rekkamieheksi saksaan

nuorilupaus

olen juuri päässyt intistä ja ajoin siellä rekkakortin.
Tekisi mieli lähteä syksyksi manner-euroopan puolelle ajamaan kontteja alaspäin esim. espanjaan.
Olisikohan jollain tietoa aiheesta?

6

4006

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • J.J.P

      Ensiksi pitää todeta ettei kontteja ajeta espanjaan. Ne on irtoperiä.

      Toiseksi suosittelen että hankit "kannukset" muualla ensin. Kotimaassa samaa hommaa että opit työn ja lait/pykälät.

      Kolmanneksi, luovut kaikista kavereista ja esim tyttöystävästä. Sellaiset eivät pysy vieressä kovin kauaa kun asut autossa ja saksassa kuukaudesta toiseen. Tai jos ajat suoraa autoa suomesta niin käyt ehkä kotona kääntymässä ja saman tien takas.

      Kun nämä asiat ovat hoidossa niin sitten on parempi lähteä. Työ on oikeastaan ihan ok mutta olosuhteet pitää olla oikeat ja hommat hanskassa.
      Työssä siellä ei ole mitään "makeeta". Samaa työtä kuin suomessakin. Kalja vaan halvempaa ja sen takia monella on mennytkin kortti ja ammatti sekä terveys.

      Kun osaat pitää itsestäsi huolta ja työsi teet hyvin niin lähtökohta on hyvä.

    • ja opi sinäkin

      Tuolla alempana on jossakin pitkä ja asiantunteva kirjoitus säiliökuskilta, joka tietää Saksan.
      Oma neuvoni on, että älä mene nyt heti. Aja vuosi pari kotimaassa. Jos saat Ruotsin keikkaa, niin sielläkin oppii jo jotakin menosta.
      Saksassa kyllä puhutaan englantia, mutta rahtikirjat, käskyt ja kaverit puhuu saksaa. Se pitää osata hieman paremmin kuin lukusanat.
      Sitten siellä on vaivanasi polskit, slovenit, albaanit, intialaiset ja roistot. Kukaan niistä ei ole ystäväsi. Mieti sitä!
      Ruuhkat voi kestää 12-17 tuntia moottoritiellä. Pohdi näitä. Kysy vaikka Transpointilta rullakkoajoa Turku - Vaasa väliltä.

      • suosittelisin

        vaikka pullanajoa rostenilla tai muulla vastaavalla.


    • kaikille:

      Etenkin itsellesi palvelus, äläkä lähde hölmöilemään intin kortilla keskieurooppaan

    • CEMTtirotta

      Armeijan kortilla mantereelle - huh huh! On tietysti hienoa jos Suomesta löytyy vielä nuoria jotka haaveilevat tänne tulosta, mutta et tosiaankaan ole vielä valmis! Sama kuin siirtyisit pari paperilennokkia taiteltuasi suoraan Hornetin puikkoihin. Ota nyt järki käteen ja hanki kokemusta erilaisista ajohommista ennen kuin tulet tänne edes yrittämään. Jos vielä viiden vuoden kuluttua olet asiasta samaa mieltä niin sitten - tervetuloa vaan!

      • ---

        Melkein viisi vuotta ajoin Cemttiä Lyypekistä ympäri eurooppaa ja ensimmäiselle reissulle lähdin suoraan armeijasta. Anna mennä vain jos siltä tuntuu, en allekirjoita ylempää, koska 5v päästä et todennäköisesti enään lähde vaan mietit että olisi pitänyt lähteä ja taitaa puolalaiset olla vieneet ne ajohommat silloin:). Toinen juttu sitten ottaako sinut joku kokemattomana töihin, monella taitaa olla nykyisin niin suuri pula ukoista, että joku saattaisi kyllä ehkä ottaakin, yleensä se joku valitettavasti on niitä suurimpia "koijareita", mutta äkkiäkös taloa vaihdat, jos homma alkaa miellyttämään ja siihen sisään pääset.

        Glamouri hommasta on kyllä kaukana, mutta hienotkin hetkensä löytyy, ainakin mulla on jäänyt paljon hienoja muistoja ja kohtuullinen saksan kielen taitokin tuli hankittua, epsanjassakin ollut mukava käydä nyt turistina lomailemassa, kun osaa pientä jutusteltua paikallisten kanssa.

        Jostain pitää aloittaa ja nyt kun nuo navigaattoritkin löytynee lähes joka autosta niin ei alkushokki mantereella suunnistaessakaan ole sellainen kuin esim. minulla itselläkin joskus oli. Tiet on parempia, autot pienempiä ja kelit hyvät, jos tulee huono keli ei mihinkään pääse, kun kansa tukkii tiet. :) Ja palkkaus on edelleen
        kuulemma melko hyvä, että ihan tiliä siellä vieläkin tekee vaikka siitä verot nykyisin maksamaan joutuukin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      21
      2164
    2. Päivän aivopieru Trumpilta

      Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
      Maailman menoa
      75
      1291
    3. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      132
      938
    4. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      142
      727
    5. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      54
      656
    6. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      95
      642
    7. Janpen Thai lopettanut, miksiköhän

      Hyvää apetta teki.
      Suomussalmi
      13
      577
    8. Jos selviäisi että kaivattusi

      Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
      Ikävä
      93
      575
    9. Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?

      Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v
      Tanssii tähtien kanssa
      11
      573
    10. Tosi kiva on

      Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
      Ikävä
      65
      551
    11. Jokin ei täsmää

      Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi
      Ikävä
      298
      546
    12. Toivotko vielä viestiä

      Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.
      Ikävä
      44
      539
    13. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      42
      525
    14. Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?

      Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas
      Tanssii tähtien kanssa
      28
      498
    15. Kuka kaipaa T m?

      Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota
      Ikävä
      36
      490
    16. Olen ajellut Dieseleillä yli 50 vuotta.

      Enkä ole koskaan kaivannut sähköautoa.
      Hybridi- ja sähköautot
      122
      478
    17. Mitä tunteita

      Sulla vielä on?
      Ikävä
      76
      473
    18. Miksi jotku naiset on niin tyhmiä

      Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä
      Ikävä
      51
      457
    19. Kerro muuten miksi

      Estit somessa?
      Ikävä
      41
      444
    20. Vaikea on tämän

      Jälkeen suhtautua sinuun ilman ettei muista kirjoituksiasi.
      Ikävä
      58
      437
    Aihe