Bichon frise urokselle kaveri?

Mikä rotu sopisi nyt reilun vuoden ikäisen bichonin kaveriksi, kun olen miettinyt toisen koiran hankkimista? Mieluiten samaa kokoluokkaa, vähän isompi/pienempikin toki käy. Bichonin luonne on niin valloittava, että haluaisin tämän uudenkin tulokkaan olevan reipas, aktiivinen velmuilija. Turkki tosin saisi olla hieman helppohoitoisempi :) Olisiko parempi hankkia toiseksi uros vai narttu? Ehdotelkaa ja kertokaa omia kokemuksianne!
3619
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Itellä mulla on myös frise, mutta kamulla on pari hvannesta. Luonne on samankaltainen, mutta turkki on helpompi..

Äänestä
  • Bichon Frisen kaltaisia koiria on myös coton de tulear ja bolognese, tosin niiden turkeista en tiedä. Itselläni on bedlingtoninterrieri, sekin on sellainen aktiivinen ja hauska velmu :) valkoinen väriltään, vähän isompi ku bichon, säkä n.40 cm. Turkki trimmataan [itellä ei näyttelykoira, joten itse pystyy leikkaamaan ellei sitten halua täydellistä mallia x)] Tosi kiva vesseli on, varmasti tulisi toimeen keskenään. En kyllä osaa sanoa onko helpompi vai vaikeampi kuin bichonin turkki, mutta eipä tuo kauhean vaivalloista ole hoitaa.
    Mutta oikeastaan aika monikin pikkukoira sopisi kriteereihisi. Mikä vaan itseä miellyttää :)
    Pikkukoirista ainakin kääpiöpinserillä on helppohoitoine turkki ja on varmasti aktiivinen. Samoin jackrusselinterrierillä, perhoskoiralla, chihulla, cavalierillä...näitä on tosi monia :)
    Uros vai narttu, se on ihan makuasia. Kahdella uroksella saattaa olla arvojärjestystappeluita yms. varsinkin jos ikäero on pieni. Toisaalta nartun juoksut voivat olla aika vaivalloiset, jos kumpaakaan ei ole leikattu. Itse kyllä varmaan hankin nartun tälle poikakoiralleni kaveriksi, jos toisen koiran joskus otan.

    Äänestä

omistan lauman, bichoneita kaikki. Mutta mm villakoiria ja löwcheneitä on bichonien kanssa paljon. Bichon kun on sen verran vilkas että muilla koirilla voi loppua huumorintaju niiden kanssa..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mikä rotu? kirjoitti:

Mikä rotu sopisi nyt reilun vuoden ikäisen bichonin kaveriksi, kun olen miettinyt toisen koiran hankkimista? Mieluiten samaa kokoluokkaa, vähän isompi/pienempikin toki käy. Bichonin luonne on niin valloittava, että haluaisin tämän uudenkin tulokkaan olevan reipas, aktiivinen velmuilija. Turkki tosin saisi olla hieman helppohoitoisempi :) Olisiko parempi hankkia toiseksi uros vai narttu? Ehdotelkaa ja kertokaa omia kokemuksianne!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu