Moro
Tuli tuoss pari päivää sitten tehtyä kaupat 95 softailista.
Nyt tahtoisin kysyä, että kun tulin äsken ajamasta niin ajon aikana pyörä "aivastaa" mahtaakohan olla vaan sen takia jos pyörä ei ollut kunnolla vielä lämmennyt vai kannattaisiko viedä varmuudeksi huoltoon..kun ei ole koskaan ennemmin pyörää ollut alla.
Ja mielellään ottaisin vastaan kaikenlaisia tekniikkaan liittyviä asioita.
JA EHDOTTOMASTI ASIALLISIA VIESTEJÄ... ei noita HD vittuiluja jaksa lukea...
KUKIN TYYLILLÄÄN
Tuli tuoss pari päivää sitten tehtyä kaupat 95 softailista.
Nyt tahtoisin kysyä, että kun tulin äsken ajamasta niin ajon aikana pyörä "aivastaa" mahtaakohan olla vaan sen takia jos pyörä ei ollut kunnolla vielä lämmennyt vai kannattaisiko viedä varmuudeksi huoltoon..kun ei ole koskaan ennemmin pyörää ollut alla.
Ja mielellään ottaisin vastaan kaikenlaisia tekniikkaan liittyviä asioita.
JA EHDOTTOMASTI ASIALLISIA VIESTEJÄ... ei noita HD vittuiluja jaksa lukea...
KUKIN TYYLILLÄÄN
Vastaukset 21
Vanhimmat
saada asiallisia vastauksia,niitä saa HDCF;n sivuilta.Jos pyörä on ollut pitkään vähillä kilometreillä niin aja sillä nyt ensin kunnon lenkki.Ja tietenkin esim tulpat kannattaa vaihtaa oikeanlaisiin.Tietenkin se huolto on tehtävä ajallaan,ei Harrikkakaan huoltamatta toimi,vaikka tukevaa tekoa onkin.
Bensat ajelet melkein loppuun ja tankkaat 98:lla.
Lorautat joukkoon bensanparannusainetta (Masinol)
Väliä vaikka menis 1/3 osa potusta.
Kaasari puhdistuu joo...
Sitten tosiaan voisit tsekata ne tulpat.
Kyllä ne yskii silti jo uutenakin et silleen...
Aivastelu johtuu liian laihalla olevasta tyhjäkäyntiseoksesta, asian saa korjattua avaamalla hiukan tyhjäkäynnin seosruuvia, sen kuuluu olla noin 1 1/4 - 1 3/4 kierrosta auki, voit teettää sen huollossa, saattaa olla että ruuvin edessä oleva , tehtaalla asennettu peltilätkä on poistettava ensin, jollei sitä ole jo huollossa tehty aiemmin.
Tyhjäkäyntiseos säädetään tehtaalla laihalle siksi että pyörä täyttäisi saastenormit, mutta käynti kärsii siitä.
Joops...kiitos kaikille... samanlaista vikaa on ollu joskus 20 vuotta sitten Suzuki PV:ssä, mutta nyt vaan puhutaan eriluokan korjauskustannuksista ja pyörästä.
Minkäs merkin tulppia noissa kannattaa käyttää.. just laitoin eilen tankin piripintaan 95e:tä
Kyll sitä aina tuntuu löytävän aiheellisiakin viestejä..KIITOS SIITÄ TEILLE...
No siitä tulppamerkistä on varmaan yhtä monta mieltä kuin miestäkin, mutta itse käytän NGK,ta , olen aina käyttänyt, eikä ole ollut tulppaongelmia, luotan NGK,n kuin Neuvostoliittoon !
Tulpan oikea lämpöarvo on tärkeämpi asia kuin tulppamerkki.
95 bensa on ok vakiokuntoiselle EVO-koneelle, ei 98,n käyttämisestä ole mitään etua.
Miten sitä voi käyttää jaappanilaisia tulppia.
Holy Shit!
Parempioktaanista polttoainetta käyttää vai ei.
Kunkin oma asia,mutta ite käytän ja pelaa hyvin.
Ei yski eikä pauku.
Palaa puhtaammin ja se on varmaa.
Voin sanoa yli 30-vuoden kokemuksella ,että varmasti kannattaa.
Käy kyllä 95:llakin,mutta kannattaako säästää bensan laadussa.
Toiset kaatelee koneisiinsa mitä tahansa öljyjäkin biltemasta, sitten korjaillaan.
Elikkä varmasti palaa puhtaammin eikä karstoita konetta yhtä paljon.
tulpassa ei tosiaankaan tarvitse lukea Harley jne.
Lisäksi öljyfilsaksi sopii moni kunnollinen tarvikefilsa.
Eikä tarvii olla kromattu...et silleen...
moottoreissa ei 98 anna mitään etua, ihan potaskaa jos joku niin väittää. Oktaaniluku kertoo vain puristuskestävyyden, muuten sama aine, ei pala sen puhtaammin - tiedän 40v kokemuksella. Shell v-power 99 okt ei tosin mitään tietoa, siinä on jotain lisäaineita joista saattaa olla etua.
