Kyllähän se vaan niin on että jokaisella laumalla pitää olla valioyksilöt eli alfaurokset. Tällä kylällä niitä on paperimiehet. Ihmiset suhtautuu pelonsekaista kunnioitusta osoittaen kun kuule että on Storalla töissä. Alfauroksen ominaisuuksiin kuuluu myös vetää naaraita puoleensa. Itsekin joudun välillä suorastaan potkimaan ylimääräisiä pois, kun ei yksinkertaisesti kunto riitä tyydyttämään kaikkia halukkaita.
Alfa
uros,
61448
0Äänestä
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kyllä voi ihminen olla sitten idiootti...olet varmasti vielä joku kesätyöläinen jolla liikoja luuloja itsestäsi ja enson "mahdista"..itse olen vakituisena samassa paikassa mutta en ole kokenut tarpeelliseksi ylistää itseäni...
Tuosta kuohahduksesta saat kyllä sivullisen seuraajan reality-check pisteen! Well done!
Hemmetti, on ollut hauska seurata tätä Enso ja stoorampi keskustelua ja kiva havaita että paperituotantolaitoksen työntekijöiden joukossa on vielä tolkuissaan olevia kelpo ihmisiä, joilla on kykyä hahmottaa kokonaiskuvaa, myös Imatran mitassa.
Se on ihan hyvä juttu, että maksetaan tuotannollisesti tehdystä työstä ja homman pyörittämisestä riittävä korvaus, että homma pyörii ja työt tulee tehtyä, mutta hyvä pysyä jokaisen lestissään, tekemättä itsestään itseään ihmellisempää.
Tämä sama pätee ihan tasan joka portaalla, on sitten työstämässä paperia, piitä tai sitä paljon peräänkuulutettua tietotaitoa!
Mikähän siinä on, että Imatralla pitää jatkuvasti jauhaa paperimies sitä paperimies tätä paskaa?
Voihan paprumiehillä olla hyvä palkka, mut ei se mikään paras ole. Mikä siinä storaensossakin aiheuttaa niin suurta kateutta? Paska firmahan se on, joka vedättää minkä kerkee, ainakin nuorempia työntekijöitä.
Jos joku tulee kehumaan, että on paperimies SE:llä ja luulee saavansa jotain kunnioitusta, niin menköön ennemmin jollekin kadulle sammuneelle juopolle selittämään. Ne tuntuvat olevan yleensä entisiä SE työntekijötä ja varmasti ymmärtävät paremmin. En itse edes koskaan haluisi kyseiseen firmaan töihin, etenkään, kun ei kiinnosta paperiala hevon v:täkään. Saa sitä rahaa muillakin aloilla, muilla paikkakunnilla, joillakin aivan helvetin paljon enemmän. Että joku roti? Ei paperimiehet ole yhtään sen parempia, kuin muutkaan. Tai sit maailman kuva on pelkkä Imatra tai pelkkä oma pää.
Tuli mieleen vielä, että ne naiset, joita paprumiehet vetää eniten puoleen, taitaa lähinnä juoda teidän rahat. Ei kaduta yhtään, että vedätte ne puoleenne pois järkevien ihmisten seasta. Helpottaa vain yleisen tasorajan pitämistä viisaammilla ihmisillä.
Hei Afta uros..
Otammeko uusinta erän, jäin niin kaipaamaan taikinamaisia otteitasi :)
on hienoa nähdä paperimies joka osaa kirjoittaa,useampi kenet olen tavannut on lähes luku ja kirjoitus taidoton,elää ns."meidäntehdas"maailmassa ja miettii alkoholismiinsa vaipuneena kuinka naapuri pienillä ansioillaan pärjää kovassa julmassa tehtaattomassa maailmassa ja naiset ovat aina käyttäneet tyhmää hyväkseen ,voi sinua ihmisparkaa.