Kertokaas joku hyvä mp3 pakkaaja millä saa mp3
mahdollisimman pieneen tilaan...
mahdollisimman pieneen tilaan...
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
..ihan millä tahansa, ei se ohjelmasta riipu vaan laadusta, jos haluat puhelin tasoista niin valitse pienin bitrate, saat todella pieniä ja todella huonoja mp3:sia.
Siis mp3 on pakkausformaatti, joka on patentoitu ja jonka omistaa Thomson/Fraunhofer, eri ohjelmat käyttävät samoja encoder/decoder kirjastoja, siis toinen ohjelma ei voi tehdä samaa asiaa paremmin kuin toinen, mp3 myös aina hävittää jotain alkuperäisestä, mitä enemmän on valmis hävittämään sitä pienempi tiedosto, usko pois alle 128 bitrate kuullostaa jo korvin kuullen huonolta, tänä päivänä ehkä 192 br on se mitä vähintään kannattaa käyttää, tietysti se ois kivaa jos kaljakori painais vain 100 grammaa ja mahtuis taskuun, mut se on nykytietämyksellä mahdotonta.
nimetä joku ohjelma?
...että onko tarkoitus siis saada mp3:sia esimerkiksi soittimeen, puhelimeen tms.? eli pitäisi saada pienemmiksi ja enemmän mahtumaan (ja toden totta huonolaatusemmiksi)?
niin olis tarkotus tehdä...