsinkin niissä, joissa jätän hieman reilummin tippiä. Eräskin omistajarouva jaksaa joka kerta kiinnostuneena kysellä, kuinka talvi on mennyt kotimaassani, kauanko tällä kertaa olen saarella, koska tulen taas seuraavan kerran ja onhan tällä kertaa kaikki mennyt hyvin. Hänen miehensä oli vuosikausia sulkeutuneempi, eikä juurikaan edes tervehtinyt. Viimeisen parin vuoden aikana myös hän tulee kädestä pitäen toivottamaan tervetulleeksi ja viime reissussa jopa toi metaxan yhteyteen sikarin, tietenkin kysyen kelpaako se minulle.
Joten kyllä hyvillä tipeillä on merkitystä, varsinkin useammin samassa paikassa käydessä. Ja jos olen heikkoa ja töykeätä palvelua saanut, en koe minkäänlaisia omantunnontuskia, vaikken tippiä jätäkään. Kerran sain perääni huutelua, jolloin palasin takaisin ja kerroin perusteluni sille, etten mitään jättänyt.
mutta kun ne perkeleet ei anna periksi tuumaakaan. kaupasta ulos kävelyyn tinkauksen päätteeksi ei reagoida mitenkään.