Talouskoulu

Olen ajatellut mennä joskus lukion jälkeen talouskouluun ja suorittaa samalla yliopistoon valmentavan kurssin.Olenkin miettinyt, ettei se vaan kävisi liian raskaaksi.
Millaisia päiviä talouskoulussa on?Tuleeko kotitehtäviä?
Jos paikalla sattuisi olemaan joku talouskoulun käynyt...
3541
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Itse suoritin viime syksynä talouskoulun ja yliopistossa yhdet perusopinnot. Välillä oli rankkaa, mutta kyllä siitä selvisi. :) Talouskoulun päivät olivat välillä 8-16.. ja välillä 8-12 tai 12-16. Aika vaihtelevia.. Viikkotuntimäärä taisi olla jotain 30-35 välillä. Ainakaan me ei saatu talouskoulusta läksyjä lukuunottamatta isompia itsenäisiä töitä esim. portfolioita, hintavertailu- tai muita pohdinta tehtäviä, joita pystyi tekemään pidemmällä aika välillä (tehtävät annettiin ajoissa). Talouskoulu itsessään ei ollut kovin rankka, koska päivät koostuivat paljolti kivoista käytännön töistä.

Suosittelen lämpimästi talouskoulua. Koulu oli varmasti yksi elämäni hyödyllisimmistä.

Äänestä
  • itse suoritin talouskoulun pari vuotta sitten ja se oli erittäin helppo ja hyödyllinen. ei tullut paljon mitään kotiläksyjä ja koealueet oli pieniä. paljonhan se on niitä käytännön töitä.

    Äänestä

Olen syksyllä aloittamassa talouskoulun. Nyt kun täällä oli aloitettu jo keskustelu talouskoulusta, niin en viitsi aloittaa uutta, olisi muutama kysymys aiheeseen liittyen. Eli ensimmäinen päivä on itsenäisen opiskelun päivä, mitä se tarkoittaa? Kotonako pitää jotain opiskella vai..? En ole itse mikään mestari esim. laittamaan ruokaa, onko siitä kovasti haittaa? Kiitos jos joku viitsisi selventää hieman asioita :)
Itse olen myös kuullut kovasti kehuja talouskoulusta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


......... kirjoitti:

Olen ajatellut mennä joskus lukion jälkeen talouskouluun ja suorittaa samalla yliopistoon valmentavan kurssin.Olenkin miettinyt, ettei se vaan kävisi liian raskaaksi.
Millaisia päiviä talouskoulussa on?Tuleeko kotitehtäviä?
Jos paikalla sattuisi olemaan joku talouskoulun käynyt...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu