Olen ollut nyt vähän yli kuukauden SOLilla kesätöissä kerroshoitajana ja nyt näyttää siltä, että mahdollisesti tulee potkut aika pian. Olen myös itse miettinyt jo jonkun aikaa, että pitäisi lähteä sieltä. Onko mulla sitten minkäänlaista irtisanomisaikaa? Työsopimuksessa kyllä mainitaan jotain siitä, mutta tietenkin sekavasti. Joutuuko SOL sitten maksaa mulle palkan kahdesta viikosta jos saan potkut?
Vai joudunko mä maksaa niille jos lähden?
Tämä on mun ensimmäinen työpaikka niin en tiedä näistä asioista melkein mitään...
Vai joudunko mä maksaa niille jos lähden?
Tämä on mun ensimmäinen työpaikka niin en tiedä näistä asioista melkein mitään...
Vastaukset 6
Vanhimmat
Otas nyt silmä käteen ja T A V A A se työsopimus, ota vaikka suurennuslasi ja lue ja lue. Ja vielä kerran!
TYÖSOPIMUS Malli
Työnantajan nimi _______________________________________________
Osoite _______________________________________________
Puhelin ________________________
Työntekijän sukunimi _______________________________________________
Etunimet _______________________________________________
Syntymäaika ja -paikka _______________________________________________
Työsuhteen muoto toistaiseksi voimassaoleva
määräaikainen
Määräaikaisen työsuhteen kesto _______________________________________________
Työsuhde alkaa _______________________
päivämäärä
Koeaika _______________________________________________
Koeaika max 4 kk (ellei työehtosopimuksessa muuta määrätty)
Työtehtävä _______________________________________________
_______________________________________________
Työaika _______________________________________________
Noudatettava työehtosopimus _______________________________________________
Palkka ja mahdolliset lisät _______________________________________________
Palkanmaksukausi _______________________________________________
Aika ja paikka _______________________________________________
päivämäärä paikka
Allekirjoitukset ____________________________ ___________________________
työnantajan edustajan allekirjoitus työntekijän allekirjoitus
Tätä sopimus on tehty kaksi samansisältöistä kappaletta, yksi kummallekin sopijapuolelle.
Siinä on luultavasti ainakin edellämainitut asiat. Koeajan pituus varmaan 4 kk , jolloin sekä työnantaja voi purkaa työsuhteen vaikka heti. Myös sinä voit lähteä ilman irtisanomisaikaa. Vaikka ehkä olisitkin ekassa työpaikassa, kannattaa ottaa asioista selvää, googlella löytyy paljon asiaa. Pam on sun liitto, eli sieltä katsomaan keskeiset asiat ja liity myös!
Kun koeaika on 4kk, ei irtisanomisaikaa ole kummallakaan osapuolella. Työnantaja ei joudu maksamaan mistään ylimääräisestä, kuten et sinäkään. Jos sinulle on kertynyt lomapäiviä, pidä huoli että ne on maksettu viimeiseen palkkaasi.
Joroisten sukuyritys SOL on mm.Ay:n "valvonnassa"
ja maineessa palkka-ja työsopimusten rikkojana.
Tämä"pulju"on minusta huono ja itse kartan sitä.
Olen ollut työssä Sollilla ja kaikki oli väärin heti alusta saakka.Palkat väärin(toistuva virhe)
ja esim.lakisääteisiä lomapäivä palkkoja yritettiin pimittää pois.Varoitus SOL on SOS!
Mielestäni koeaika on 4kk, sinä aikana irtisanomis aikaa ei ole, tuon 4kk jälkeen se on 2vkoa. Sollilla olin 6kk töissä, viimesen tilin jätti maksamatta, mutta soitin ja ilmoitin asiasta kuukauden perästä niin palkka tuli..
oletko koulussa sitten kesän jälkeen vai kuin? mikäli itse irtisanoudut ja jäät työttömäksi karenssia pukkaa eli kelasta ei rahaa tule moneen kuukauteen, opintukeen itse irtisanoutuminen ei vaikuta. niin ja sollin kuuluu maksaa palkka niiltä päiviltä olet töissä, eli viimeiseen työpäivääsi saakka.
Jos kyseessä on kesätyö eli määräaikainen työsuhde niin koeaika ei voi olla 4kk vaan enintään puolet työsuhteen kestosta. Koeajan viimeinen päivä pitäisi löytyä työsopimuksesta.