Kystan leikkaus

Floraflora

Hei!

Olisin kiitollinen jos joku osaisi kertoa kuinka paljon maksaa kystan poistaminen yksityisellä (siis yksityisen terveysaseman leikkausosastolla)? Eli tämmöinen päiväkirurginen operaatio nukutuksessa ja tähystysleikkauksella.

Minkälaisiin summiin siis kannattaa varautua? Puhutaanko sadoista vai tuhansista? Ja korvaako Kela mitään vai ainoastaan vakuutusyhtiöt?

2

820

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nettinetta

      Miksi ihmeessä haluat yksityiselle? Julkisella puolella enemmän ammattitaitoa tuollaisissa ja pääsee nopeasti ja edullisesti leikkaukseen jos tilanne sitä vaatii. Itsellä viikon päästä kystan poisto, alle kuukauden jonotuksella pääsin.

      • Floraflora

        En siis halua mitenkään erityisesti juuri yksityiselle, mutta olen elänyt semmoisessa harhakäsityksessä, että julkisella puolella pitäisi viettää huomattavasti kuukautta pidempi aika jonossa. Jos on tosiaan niin, että hoitoon pääsee noin nopeasti niin hieno homma!

        Kuukauden jonosta minullekin tosiaan puhuttiin, kysta on melko kookas ja häiritsevä, ja siksi kai kiireellinen. Mutta ajattelin tosiaan, että näin nopeasti pääsisi vain maksamalla maltaita.

        Kiitos vastauksesta


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuinka Riikka Purra on parantanut Suomen kansalaisen elämää?

      Haastan kaikki perussuomalaisten kannattajat kertomaan konkreettisia esimerkkejä kuinka Riikka Purran harjoittama politi
      Maailman menoa
      79
      3877
    2. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      69
      3687
    3. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      40
      2203
    4. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      52
      2169
    5. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      58
      2064
    6. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      51
      1746
    7. Mitä sitten odotat

      Jos seurailet vain tekemisiäni
      Ikävä
      27
      1429
    8. Vuoksesi kaiken

      Tekisin vuoksesi kaiken. Enemmänkin. Kunpa tietäisi ja hyväksyisit sen. Ymmärtäisit, en voi elää ilman sinua. En halua
      Ikävä
      115
      1173
    9. Kehu kaivattuasi

      Mikä hänessä on parasta? Jos osaat kertoa muuta kuin ulkonäköön liittyvää, niin ansaitset mitalin.
      Ikävä
      105
      1133
    10. Missä yleensä törmäät kaivattuusi??

      Tai näet hänet!!
      Ikävä
      60
      1099
    Aihe