Riittäisikö minulla aikaa undulaatille kun joka perjantai menen noin klo. 16 isälleni ja lauantaina olen melkein koko päivän tallilla.
Ja kotiin tulen koulusta yleensä noin puoli kolme. Rittäisikö minulla aika?
Sotkeeko undulaatit hirveän paljon, kaikki sanoo että ne sotkee, mutaa sotkevatko ne oikeasti niin hirveästi?
Mites teillä rittää aika unduihin ja kavereihin?
Sopisiko..
2
436
Vastaukset
- -M-
Yhdelle undulle pitäisi olla käytännössä koko ajan joku kotona jotta sille voisi pitää riittävästi seuraa, mutta jos otat pariskunnan pitävät ne toitensa seurantarpeesta huolta silloin kun et ole paikalla ja tuo mainitsemasi aika pitäisi riittää vallan mainiosti.
Yksittäinen papukaija kyllä yleensä tottuu olemaan päivät yksinkin, mutta henk. koht. mielipiteenäni se ei ole eettisesti oikein seurallisia parvieläimiä kohtaan, vaan normaalin työssä/koulussakäyvän ihmisen kannattaa yleensä ottaa lintuja vähintään se kaksi kappaletta jotta eläimen sosiaaliset tarpeet tulee kunnolla täytettyä eikä omistajan tarvitse potea huonoa omaatuntoa jos ei ihan jokaista liikenevää minuuttia sen linnun kanssa vietäkään vaan haluaa muutakin elämää.
Linnut ovat suht sotkuisia lemmikkejä ja kovin fanaattisesti pienintäkin sotkua kammoksuvan ei niitä kannata harkita, mutta yksi tai kaksi pientä lintua ei vielä niin kamalaa siivoa tee etteikö normaali-ihminen sen kanssa voisi elää normaalisiivouksella.- Hese
Kiitos vastauksesta! ja sitten vielä että onko 13 hyvä ikä ottaa undulaatteja. Vai onko niissä niin paljon hoitamista ettei aika riittäisi?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24045291Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3011223Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy17910827Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369691Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858508Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236501Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03190Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys282202- 321525
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261490