Miten saa selville...

...entisen elämän?

En tiedä tuleeko tää nyt oikeaan paikkaan,mutta kysympä kuitenkin :)

Eli kun jotkut ihmiset väittävät eläneensä aiemmin esim; keskiajalla tms..
Niin miten tällaisen pystyy selvittämään?

Paljastuuko tällaiset asiat vaikka hypnoosissa vai mitenkä? unissa?

Hih,olisi kivaa tietää onko itse elänyt joskus aiemmin ja jos on niin onko sitä kuollut mustaan surmaan,poltettu noitana roviolla,ollut kenties kaunis nainen antiikin kreikassa tai vaikka faaraon rakastajatar?

Asia kiinostaa sillä,koska näen usein unta,että olen pieni poika (6v.),joka on puettu vaaleaan pitkään pellavapaitaan ja leikin hiekkaisella pihatiellä valkoisten laatikkomaisten rapattujen kivitalojen keskellä.Unessa on aina kauniin sininen taivas,aurinko paistaa ja on todella lämmin.Lisäksi "itse" olen auringon ruskettama...paikka on joku lämmin etelänmaa...unessa aina leikkini keskeytyy johonkin jään tuijottamaan eteeni,mutta koskaan en muista herätessä mitä olen unessa nähnyt.Mutta ennen heräämistä minut täyttää suunnaton kauhu,vaikka uni muuten on ollut niin kaunis!
Tämä uni todella ihmetyttää minua sillä olen ensinnäkin nainen ja en ole koskaan eläessäni käynyt missään etelänmaassa.Tuntuu vain siltä,että tällä on minulle joku sanoma tai tarkoitus.

9

1508

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • elämässäsi kenties

      pieni arabipoika..
      Näin sinut sieluni silmillä.
      Jotain kamalaa on sitten sattunut..

    • jarouse

      Voi! on niin vaikeaa aina nähdä mikä on totta
      -mutta minä luulisin että unesi voi olla muistuma edellisestä elämästäsi jos todella tunnet että olet tuon pojan "nahoissa"?
      Itselläni nuo muistot tulevat aivan sponttaansti ja joskus meditatiivisessa tilassa (rentoutuneena)ja niihin liittyy voimakkaita tunnetiloja
      näin vuosien päästä olen vasta pystynyt hahmottamaan menneisyyttäni niistä muistojensirpaleista joita olen elämänivarrella kokenut.
      Jos ihminen muistaa jotain edellisestä elämästään tai monesta niistä, on siinä hänelle jokin tarkoitus tämän elämän suhteen -näin uskon?!
      Sinulla on netti käytettävissäsi! Keskity ja ryhdy intuitiivisesti etsimään -vaikkapa kartalta - tuota paikkaa jossa olet ollut tuo poika
      -tai yritä muistaa nimesi , kysy unessa itseltäsi kuka olet
      Tällä tavalla ole löytänyt "itseäni" edellisistä olomuodoistani
      näin esimerkiksi löysin paikan jossa olin elänyt 1800-luvun vaihteessa ja aina kun palaan sinne (Nova Scotiaan -kuvia katselemalla esim.) minä itken onnesta!!!??? sillä se elämäni oli karu mutta hyvä ja siksi kait tämä suomenluonto on niin lähellä sydäntäni -samankaltaisuuden vuoksi?!
      Voi en tiedä -joskushan ihminen voi valehdellakkin itselleen joten AINA OLISI OLTAVA VAROVAINEN NÄIDEN "TOTUUKSIEN" SUHTEEN ja toisaalta on se edellinen elämä ollut mitä hyvänsä niin me elämme tässä ja nyt -ja se on tärkeintä -siis se mitä me teemme nyt itsellemme ja toisille.

    • Rajaton
    • mieleen

      Että oletkos nähnyt elokuvan The Gladiator...?
      Kuvailemasi kohtaus on aivan kuin kyseisestä elokuvasta!

    • T-prosessoitunut

      Käsittääkseni jotkut ihmiset voidaan hypnoosissa "palauttaa" johonkin,tai joihinkin aikaisemmista ruumiillistumistaan.Ts. sielutasolta saadaan hienojakoisia "muistikuvia" esiin.Sielu sisältää kaiken koetun jkl. "energiapeilinä". Unista ei ole varmuutta.

    • on ollut ohjelmia

      joissa jonkinlaisen hypnoosin alla pääsee edelliseen elämäänsä, tai yhteen niistä. Medio kyselee hyvin tarkkaan tietoja, mitä tämä vieras näkee ja kokee, mikä vuosi on,mikä hänen nimensä on, millainen perhe, mitä työtä tekivät jne. Monet
      vieraista kertovat, että heillä on ollut toinen sukupuoli.Muutamia tapauksia: 1.Nainen oli ollut poika, asunut etelä-Englannissa, hoitanut lampaita.Sitten sairastunut ja kuollut laivamatkalla Ranskaan vuonna 1900.2.Nainen oli ollut nuori 18 vuotias tyttö hyvästä perheestä, asuivat Tukholman ulkopuolella. Opiskelusta hän oli saanut hyvät arvosanat ja sitä juhlittiin perhepiirissä. Sitten tyttö halusi lähteä ystävättäriensä kanssa Tukholmaan autolla, kuoli matkalla onnettomuudessa.-3.Sitten oli nainen, joka oli elänyt aikaisemmin Belgiassa nuorena miehenä, joka huvitteli eikä viitsinyt opiskella. Hänet murhattiin.4.Sitten oli nainen, joka oli linnassa piikana. Linnan omistaja käytti tyttöä hyväkseen, niin että tyttö syöksyi tornista alas ja kuoli.-5.Sitten oli nainen, joka oli ollut näyttelijä kuten hänen miehensäkin. Ainoa onnellinen tapaus. He olivat tyytyväisiä, soittivat, lauloivat ja näyttelivät.-Jälkeenpäin meni TV-yhtiön ihmiset näiden vieraiden kanssa sinne paikkakunnille, joista vieraat olivat kertoneet ja piirtäneet kuvia.Yleensä löytyi vanhoista kirkonkirjoista nimet, ammatit, syntymät ja kuolinpäivät.Ei ollut näiden ihmisten elämässä kuninkaita, eikä faaraoitten rakastajia, vain tavallista elämää ja iloja ja suruja siihen aikaan.Jos osaat saksaa, voi näistä saada ostaa videoita TV-yhtiöiltä. Tai sitten mennä Saksassa tai Itävallassa itse näiden meedioitten luo, hinta pari sataa matkat.ohjelma WER WAR ICH?

    • Tarina siitä->

      Olen nähnyt lapsuudessa samanlaisia unia, joissa asun Englannissa....mene lukemaan juttuni Mitä kuoleman jälkeen palstalle? Otsikko on: Muistan ed. kuolemani. Kun heräät kauhun tunteeseen,,,toden näköisesti kuolemanhetkesi koittaa silloin,,,ehkä joku sotilas?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      186
      3525
    2. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      376
      2210
    3. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      56
      2196
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      43
      2062
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      32
      1491
    6. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      93
      1251
    7. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      54
      1213
    8. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      449
      1189
    9. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      118
      1045
    10. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      59
      994
    Aihe