Haltuuni on joutunut laillisesti erään kuolleen henkilön voimassaoleva matkapassi.
Tuleeko passiasiakirja palautaa myöntäneelle viranomaiselle ?
Voimassaolevalla suomalaisella matkapassilla saattasi olla myyntiarvoa "maailman turuilla".
Onko matkapassin luovuttaminen saatettu rangaistavaksi ?
Tuleeko passiasiakirja palautaa myöntäneelle viranomaiselle ?
Voimassaolevalla suomalaisella matkapassilla saattasi olla myyntiarvoa "maailman turuilla".
Onko matkapassin luovuttaminen saatettu rangaistavaksi ?
Vastaukset 5
Vanhimmat
...itsekin yllätyin kun kysyin poliisilaitokselta vaimoni kuoltua hänen henkilöpapereistaan. Voin pitää niin ajokortin kuin passinkin itsellä, niitä ei tarvitse palauttaa viranomaisille.
Veikkan kuitenkin, että vaikka kuolleen henkilön passi on kuinka voimassa, ei sen kanssa pääse matkustamaan. Tieto henkilön kuolemasta on kuitenkin rekistereissä ja uskoisin, että passintarkistustilanteessa se näkyy tietokoneelta.
Kuoleen henkilö passi joka voimassa, on kovaa valuutta.
Suomessa siitä napsahtaa kyllä helposti jos lähtiessä konelukevat passin, mutta minulla sitä ei ole läheskään joka kerta tehty.
Euroopan ulkopuolella ei monessakaan "vinkuintian" maassa on mitään konelukua ja vaikka olisi sinne tiedot ei päivity.
Euroopassa tiedot kyllä näkyy koska passi käsittääkseni mitätöityy henkilön kuolessa.
Niin arvelinkin, että kotimaasta sillä ei välttämättä pääse lähtemään ja tuskinpa länsimaissa isommin matkailemaankaan.
Sitä vain mietin, että voisiko tuollainen kuolleen ihmisen passi olla väärentäjälle pohjana jolle luoda väärä paasi?
laita joku sähköposti osoite mistä sitä vois tiedustella? Kuinka kauan se on vielä voimassa? Miehen vai naisen passi?
No pitihän se arvata, että rosvot höristävät korviaan.