Hengellinen tie

steinerisukki

Minä uskon, että ihminen koostuu ruumiista, sielusta ja hengestä. Näin teki myös esikuvamme, tiedemies Steiner. Nykyinen peruskoulujärjestelmä ei ota huomioon ihmisen hengellistä puolta. Vain steinerkoulun kautta saavutettu kasvatus voi auttaa myös lapsen näkymättömiä osia sielua ja henkeä kasvamaan täydellisessä harmoniassa yhdessä näkyvän ruumiin kanssa.

Mielestäni steinerkoulun opetus on tasapainoista ja monipuolista. Tiedollisen pakkosyötön sijaan lapsi voi aloittaa aamunsa lausumalla kiitokset äiti maalle ja auringolle, jolla on myös henki. Lapset tekevät yhdessä hiljaisuuden laittamalla käsivarret ristiin rintakehän päälle. Tämä joogastakin tuttu asento avaa kanavat myös henkiselle oppimiselle.

Steinerkoulussa lapsen tempperamentit otetaan tarkkaan huomioon. Esimerkiksi melankoolikot tai sangviinikot sijoitetaan istumaan vierekkäin. Lapset kuulevat steinerkoulussa myös Atlantiksesta, mitä pidän ehdottomana plussana. Peruskoulussa kun ei länsimaisen kulttuurin syntykotoa aina tunnusteta.

Oppiaineista tärkein ja samalla haastavin on eurytmia. Eurytmia on paljon enemmän kuin pelkkää taidetta. Eurytmiaa on todistettavasti käytetty tautien parantamiseen, henkiseen kasvatukseen, ja eurytmiaa pidempään harjoittanut voi oppia sen kautta myös paljon enemmän tietoa, jopa sellaista tietoa, jota kirjat eivät tunne.

Jos näemme peruskoulun ruumiin tienä, niin steinerkoulussa opetukseen yhdistyy myös hengen tie. Me olemme olleet ehdottoman tyytyväisiä steinerkoulun kokonaisvaltaiseen opetukseen, jossa henkis-esoteerisen tietoaineen merkitystä ei vähätellä. Tämä henkisen kasvun tie meidän jokaisen on kuljettava, sillä onhan jälleensyntymä viimeinen päämäärämme. On vain vanhempie viisaudesta kiinni, että haluammeko tarjota lapsellemme myös sielua ja henkeä ravitsevan koulutien.

Tässä oikein hyvää luettavaa, joka todella laittaa ihmisen ajattelemaan, että olemmeko muka vain atomeista koostuva materiaalikasa:
http://www.rajatieto.com/paraparticle/parap_finnish.html

3

803

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rajatiedon lähettiläs

      Kiitos avarakatseisesta ja viisaasta kirjoituksestasi.

    • *******

      Tämä ratkaisi. Pitkään pohdittuani lapsen laittamista steineriin olen nyt päättänyt pitäytyä ihan normaalissa peruskoulussa. Henkinen puoli hoituu kotikasvatuksella. Kiitos avusta.

    • Antropiikki

      Ja taas kerran on joku Hörhöilijä avannut sanaisen arkkunsa. En koskaan laittaisi lastani noiden haaveilijoiden kouluun unelmoimaan pakkosyöttöisestä eurytmiasta muinaisella Atlantiksella. Henkisiä arvoja voi lapselle avautua myös aivan muuta kautta kuin Steinerin huumehuuruisesta ja skitsofreenisestä maailmasta. Sekopäisiä ja pahoinvoivia lapsia on toki myös peruskoulun piirissä, mutta ei Steinerkoulu ole kaikille se OIKEA ratkaisu. Yksilöllisyys puhuu tässäkin asiassa puolestaan, kuten myös vanhempien arvomaailma.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      181
      11307
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      57
      5392
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2627
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      38
      2311
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1811
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      44
      1735
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      38
      1393
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      37
      1319
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1226
    10. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      26
      1179
    Aihe