Itse käytin entisessä Suitsassa Castrollin GPS 10-40 öljyä ja ihan hyviä kokemuksia siitä oli. Nyt uudessa suzukissa on ollut Motulia (suzukin suositus) ja jotenkin tuntuu ettei ainakaan vaihteet mene niin pehmeästi paikalleen. On tietysti hiukan tyhmää verrata kahta eri pyörää keskenään, mutta jos jollain on käyttökokemuksia Motulista ja jostain muusta merkistä samassa pyörässä, niin laittakaa kommenttia.
Turon ei sitten tarvitse käydä viisastelemaan/vänkäämään aiheesta.
Turon ei sitten tarvitse käydä viisastelemaan/vänkäämään aiheesta.
Vastaukset 9
Vanhimmat
mutta kommentoidaan asialliseen sävyyn, että moottoriöljyissä on 2 asiaa, joihin tavallisen sukankuluttajan kannattaa kiinnittää huomiota:
- viskositeetti (SAE), esim. 10W40
- API-luokitus, esim. SF,SG (ja joissakin tapauksissa myös sisältäen JASO MA)
Öljymerkkien kesken voinee olla myös eroavaisuuksia olemassa, mutta niiden toteaminen onkin sitten jo hyvinhyvin vaikeaa, vaikka käyttäisikin eri öljyjä samassa pyörässä. Essonbaarista toki kuulee aina kaikenlaisia väittämiä.
Mutta jos nuo 2 asiaa (SAE ja API) löytyy purkista täsmälleen samanlaisina kuin valmistajan suosituksissa, sitten jo paljon öljymerkkiä enemmän meinaa säännöllinen vaihtoväli ja kuljettajan ajotapa.
Just laitoin tonne alas ettei sinun viisauksia välttämättä kaivattas. Mutta aloititpa kuitenkin :(
Siis kysymys oli kättökokemuksista eikä mistään muusta paskanjauhamisesta. Pistäkää juttua motoristit, joilla on oikeasti tähän aiheesen sanottavaa. Turon höpinällä ei nyt paljoa viisastuttu tässä ongelmassa.
"Turon höpinällä ei nyt paljoa viisastuttu tässä ongelmassa"
Jostain ainakin olemme samaa mieltä: sinulla olisi kovastikin viisastuttamisen tarvetta siellä korviesi välissä. Ettei vaan olisi ns."sahanpurut märkiä".
ps. Tuo öljyasiapa todellakin menee ihan juuri tuolla tavalla kuten sanoin. Katso esim. oikeastaan minkä tahansa 4T 2-pyöräisen käyttäjän käsikirjaa tai korjaamomanuaalia, jos on uskomisvaikeuksia.. mutta toki, jos normaaliin tyyliisi haluat sen ihan välttämättä menevän kuitenkin jotenkin toisin (siellä omalla planeetallasi), niin se ei ole mikään ongelma, ainakaan minulle.
Kyllä sinä olet sitten varsinainen sekopää :) Mehän muut ei osatakkaan lukea öljy purkin kyljestä viskositettia, API- ja JASO luokitusta tai ohjekirjaa,heh. Kysyin vaan kokemuksia castrollin ja
motulin öljyistä ja mahdollisista eroista samassa pyörässä, en muuta. Mutta mitäpä sinä vastasit tai oikeastaan trollasit, ihan puuta heinää tohon kysymykseen. Katsos Turoseni, joskus käytäntö opettaa paljon enemmän kuin se mainoslehtisten lukeminen. Mutta lopetan sinun kanssa jankkaamisen nyt tähän! Asiallisia vastauksia odotellessa....
ei yleensä pysty toteamaan. Pitäisi olla ensinnäkin kaksi täsmälleen samanlaista pyörää, joilla ajetaan sama huomattava km-määrä erimerkkisillä öljyillä, ja sitten avataan molemmista koneet ja mitataan, kummassa on enemmän kulumista havaittavissa. Suomeksi sanottuna: ei tavallisen ihmisen ulottuvilla moinen testaaminen. Ja muu onkin sitten sitä "mutu"-tuntumaa.
Ja sinä olet taas kerran ihan yksinäsi vastannut kaikesta ns.trollaamisesta tässä(kin) ketjussa.
todettu.
Motorex ja honda gn4.
Olen itsekkin kuullu tosta hondan öljystä että tosi laadukasta olis. Muutama kaveri on käyttänyt pelkästään sitä turbo-pyörissään. Minkähän öljyfirman valmistamaa se sitten mahtaa olla, tuskinpa honda nyt ihan omia öljyjä valmistaa :)
vaihtaa merkkiä ja testata onko mitään eroa käytännössä. Ainakin mitä olen jutellut enempi tai vähempi tosissaan radalla ajavien kanssa, niin öljymerkin vaihto on parantanut tai huonontanut kytkimen/vaihteiston toimintaa.
myös eri öljymerkkien vaikutuksista. Kumma juttu vaan että joissakin mopoissa öljymerkin vaihtaminen voi vaikuttaa niinkin paljon vaikka ns. luokitustaso onkin sama.
http://mailgate.dada.net/sfnet/sfnet.harrastus.mp/msg423765.html