laittaa olohuoneen neliskulmaiselle pöydälle.
Eikö nuo mummon kukkapurkit jo ole aikansa eläneet!
Ja kiitos jo etukäteen vastauksesta, että "nosta kissa pöydälle" :-))))
Aurinkoista kesää kaikille...
Eikö nuo mummon kukkapurkit jo ole aikansa eläneet!
Ja kiitos jo etukäteen vastauksesta, että "nosta kissa pöydälle" :-))))
Aurinkoista kesää kaikille...
Vastaukset 2
Vanhimmat
Mulla on usein ollut joku viherkasvi sisustukseen sopivassa ruukussa. Mulle sopii ihan noi punasaviset, mutta viimeisin muutos oli, että ostin reilun aluslautasen (punasavea sekin tietty) ja laitoin siihen koristekiviä. Tuli taas pientä muutosta.
Syksyllä tulee laitettua kynttilävati. 3 tai 5 kynttilää (sisustusväreihin sopivaa) ja niidenkin ympärille voi laittaa kiviä. Joulun alla sitten kivien sekaan tai päälle muutama jouluun sopiva koristeoksa tai -marja tms. (Kynttilöitä tietysti poltetaan koko syksy ja talvi, joten sopivan värisiä kandee ostaa kerralla roima määrä.)
Tai kynttilöitä samanlaisissa, eri korkuisissa kynttilänjaloissa taas tuo 3 tai 5 kpl. Sopivat mansetit Tiimarista tai jostain marketista. Tai kolme eri muotoista ja korkuista, mutta samanväristä kynttilää samanlaisissa kynttilänjaloissa (vaikka ihan matala, pieni lautanen).
Kivet voi kerätä ihan ulkoa, ei tartte edes ostaa.
Joku kiva patsas vois kans sopia - buddha tai enkeli tai mikä nyt sulle sopii. Tai kivikasa, joka markkeeraa patsasta. Kivistä on moneksi, ja mä olen kivifriikki:)
Joku nätti ja tunnelmaa luova valaisin kävis myös, jos johdotus onnistuu kivuttomasti. Tai sit kynttilälyhty.
Hedelmä- tai karkkikori. Tai jotain koristeita (simpukoita, kiviä, potpuria tms.) korissa tai kulhossa.
Lasimaljaan tehty vesitaideteos. Veteen hiekkaa, kiviä, kukkia, simpukankuoria tms.
Vanha kukkaruukkukin saa uutta ilmettä, jos ympärille laittaa vaikka jonkun nätin kranssin.
Nää nyt näin yhtäkkiä tuli mieleen. Ja yksityiskohtaa voi vaihdella, kun silmä alkaa puutua. Vaihtelee vaikka vuodenajoittain, juhlakauden mukaan tai miten mieli tekee.
pakko on laittaa mitään muuta kuin pieni pöytäliina josta pitää?
Saattaa tietenkin olla epätrendikästä mutta sille en voi mitään.
Oma kokemukseni on ,että pöytä tulee olemaan täynnä kamaa alta aikayksikön.