Office- tai edes tekstinkäsittelyohjelmia, jotka toimisivat, vai onko ryhdyttävä käyttämään vanhaa lisenssitöntä Wordia?
Ainakaan OpenOffice 2.1 ja AbiWorb 2.4 eivät pysty käsittelemään aivan tavallistakaan tekstitiedostoa ollenkaan. Molemmat kaatuvat, toinen tekee monen kokoisia sivuja samaan asiakirjaan yms.
Onko ilmaisia
3
535
Vastaukset
- kuka ei
>...pysty käsittelemään aivan tavallistakaan tekstitiedostoa ollenkaan.
Kauheeta! Ranskan poliisikin vaihtoi MSOfficen tilalle OpenOfficen kaikkiin 80000 työasemaansa. Eiköhän nuo yhtään edes kokeilleet ensin? :D
http://www.heise.de/english/newsticker/news/55253
Vai onko poliisit jotenkin tavallista fiksumpia kun sulla ei tunnu onnistuvan? - öklömömmö
LaTeX. Valmistaudu lukemaan dokumentaatiota ja komentorivinäpräilyyn. Tai jos se oikea tapa kiinnosta niin LyX tarjoaa hyvän frontendin. On niitä muitakin.
LaTeX tiedostot ovat oikeasti puhtaita tekstitiedostoja tosin kuin toimisto-ohjelmien viritelmät. Oletko yrittänyt availla oikealla tekstieditorilla niitä toimisto-ohjelmien dokuja? Taitaa näyttää aikamoiselta siansaksalta (OpenOffice käyttää zip pakattua XML -tiedostoja). Lisäksi toimisto-ohjelmat eivät ole tekstitiedostoja varten. On olemassa paljon hyviä tekstieditoreja, mutta notepad ei ole sellainen, kun sellaisen olet nähnyt niin tiedät mistä puhun.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1682827
- 2012107
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.592091- 711776
- 921658
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91561- 841278
- 811090
- 951049
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2011049