rekkamieheksi saksaan

nuorilupaus

olen juuri päässyt intistä ja ajoin siellä rekkakortin.
Tekisi mieli lähteä syksyksi manner-euroopan puolelle ajamaan kontteja alaspäin esim. espanjaan.
Olisikohan jollain tietoa aiheesta?

6

3954

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • J.J.P

      Ensiksi pitää todeta ettei kontteja ajeta espanjaan. Ne on irtoperiä.

      Toiseksi suosittelen että hankit "kannukset" muualla ensin. Kotimaassa samaa hommaa että opit työn ja lait/pykälät.

      Kolmanneksi, luovut kaikista kavereista ja esim tyttöystävästä. Sellaiset eivät pysy vieressä kovin kauaa kun asut autossa ja saksassa kuukaudesta toiseen. Tai jos ajat suoraa autoa suomesta niin käyt ehkä kotona kääntymässä ja saman tien takas.

      Kun nämä asiat ovat hoidossa niin sitten on parempi lähteä. Työ on oikeastaan ihan ok mutta olosuhteet pitää olla oikeat ja hommat hanskassa.
      Työssä siellä ei ole mitään "makeeta". Samaa työtä kuin suomessakin. Kalja vaan halvempaa ja sen takia monella on mennytkin kortti ja ammatti sekä terveys.

      Kun osaat pitää itsestäsi huolta ja työsi teet hyvin niin lähtökohta on hyvä.

    • ja opi sinäkin

      Tuolla alempana on jossakin pitkä ja asiantunteva kirjoitus säiliökuskilta, joka tietää Saksan.
      Oma neuvoni on, että älä mene nyt heti. Aja vuosi pari kotimaassa. Jos saat Ruotsin keikkaa, niin sielläkin oppii jo jotakin menosta.
      Saksassa kyllä puhutaan englantia, mutta rahtikirjat, käskyt ja kaverit puhuu saksaa. Se pitää osata hieman paremmin kuin lukusanat.
      Sitten siellä on vaivanasi polskit, slovenit, albaanit, intialaiset ja roistot. Kukaan niistä ei ole ystäväsi. Mieti sitä!
      Ruuhkat voi kestää 12-17 tuntia moottoritiellä. Pohdi näitä. Kysy vaikka Transpointilta rullakkoajoa Turku - Vaasa väliltä.

      • suosittelisin

        vaikka pullanajoa rostenilla tai muulla vastaavalla.


    • kaikille:

      Etenkin itsellesi palvelus, äläkä lähde hölmöilemään intin kortilla keskieurooppaan

    • CEMTtirotta

      Armeijan kortilla mantereelle - huh huh! On tietysti hienoa jos Suomesta löytyy vielä nuoria jotka haaveilevat tänne tulosta, mutta et tosiaankaan ole vielä valmis! Sama kuin siirtyisit pari paperilennokkia taiteltuasi suoraan Hornetin puikkoihin. Ota nyt järki käteen ja hanki kokemusta erilaisista ajohommista ennen kuin tulet tänne edes yrittämään. Jos vielä viiden vuoden kuluttua olet asiasta samaa mieltä niin sitten - tervetuloa vaan!

      • ---

        Melkein viisi vuotta ajoin Cemttiä Lyypekistä ympäri eurooppaa ja ensimmäiselle reissulle lähdin suoraan armeijasta. Anna mennä vain jos siltä tuntuu, en allekirjoita ylempää, koska 5v päästä et todennäköisesti enään lähde vaan mietit että olisi pitänyt lähteä ja taitaa puolalaiset olla vieneet ne ajohommat silloin:). Toinen juttu sitten ottaako sinut joku kokemattomana töihin, monella taitaa olla nykyisin niin suuri pula ukoista, että joku saattaisi kyllä ehkä ottaakin, yleensä se joku valitettavasti on niitä suurimpia "koijareita", mutta äkkiäkös taloa vaihdat, jos homma alkaa miellyttämään ja siihen sisään pääset.

        Glamouri hommasta on kyllä kaukana, mutta hienotkin hetkensä löytyy, ainakin mulla on jäänyt paljon hienoja muistoja ja kohtuullinen saksan kielen taitokin tuli hankittua, epsanjassakin ollut mukava käydä nyt turistina lomailemassa, kun osaa pientä jutusteltua paikallisten kanssa.

        Jostain pitää aloittaa ja nyt kun nuo navigaattoritkin löytynee lähes joka autosta niin ei alkushokki mantereella suunnistaessakaan ole sellainen kuin esim. minulla itselläkin joskus oli. Tiet on parempia, autot pienempiä ja kelit hyvät, jos tulee huono keli ei mihinkään pääse, kun kansa tukkii tiet. :) Ja palkkaus on edelleen
        kuulemma melko hyvä, että ihan tiliä siellä vieläkin tekee vaikka siitä verot nykyisin maksamaan joutuukin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      213
      7536
    2. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      58
      2963
    3. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      193
      2367
    4. Mitä tämä on

      Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut
      Tunteet
      10
      1803
    5. Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?

      gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.
      Maailman menoa
      176
      1752
    6. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      20
      1416
    7. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      75
      1271
    8. Nyt on konstit vähänä.

      Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,
      Kiuruvesi
      38
      1173
    9. Hyvää yötä kaivatulleni

      En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä
      Tunteet
      27
      1165
    10. Tilinpäätösvaltuusto 27.5

      Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty
      Pyhäjärvi
      50
      1039
    Aihe