Sätkiminen kylmänä on aika normaali ilmiö. S&S kaasari aiheuttaa ainakin paljon enemmän sätkimistä kuin vaikka CV.
Yleisen käsityksen mukaan oktaaniluku kertoo vain puristuskeston. Ja vaikuttaa venttiilien voiteluun elikkäs nakutuksenkestoon niinkuin kansankielellä sanottuna. Mitä korkeempi oktaani eikä ala venat nakuttamaan.
Champion RN12YC, maksaa 5,95 e/kpl, on myös oikea tulppa Evolaiseen ja sitten vaikka öljyfilsuksi Custom Chromen suodin ja maksaa 9,95e.
H-D tulpat ovat muuten Motorcraftin tekemät ja öljy Sunocoa, jotta sillai.
Tulppa, öljy ja suodatinasiat herättävät aina suuria tunteita ja väittelyitä. Muutama vuosi sitten kaikki H-D huollot kertoivat että ei saa käyttää kuin heidän omaa mineraaliöljyä ja nyt yhtäkkiä suosittelevat jopa synteettistä öljyä ja jopa niin että samaa öljyä saa laittaa kaikkiin 3 eri paikkaan. Hauskaa eikö? Niin ne mielipiteet muuttuu vaikka vehkeet pysyy samana.
Hauskaa kesää!
bensatehtaalla töissä olevana voin sanoa että laadussa se ero ei ole.
ja millä koulutuksilla...
Bensatehtaalla töissä heh...heh...
Menkää nyt lapsoset ajeleen mopoillanne.
niin että samaa öljyä saa laittaa kaikkiin 3 eri paikkaan.
Se mustanpörssin huolto???
En sinun konekokemuksellasi paljon täällä kommentoisi.
No joo saattaapa olla hauskaa ajella kun lorauttaa moottoriöljyä enskaan ;). Joo kyllä se vaan niin on että Harrikkaan on ehdottomasti laitettava mineraaliöljyt.
Minunkin mielestä moottoriin pitää laittaa 20W-50 mineraaliöljyä ja enskaan ja vaihteistoon omat öljynsä.
H-D:n uudessa luettelossa on Screamin Eagle öljyä jota voi laittaa niihin kolmeen paikkaan. Se on synteettistä 20W-50 öljyä.
Tuotteen tehtaan numero on 99824-03/00QT ja sen esittelyssä sanotaan:
Formulated for use in Harley-Davidson Engines, Transmissions and the following Primary Chaincase applications71- later XL, 83-84 XR1000 and 84-later Big Twin models with wet type diaphragm spring clutch.
Jotta näin, sivulla 818 uusimmassa Genuine Motor accessories and genuine motor parts-luettelossa.
Eikä se auta haukkua toisia jos itse ei tiedä. Otapa selvää miten se öljy toimii ja hauku sitten. Itse huollan aina pyöräni ja nykyään teen aikapaljon huoltoja Harrikoihin ja käytän itse Motulin 20W-50 mineraalista moottoriöljyä ja RevTechin enska ja vaihteistoöjyjä. Delon tai Custom Chromen suotimia. Pesen ja rasvaan ilmansuodattimet KN:n aineilla ja käytän Championin tulppia.
Mustan Pörssin huollosta en osaa sanoa kun niistä maksetaan tänäpäivänä verot. En olekaan sinun kaltaisesi moottorivelho mutta huoltoja osaan tehdä. Hyvää kesää sullekin.
Sekä myös RevTech valmistaa öljyä nimeltään MTP (Motor-transmission-primary), eli sama litku joka paikkaan. Itse olen tuota öljyä käyttänyt omassa EVO:ssani jo pidempään, kyseessä on täyssynteettinen litku ja hienosti on pelannut. Olen myös suositellut ainetta asiakkaille.
T: Yksi mustanpörrsin huoltomies (Harley-Davidsonin kouluttama Brittein saarilla). Kyllä vain... myös "villit" kauppiaat voidaan kouluttaa HD:n puolesta.
Jos otat imun liian aikaisin pois ja väännät kaasua kiihdyyttääksesi(vittu ku vaikee sana)niin varmaan tupsauttaa eli aivastaa,ei mitiä hätiä ja anna koneen vaan lämmetä tarpeexi tai aja imupäällä pidempään.95 oct OK,ei mitään merkitystä muuttaa eri oktaaniseksi,ei vähennä naputuksia ,ei anna tehoja!
HDCF.FI. yli 4000 immeistä jolla kokemuksia ja asiallisia neuvoja HD:sta
voivat neuvoa sinua perspanon ihmeellisyyksissä.
ole jo sen sulle tehnyt,pakene pian PV-suskallas ennen kun isäs tekee samoin!!!!!!!!!!!!!!!
kokemuksen rintakarva...