Olemme kaverin kanssa suunnitelleet lähtevämme käymään Kaliforniassa lomalla. Olemme ajatelleet lähinnä Los Angelesia..
Olisi kiva kuulla muutavia asioita ennen suunnittelua,kuten
Millainen hintaluokka siellä on? Ruoka ravintolassa ja vaateliikkeet? saako normaali ihminen sieltä ostettua itelleen jotain vai maksaako kaikki paljon (en tarkoita nyt mitään markettivaatteita vaan ihan normaaleja merkkivaatteita)?
Moni on sanonutkin että kannattaa vuokrata auto jotta pääsee hyvin liikkeelle,mutta pärjääkö nuori nainen ratissa isossa kaupungissa jos tuntuu että suomessakin haukutaan liikenteessä?? :D
Toinen kysymys koskee välimatkoja.. Osaako kukaan sanoa paljon on matkaa Los Angelesista etelämpään Orange Countyyn? haluaisimme nähdä ne ihanat isot hiekkarannat joita niin kehutaan :) kokemuksia?
kiitos paljon..
tietoa kaivataan :)
7
1427
Vastaukset
- matkailija x
Välimatkoja voi tutkia vaikka mapquest.comista tai viamichelin.comista.
Ravintolahintoihin tulevat tipit (noin 20%) verot päälle, vaatteisiin yms. paikallinen vero hintalapun hinnan päälle. Ruokapaikkoja on eri hintaisia, edullisestikin voi syödä, Yhdysvaltalaiset vaatemerkit ovat halvempia siellä jo dollarin heikon kurssin vuoksi ja valinnanvaraa on paljon.
Autoja on paljon ja liikenne vilkasta, mutta itse pärjäsin aika kokemattomanakin kuskina Los Angelesissa ihan hyvin aikoinaan. Julkinne liikenne on olematonta Kaliforniassa, joten autoa yleensä tarvitsee. - retkiemo
niissä hiekkarannoissa ei niinkään kehumista, vesi on samean likaista, roskia joka paikassa, kodittomia kerjäämässä..
los angelesissä liikenne on aika häsläystä, torvea soitetaan paljon, ja kaistojakin on tuhottomasti :) - mkh123
Riippuu mitä merkkivaatteita tarkoitat mutta esim Guess ja Banana Republic ovat siellä edullisempia. Kauppaa löytyy monenmoista. Ravintoloita myös edullisia, annokset n. 10-20 dollaria. Alle kympilläkin saa, ainakin pikaruokaa, sitähän siellä riittää.. Meillä ei ollut losissa autoa ja ihan hyvin pääsi hollywoodissa liikkumaan, jos haluat pidemmälle niin sitten auto. Rantaa on paljon ja Santa Monicaan ja Veniceen pääsee bussilla. Itse en losista nyt niin kummosemmin innostunut, nähtävää ei juuri ole ja kaupunki tajuttoman kokoinen. Auto meillä oli Friscosta ja sillä ajettiin highway 1 losin kentälle. Hyvin pärjäs 2 suomi-tyttöä.
- enya777
L.A.n liikenne on hektistä ja freewaylle meno eka kerralla pelotti. Naisautoilijan haukkumista sen sijaan ei kannata pelätä. Jenkeille autoilu on normaali tapa liikkua paikasta toiseen eikä sellaisen peniksenjatke kuin suomalaisille. Tilaa annetaan kivasti ja päästetään rampilta väliin, joten oikeasti liikenne on notkeampaa kui Suomessa. En itse pelkää enää ajaa L.A.ssa mutta Suomessa pelkään.
- emilia;;;;;;;
Los ANgeles on SUomeen verrattuna halpa. Tottakai loydat ruokaa, vaatteita ym todella halvasta todella kalliiseen, kaikki riippuu mita haluaa. Ilman autoa et tee mitaan taalla Los Angelesissa, ja liikenne eroaa kylla uomen liikenteesta, mutta kylla taalla joukossa menee. OC ajaa noin tunnin verran, mutta eipa se nyt niin upea paikka ole kuin telkkarista luulee :) Etta ala missaan nimessa odota liikoja kun tanne saavut, los angeles on todella ruma, vaarallinen ja saasteinen kaupunki, mutta silti rakastan tata :) kysele jos tarvitset lisaa tietoa. onnea.
- r
Pääseekö 19-vuotias Los Anglesissa baareihin nauttimaan alkoholia??
- usassa asuva
r kirjoitti:
Pääseekö 19-vuotias Los Anglesissa baareihin nauttimaan alkoholia??
Ikaraja on 21v. ja paperit kysytaan jos naytat yhtaan nuoremmalta kuin 85v.! Sinulle tuli nyt kuiva matka.
Kaupastakaan et voi ostaa, paperit kysytaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1808351
- 114638
Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka523710Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi
pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?1043086Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv952732Hei Antti. Minähän varoitin jo 2 v sitten, ettei sinusta tule pääministeriä, vaikka kuinka
voittaisit vaalit. Vasurit ovat aina puukottaneet toisiaan selkään, eivät koskaan edestäpäin. Marinistit varsinkin IL t62418Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.
Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m121668- 441485
Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?
Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos631300Päivi Räsänen sai kutsun kongressiin todistajaksi.
Pystyykö Päivi pysymään totuudessa ja kertomaan kongressille, että raamattu ei ole lakikirja jota pitäisi noudattaa poli4171255