Sanokaapa joku tietävä, kutsutaanko ei lukion käynyttä tekniikan fuksiopiskelijaakin tekniikan yo:ksi?
Ei-YO tekniikan fuksi
13
4692
Vastaukset
- ei kyllä kutsuta
Jos sinulla on ammatillinen tutkinto taustalla, olet tällöin tekniikan (ammattikoulututkinnon nimi). Esim. tekniikan lähihoitaja. Vaihtoehtoisesti voi kutsua itseään myös tekniikan opiskelijaksi.
Joskin useat ammattikoulutaustaiset haluavat tituleerata itseään tekniikan yo:ksi. En näe siinä mitään pahaa, mutta eihän se niin ole. Koska ylioppilas on valmistunut lukiosta. Ylioppilastutkinto ei ole ammattiin valmistava tutkinto, mutta se on kuitenkin tutkinto. Ylioppilas. Yliopisto-opiskelija on taas nimikkeenä asia erikseen. Edelleenkin on harvinaista, että pelkän ammattitutkinnon omaavat hakeutuvat yliopistoon, joten voit surutta kutsua itseäsi tekniikan yo:ksi, jos et halua erottua massasta. Tuskinpa sillä on kellekään mitään väliä.- naureskelija
Yliopisto on ylempi kuin lukio, joten lukiota käymättömästä tulee automaattisesti yo, kun hän pääsee yliopistoon. Vähän niin kuin saat oikeuden ajaa mopolla, kun saat henkilöauton ajokortin.
- FIksu amisviiksetär
naureskelija kirjoitti:
Yliopisto on ylempi kuin lukio, joten lukiota käymättömästä tulee automaattisesti yo, kun hän pääsee yliopistoon. Vähän niin kuin saat oikeuden ajaa mopolla, kun saat henkilöauton ajokortin.
No eikös se "yo" voisi meinata vain tekniikan yliopisto-opiskelijaa:) Tekniikan ylioppilas se tosiaan taitaa olla..
No voi helvetti mäkin aloitan nyt amistutkinnolla yliopistossa, mulla onkin sitten ihan helvetin hassu opiskelijanimi xxxtieteen merkonomi, hehheh:) - KesätuuliN
En ole ikinä kuullut, että missään käytettäisiin kuvaamaasi systeemiä.
Esim. psykologian ylioppilaalla viitataan psykologiaa yliopistossa opiskelevaan henkilöön aiemmasta koulutustautasta riippumatta. Vai miltä kuulostaisi psykologian tradenomi? Tai lääketieteen merkonomi? :) - öööö?
KesätuuliN kirjoitti:
En ole ikinä kuullut, että missään käytettäisiin kuvaamaasi systeemiä.
Esim. psykologian ylioppilaalla viitataan psykologiaa yliopistossa opiskelevaan henkilöön aiemmasta koulutustautasta riippumatta. Vai miltä kuulostaisi psykologian tradenomi? Tai lääketieteen merkonomi? :)Ei kai sillä ole mitään väliä, miltä se kuulostaa. Jos ei ole käynyt lukiota, ei vain ole ylioppilas, vaikka voissa paistais. Eri asia on käytäntö. Minulle on ainakin ihan sama, vaikka kutsuttaisiin presidenteiksi. Mielestäni esimerkiksi tekniikan tradenomi ei edes kuulosta kovin hullulta. Kauppatieteen tradenomi kuulostaa jo aivan hyvältä.
Tosin joillain aloilla käytetään tietyn alan ylioppilaista kutsumanimiä, vrt. teekkari, kylteri jne. - Teromatti
KesätuuliN kirjoitti:
En ole ikinä kuullut, että missään käytettäisiin kuvaamaasi systeemiä.
Esim. psykologian ylioppilaalla viitataan psykologiaa yliopistossa opiskelevaan henkilöön aiemmasta koulutustautasta riippumatta. Vai miltä kuulostaisi psykologian tradenomi? Tai lääketieteen merkonomi? :)Amitsguukkelista yliopistoon on jo niin kunnioitettava saavutus, että voi sitä itseään vaikkapa ylioppilaaksi kutsua hyvällä omallatunnolla.
- simperi
öööö? kirjoitti:
Ei kai sillä ole mitään väliä, miltä se kuulostaa. Jos ei ole käynyt lukiota, ei vain ole ylioppilas, vaikka voissa paistais. Eri asia on käytäntö. Minulle on ainakin ihan sama, vaikka kutsuttaisiin presidenteiksi. Mielestäni esimerkiksi tekniikan tradenomi ei edes kuulosta kovin hullulta. Kauppatieteen tradenomi kuulostaa jo aivan hyvältä.
Tosin joillain aloilla käytetään tietyn alan ylioppilaista kutsumanimiä, vrt. teekkari, kylteri jne.Ei kai OP nyt sitä kysynytkään, että onko opiskelupaikan yliopistosta saanut nyt yhtä kuin lukion käynyt tjsp. Kyse oli siitä, että jos tietyn alan yliopisto-opiskelijaa sanotaan xx:n ylioppilaaksi, niin käytäntö pätee kaikista lähtökohdista.
- ......................
simperi kirjoitti:
Ei kai OP nyt sitä kysynytkään, että onko opiskelupaikan yliopistosta saanut nyt yhtä kuin lukion käynyt tjsp. Kyse oli siitä, että jos tietyn alan yliopisto-opiskelijaa sanotaan xx:n ylioppilaaksi, niin käytäntö pätee kaikista lähtökohdista.
Perinteisesti yliopistossa opiskelevista valtaosa on ollut ja on edelleen lukion käyneitä. Ei voida siis puhua yleistäen kaikista lähtökohdista, koska tilanne on kinkkinen eikä siihen ole sen vuoksi kiinnitetty huomiota, koska niin ei vain perinteisesti ole ollut. Kukaan ei ole välttämättä edes ajatellut asiaa tarkemmin, koska lukiotaustaa pidetään yleensä itsestäänselvyytenä.
Perinteisesti yliopistossa opiskelevista käytetään siis nimitystä tietyn alan ylioppilas. Jos kuitenkin amis haluaa käyttää itsestänsä nimitystä ylioppilas, niin käyttäköön. Hän ei kuitenkaan ole ylioppilas, vaikka yliopistossa opiskeleekin. Itselläni on amk-insinööritaustainen opiskelukaveri, joka siis käyttää itsestään nimitystä tekniikan opiskelija, ei tekniikan yo, kuten muut opiskelijat. Käytäntö varmaan vaihtelee. - Ap. kirjoittaja
simperi kirjoitti:
Ei kai OP nyt sitä kysynytkään, että onko opiskelupaikan yliopistosta saanut nyt yhtä kuin lukion käynyt tjsp. Kyse oli siitä, että jos tietyn alan yliopisto-opiskelijaa sanotaan xx:n ylioppilaaksi, niin käytäntö pätee kaikista lähtökohdista.
Kiitokset muutamasta asiallisesta vastauksesta! Kysymys ei kyllä sinänsä koskenut itseäni ollenkaan, kunhan yleisestä mielenkiinnosta tiedustelin, ja hyvinkin erilaisia käsityksiä asiasta ilmeni.
Itselläni on käsitys, että yliopisto-opiskelijaa kutsutaan opiskeltavan tieteen ylioppilaaksi (esim. juuri "tekniikan ylioppilas") riippumatta yliopisto-opiskelua edeltävästä tutkinnosta.
Kuten jo eräs keskustelija totesi, myös minä (lukiotaustainen yliopisto-opiskelija) pidän erittäin hienona suorituksena ammattikoulusta valmistuneen pääsyä yliopistoon (ammatillista koulutusta mitenkään väheksymättä)!
- KyrpäJooceppi
Kyllä se YO tuossa meinaa ns. yliopisto-opiskelijaa ("ylioppilasta"). Lukekaahan historiaa kiitos! aamen!
- tässä hei
"Ylioppilastutkinto on lukion päättövaiheessa suoritettava tutkinto, jonka tarkoituksena on selvittää, "ovatko oppilaat omaksuneet lukion opetussuunnitelman mukaiset tiedot ja taidot sekä lukion tavoitteiden mukaisen riittävän kypsyyden."[1] Tutkinnon suorittamista varten lukioissa järjestetään kahdesti vuodessa ylioppilaskokeet, jotka läpäissyt ja lukion oppimäärän suorittanut henkilö on ylioppilas."
"Vanha periaate, jonka mukaan jokaisella ylioppilastutkinnon suorittaneella oli vapaa pääsy yliopistoon, eli vielä jonkin aikaa 1900-luvulla. Ylioppilaiden määrän nopean kasvun vuoksi yliopisto otti kuitenkin asteittain käyttöön erilliset pääsykokeet."
Lähde: http://fi.wikipedia.org/wiki/Ylioppilastutkinto
Uudistus toi mukanaan sen, että vähintään 3 vuotisen ammatillisen tutkinnon hankkinut tai erivapauden saanut sai oikeuden hakea opiskelemaan korkeammalle asteelle. Usein puhutaan ylioppilaista, koska valtaosa yliopistossa opiskelevista on edelleenkin ylioppilaita.
Yliopisto-opiskelijoista käytettyjä nimityksiä:
esim. oikeustieteen yo (oikeustieteen ylioppilas)
oikeustieteen ap (ei suinkaan alioppilas, vaan ammatillisen perustutkinnon hankkinut henkilö, harvemmin käytetty nimitys.) - on tittelisi
Oet tekniikan amis.
- Että pääsit yliopistoon
amispohjalta! Upeaa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Henkirikos kiuruvedellä
Poliisi tutkii maaliskuussa tapahtunutta 50 luvulla syntyneen kuolemaa henkirikoksena. Missä päin tälläinen sattunut1234019Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?
Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi1853858Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia
"Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoainetukijärjestelmän, kun energianhinnat nousi292606Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta
🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs82384100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman
Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es322163Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin
Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks41746Olen aika varma
että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa481362Läpäiseekö Martina Aitolehti Erikoisjoukot - kyllä vai ei?
Martina Aitolehti on pärjännyt mainiosti Erikoisjoukoissa. Yrittäjä on mielipiteiltään napakka ja hän sivaltaakin koulut731300Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys
Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä241271Ei ne päivät ole samanlaisia...
Toisena hymyillään ja katsellaan silmiin, toisena taas tuntuu ettei edes tunneta toisiamme, vältellään ja katseet ei vah351009