Äkkilähtö

Sanokaapa mistä löydän edullisimman reitin Helsingistä Marokkoon, lähteä pitää ehkä jo tällä viikolla, ja kyseessä on vain meno. Tai jos varaa H:ki- Malaga lennon ja sieltä sitten lautalla Tangeriin, niin mistä tuon Malagan lennon saisi edullisimmin. Kiitos.
3986
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Edullisin reitti tällä hetkellä taitaa olla Helsingistä Barselonaan ja sieltä Marrakechiin.Lentoyhtiö on clickair.(www.clickair.com.)Tuskin sieltä kuitenkaan äkkilähtöjä löytyy. Käykääpä tuolla sivulla niin sieltä varmasti selviää. Terveisin kalevi

Äänestä

Me lensimme Hesasta Malagaan viime kesänä muistaakseni Finnairilla tai Blue1:lla, pari sataa euroa. Sellaiseen reissuun tosin saa sitten varata hieman aikaa, sillä Malagasta on noin 1,5 tunnin bussimatka Algeciraciin josta lautta Tangeriin lähtee. Lauttan hintaa en muista.

Näin suosituimpina turistikuukausina lautat ovat tupaten täynnä Euroopan marokkolaisia jotka ovat matkalla lomalle kotimaahansa tai tulossa sieltä pois. Oma lauttamme viime vuonna oli noin 5 tuntia myöhässä ja se oli todella turhauttavaa. Ihmisiä oli todella paljon ja lautassa oli yksi ainoa ovi ulospääsyyn. Joten jos menet lautalla niin varaudu kärsivällisyydellä.

Äänestä

Riippu siitä mihin Marokossa haluat ja kuinka paljon haluat matkaan käyttää aikaa suhteessa hintaan. Eräs keskivertohintainen reitti on lentää Suomesta Espanjaan ja sieltä marokkolaisella Atlas Blue -lennolla Marrakechiin. Tämä reitti on kalliimpi kuin lauttavaihtoehto mutta ehkä (riippuen ovatko lennot ajoissa) vähemmän stressaavampi. www.vertaa.fi -sivuilta voi hyvin etsiä lentoja mm. Espanjaan tai Lontooseen. Näistä kohteista googlesta yhtiöitä Marokkoon. Molemmista lähtee halpalentoja - riippuen ajankäytöstä/rahasta. Halvin taitaa olla tuo lauttavaihtoehto, mutta vie aikaa ja saattaa koetella hermoja.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sanna K. kirjoitti:

Sanokaapa mistä löydän edullisimman reitin Helsingistä Marokkoon, lähteä pitää ehkä jo tällä viikolla, ja kyseessä on vain meno. Tai jos varaa H:ki- Malaga lennon ja sieltä sitten lautalla Tangeriin, niin mistä tuon Malagan lennon saisi edullisimmin. Kiitos.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu