Agapornikset

Tietoa kaipaisin.

Niin, elikkä netissä varsinkin on niin monenlaista tietoa kyseisistä linnuista, että kysysinkin nyt täällä muutamia asioita.

1. Viihtyvätkö ruusukaijaset yksin, jos niiden kanssa seurustelee paljon? Minulla olisi monta tuntia päivässä aikaa seurustella linnun kanssa, ja koska olen paljon kotona voisin seurata sen touhuja sen vapaana lennellessä.

2. Mikä on hintahaarukka? Onko eroja esimerkiksi ruusukaijasen ja muiden agaporniksen välillä?

3. Kesyyntyykö? Varmaan yksinäinen lintu kiintyy herkemmin ihmiseen, mutta jos ostaisin kaksi, niin olisiko mtn mahdollisuuksia saada niitä seurallisiksi kavereiksi?

Vastauksia odottelen

1

476

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sanoi sen

      Alla olevasta linkistä pääset Suomen suurimmalle kaijassivustolle. Siellä on vaikka mitä juttua kaijasista.

      http://www.marvinettes.com/tirpat/index.htm

      Vastaanpa itsekin nyt lyhyesti.

      1. Ei viihdy. Kaijasten yleisnimitys on 'rakkauspapukaija' ja siitä voi päätellä, että ne tarvitsevat aina lajitoverin. Todennäköisesti elämäsi tulee muuttumaan 10 vuoden sisällä, ja silloin yksinäiselle linnulle on vaikea saada kaveri, jonka se itse hyväksyy.

      2. Värit vaikuttavat paljon kaijasten hintaan, mutta itse lajeilla ei ole hirveästi hintaeroja. Raaka arvio kaijasten hinnoista 60-170 € Pari saattaa sitten olla kalliimpi, esim eläinkaupassa. Suosittelen aina ostamaan kasvattajalta. Ensin yhden, ja vaikka kuukauden päästä toisen.

      3. Kaijasia harvoin käsinruokitaan, ja parista tuskin tulee kesyä. Jos haluat kesyn, kannattaa ottaa kasvattajalta luovutusikäinen poikanen. Silloin sinun täytyy omistaa päiväsi kaijaselle, niin siitä voi saada seurallisen. Ennenpitkään kaijaselle on hankittava lajitoveri, koska kaijaset turhautuvat helposti. Silloin voi käydä niinkin, että tulokas ottaa mallia kesystä ja kiinnostuu itsekin ihmisseurasta. Jos kesy ei siedä tulokasta vaan on ottanut jo sinut lajitoverikseen, jää yksi kesy ja yksi villi lintu. Yleisesti ottaen kaijaset kesyyntyvät huonosti, mutta onhan niitä jokunen kesyyntynyt rapsuteltavaksikin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Petteri Orpo on satusetä

      Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi
      Maailman menoa
      42
      2998
    2. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      87
      2906
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      160
      2812
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      201
      2105
    5. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      112
      1978
    6. Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta

      Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä
      Maailman menoa
      15
      1963
    7. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      50
      1579
    8. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      37
      1564
    9. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      370
      1421
    10. Gallup! Mitä kirjainta kaipaat ja rakastat?

      Etunimen eka kirjain? Aloitan V
      Ikävä
      87
      1061
    Aihe