Sopisiko..

Hese

Riittäisikö minulla aikaa undulaatille kun joka perjantai menen noin klo. 16 isälleni ja lauantaina olen melkein koko päivän tallilla.
Ja kotiin tulen koulusta yleensä noin puoli kolme. Rittäisikö minulla aika?

Sotkeeko undulaatit hirveän paljon, kaikki sanoo että ne sotkee, mutaa sotkevatko ne oikeasti niin hirveästi?

Mites teillä rittää aika unduihin ja kavereihin?

2

381

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -M-

      Yhdelle undulle pitäisi olla käytännössä koko ajan joku kotona jotta sille voisi pitää riittävästi seuraa, mutta jos otat pariskunnan pitävät ne toitensa seurantarpeesta huolta silloin kun et ole paikalla ja tuo mainitsemasi aika pitäisi riittää vallan mainiosti.
      Yksittäinen papukaija kyllä yleensä tottuu olemaan päivät yksinkin, mutta henk. koht. mielipiteenäni se ei ole eettisesti oikein seurallisia parvieläimiä kohtaan, vaan normaalin työssä/koulussakäyvän ihmisen kannattaa yleensä ottaa lintuja vähintään se kaksi kappaletta jotta eläimen sosiaaliset tarpeet tulee kunnolla täytettyä eikä omistajan tarvitse potea huonoa omaatuntoa jos ei ihan jokaista liikenevää minuuttia sen linnun kanssa vietäkään vaan haluaa muutakin elämää.

      Linnut ovat suht sotkuisia lemmikkejä ja kovin fanaattisesti pienintäkin sotkua kammoksuvan ei niitä kannata harkita, mutta yksi tai kaksi pientä lintua ei vielä niin kamalaa siivoa tee etteikö normaali-ihminen sen kanssa voisi elää normaalisiivouksella.

      • Hese

        Kiitos vastauksesta! ja sitten vielä että onko 13 hyvä ikä ottaa undulaatteja. Vai onko niissä niin paljon hoitamista ettei aika riittäisi?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      132
      2973
    2. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      7
      1376
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      220
      1316
    4. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1181
    5. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1140
    6. 37
      1011
    7. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      1001
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      133
      957
    9. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      944
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      36
      877
    Aihe