Meillä on noin vuoden ikäinen pitkäkarvainen poika kissa. Sen turkkiin on tullut paakkuja kainaloon ja mahaan. Mitä ne voisivat olla?. Poika on ulkokissa ja leikkii yleensä tappelemalla muiden kissojen kanssa. Olisiko mahdollista että paakut olisivat takkuja tai sitten jonkillaisia haavoja?. Paakut ovat kovia mutta kissa antaa koskea niihin. Harjaame tietenkin kissaamme mutta se tykkää rämpiä metässä ja tuo usein oksia turkkinsa mukana. Kysyisin vielä sitä että minkä ikäisiä kissoja voidaan viedä leikattavaksi?.
Kiitos jo etukäteen kaikille vastanneille =)
Kiitos jo etukäteen kaikille vastanneille =)
Vastaukset 7
Vanhimmat
Anteeksi hirveästi ilmoitu ei tullut oikeaan paikkaan ;D.
No jos ne on karvaa, ne on takkuja. Leikkaa pois! On hyvin yksinkertaista naps naps terävillä trimmaus/hiussaksilla. Älä leikkaa ihoon.
Takuiksi veikkaan minäkin. Turkki huopaantuu helposti liian vähällä hoidolla, silloin se menee sellaiseksi villamaiseksi kovaksi möykyksi. pitkäkarvaista kissaa on harjattava päivittäin, ja risut yms on poistettava heti, kun niitä sen turkissa näkee!
Huopaantuneet paakut pitää leikata varovaisesti pois, niitä ei harjaamalla saa selviksi.
Kyllä vuoden ikäisen kollin voi viedä leikattavaksi.
Suosittelen kyllä tekemään niin, villejä kissalaumoja on ihan liikaa metsissä muutenkin, kun irrallaan juoksevat kissat synnyttää pojat latoon tai autiotaloon, eikä ne pennut yleensä päädy ihmisten hoiviin...
olen ollut kissatalossa löytöeläinyhdistyksellä vapaaehtoistyössä, ja olen nähnyt liikaakin noita surkeita tapauksia...
Kannattaa käydä eläinkaupasta ostamassa sellaiset tylppäpäiset trimmaussakset ja niillä nipsiä takut pois kisun turkista. =0)
ihan karvapaakkuja.leikkaa ne juuria myöten pois ennenkuin iho ehtii tulehtua.sitten onkin jo eläinlääkäri apuna jos iho tulehtuu.leikkauksesta voit soittaa eläinlääkärille,mutta kuulemma jos liian myöhään leikkauttaa,ei taida olla mouruamiseen mitään apua.kysy eläinlääkäriltä,sitten tiedät asian oikean laidan.
VASTAA tällä palstalla! vaikka väärään osuneeseen
"palsta-otsikon" kysymykseen! Täydet 100 pistettä
vastanneille.!!
Toivoisin lisää tämänlaista ymmärrystä.!
Ettei heti huudeta: Toi ei kuulu TÄLLE PALSTALLE.!
Sivullisena kiitän kaikkia vastanneita kysyjän puolesta.(Hän jo pyysi anteeksi,kun oli väärä palsta). Lämmintä kesää,ja kissun paakkujen poisto on suht'koht helppoa :)
Ravunsyötiksi vaan takkuturkki
niin siis meidän kissalla oli sellainen takku selässä ja se tuli sille aina samaan paikkaan uudestaan vaikka leikkasimme sitä pois.....veimme sen lopulta lääkäriin kun ajattelimme että jos sillä on joku ihosairaus tms...mutta diagnoosiksi tuli: tuollaisilla lihavilla kissoilla tulee ongelmaksi se etteivät ne pysty (läskien takia) nuolemaan itseään kunnolla ja turkki menee takkuihin. Laihikselle siis joutui..