Olen nuori mies. Olen joutunut putkaan kaksi kertaa.
Kummatkin kerrat ovat johtuneet runsaasta alkoholin käytöstä. Kummatkin putkaan johtamiseen syyt ovat johtuneet poliisin pilkkaamisesta.
Tuleeko putkaan joutumisesta rikosrekisteri?
Mitä tietoa yritykset voivat hakea työntekijästä poliisilta?
Nokia testaa jokaisen työntekijän taustatiedot.
Voiko yritys Oy hakea tietoa jostain henkilöstä, ja mitä he kertovat henkilöstä?
Paljonko se maksaa jo yritys Oy hakee tietoa jostain henkilöstä?
Lain mukaan voin ilmeisesti tarkastaa kaikki tietoni mitä poliisi on kirjoittanut johonkin rekisteriin.
Putkaan kaksi kertaa.
10
2631
Vastaukset
- Lisäkysymys!
Miten USA:n viranomaiset suhtautuvat siihen, että on saanut suomessa tälläisen syytteen!
- .....
on olla kertomatta heille siitä
- joku
ainakin Nokia yms muut isot it-firmat tarkastavat taustat, eli töihin haettaessa pitää allekirjoittaa paperi, jossa hyväksyy pyynnön hakea turvallisuuslausunto SUPO:lta tms mistä se sitten pyydetäänkään. ja eihän sitä ole pakko allekirjoittaa, mutta tuskin tulee valituksi hommaan jos ei suostu siihen ( huumetestiin, joka ei ole pakollinen, mutta kukaan ei pakota firmaa palkkaamaan henkilöä joka ei siihen suostu).
- Miitoo
Noista "juoppoputka" reissuista ei ole mitään rikosrekisteriä sinulle kertynyt. Vaikka syynä olisi ollut poliisille aukominenkin. Toisin on asia jos olet tuomittu virkavallan vastustamisesta alioikeudessa ja siitä saanut sakkoja tai vankeutta. Tästä tulisi merkintä rikosrekisteriin kuten muistakin tuomioista. Rikosrekisteri vanhenee tavallisesti 5 vuoden kuluttua ja tiedot häipyvät.
Sinulla on oikeus saada sinua koskeva rikosrekisteriote paikkakuntasi nimismiehenkansliasta tai muusta poliisin toimipisteestä.
Yritykset voivat hakea tietoa viranomaisilta sellaisista mahdollisista rikoksista, millä voi olla vaikutusta ko työn hoitamiseen. Näitä esittämiäsi ei tulla kenellekään kertomaan, eikä niistä saa reksisteriä kerätä edes viranomainen.
Sun työhönottoa nuo tuskin rajoittaa mihinkään. Korkeintaan poliisikouluun näillä voi olla merkitystä, eikä välttämättä sinnekään. Supoa ei myöskään nämä hölmöilysi kiinnosta turvallisuusselvityksensä tiedoiksi.
Käy tsekkaamassa rekisterisi jos vaikka unohdit kertoa täällä jostakin muusta tapahtuneesta.
Rikosrekisterin lähtökohta on rikoksesta tuomioistuimessa annettu rangaistus.- Jou
...on, ittekin olen käynyt joskus päissäni pahnoilla ja työpaikat ovat siitä huolimatta ropsahdelleet kohdalle ilman pienintäkään tuskaa.
- nape
Onko aivan varma, että putkareissusta ei jää mitään merkintää jonka joku firma voisi saada selville? Mulla on jääny sellainen käsitys että turvallisuustarkastuksessa ko. merkintä näkyy? Korjatkaa ihmeessä jos olen väärässä?
- ....
mutta mitäs ne siitä välittää, sehän osoittaa sosiaalistakin elämää olevan ja varsinkin pikkupaikkakunnilla ei välttämättä paljoa vaadita putkaan joutumiseksi, väärään paikkaan kuseminen (talon seinään vasten) jo sinne voi viedä
- MAC
Rikosrekisteriä ei tule kuin vankeusrangaistuksesta ja merkintä sakkorangaistuksesta joka sekin poistuu ajallaan.
Tavalliselta duunarilta ei vaadita nuhteettomuutta joten merkintä NOKIAn ollessa työnantajana on vain eduksi. Käytännössähän Nokialla ei ole ainuttakaan hyvää ihmistä töissä joten saisivathan uuden syyn päristä.
- MAC
Rikosrekisteriä ei tule kuin vankeusrangaiustuksesta ja muut merkinnät poistuvat ajallaan. Tavallisen tekijän ei tarvitse olla puhdas pulmunen jossa taas luottamustöihin pidetään tarkempaa seulaa joka sekään ei ole mikään este taikka hidaste mennessä tutulle töihin.
Jopa suuri ja kunniallinen NOKIA voi olla jopa mielissään pienestä merkinnästä tekijällään. Kukaan kun ei kyseisessä yrityksessä ole hyvä ihminen ja saavathan taas vanhemmat tekijät yhden syyn lisää ahdistella. - Anonyymi
Reitit putkaan haku Op koetilit aloitus hiihtäjä legendan käyttö TV.
Puhelut Koulutus vastaavat.
Rahapussi löytyy reppu vaihtoina.
Älä sulje puhelinta, reitit tulen käymään sormet.
Bröndhal ei löydy reittiä myynti kiinteistö
Kun Haapajärvi Päivi pelaa teräs potta bensa reittejä Alavieska.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.62439Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?
Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant652258- 2001276
- 711088
- 1071071
"Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...
...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig207901Martina ja Matias
Mahtaako Martina yrittää saada Matiasta uudeksi sulhaseksi, niin saisi ne prinsessa häät, mitkä jäi pitämättä, kun Aussi211899Toivottavasti myös pysyy häkissä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �10817- 47769
Ylipainoiset naiset ovat kokeneet kiusallisen ilmiön deittaillessa
Moni pluskoon nainen kertoo kohtaavansa deittailussa yllättävän ja kiusallisen ilmiön: alussa on luvassa romanssi, mutta49741