Onko ilmaisia

sitroen.

Office- tai edes tekstinkäsittelyohjelmia, jotka toimisivat, vai onko ryhdyttävä käyttämään vanhaa lisenssitöntä Wordia?
Ainakaan OpenOffice 2.1 ja AbiWorb 2.4 eivät pysty käsittelemään aivan tavallistakaan tekstitiedostoa ollenkaan. Molemmat kaatuvat, toinen tekee monen kokoisia sivuja samaan asiakirjaan yms.

3

557

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kuka ei

      >...pysty käsittelemään aivan tavallistakaan tekstitiedostoa ollenkaan.

      Kauheeta! Ranskan poliisikin vaihtoi MSOfficen tilalle OpenOfficen kaikkiin 80000 työasemaansa. Eiköhän nuo yhtään edes kokeilleet ensin? :D

      http://www.heise.de/english/newsticker/news/55253

      Vai onko poliisit jotenkin tavallista fiksumpia kun sulla ei tunnu onnistuvan?

    • öklömömmö

      LaTeX. Valmistaudu lukemaan dokumentaatiota ja komentorivinäpräilyyn. Tai jos se oikea tapa kiinnosta niin LyX tarjoaa hyvän frontendin. On niitä muitakin.
      LaTeX tiedostot ovat oikeasti puhtaita tekstitiedostoja tosin kuin toimisto-ohjelmien viritelmät. Oletko yrittänyt availla oikealla tekstieditorilla niitä toimisto-ohjelmien dokuja? Taitaa näyttää aikamoiselta siansaksalta (OpenOffice käyttää zip pakattua XML -tiedostoja). Lisäksi toimisto-ohjelmat eivät ole tekstitiedostoja varten. On olemassa paljon hyviä tekstieditoreja, mutta notepad ei ole sellainen, kun sellaisen olet nähnyt niin tiedät mistä puhun.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      89
      9299
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      164
      5829
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      147
      5172
    4. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      12
      5013
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      38
      4198
    6. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      86
      3509
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      58
      3444
    8. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      110
      2831
    9. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2811
    10. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      44
      2790
    Aihe