Minulta tippuu useasti kahvia kahvinkeittimen lämpölevylle. Kahvi tarttuu lämpölevyyn enkä saa sitä puhtaaksi. Miten saan jäljen lähtemään levystä? Kostealla rätillä se ei lähde. Olen kiitollinen neuvoista.
Kahvinkeittimen lämpölevy puhtaaksi
12
16948
Vastaukset
- Mummi12
Kävin äsken kokeilemassa ihmesientä. Minullakin on ao paikka aika sotkuinen.
Akro-Meleco -taikasieni näyttää toimivan. Omani olen ostanut hyvin varustetusta ruokakaupasta. Paketin päällä appelsiinin kuva ja maahantuoja www.akro.fi- sieni ja sillä siisti
myös Viledalla elintarvikekaupoissa.
- konetiskiainetta
Moi,
itse olen puhdistanut lämpölevyn laimennetulla nestemäisellä konetiskiaineella pyyhkimällä (taisi olla Sunlight jossa oli mukana jotain valkaisevaa ainetta). Sitten pyyhin kostealla rätillä, jotta pesuainejäämät lähtivät irti. Ja puhdasta tuli.- Nimetön
Kylmälle levylle ihan vähän jotain hankausainetta (vim, cif, lidlistäkin saa keltaisessa korkeassa pullossa) ja hankaat lian pois talouspaperilla. Lopuksi pyyhi kostealla rätillä. Tulee taatusti puhdasta ilman erikoisaineita!
- hankausaineita
Nimetön kirjoitti:
Kylmälle levylle ihan vähän jotain hankausainetta (vim, cif, lidlistäkin saa keltaisessa korkeassa pullossa) ja hankaat lian pois talouspaperilla. Lopuksi pyyhi kostealla rätillä. Tulee taatusti puhdasta ilman erikoisaineita!
Hankausaineella saat kyllä puhtaaksi, mutta sitten lika tarttuukin kerta kerralta kahta kauheammin. Meillä Moccamaster kotona ja siihen tarttuu lika todella kovasti. Maalla halpa Siemens, ja sen kromattu levy puhdistuu tavallisella astianpesuaineella. Ruokasooda aika hyvä aine myös.
- kokeilla myös
kidesoodaa,jota saa kilon pusseissa,sillä pitäisi lähteä,sillä irtoaa pohjaanpalanut ruokakin pannuista,sillä luulisi puhdistuvan,se on myrkytön ja tehokas vaihtoehto.
- jokapaikan ihme
putsaus.Tosin töhnää ei saa levittää silityshöyry aukkoihin. Käsittele kuin muut kevytmetaalit esim silitysrauta :
http://www.jozo.fi/suolakoulu.php?id=suolavinkit
http://www.piketa.com/index.php?sivu=33212
http://www.kaspaikka.fi/tekniikoita/silitysrauta.html
http://www.kuluttajavirasto.fi/user_nf/default_mag.asp?id=10582&site=38&tmf=10226&lmf=10353&mode=readdoc&1=1
http://www.nicehouse.fi/keittio/keskustelu/nayta.php?id=18794
http://plaza.fi/ellit/koti/keskustelu/t1365436
- ei nimimerkkiä
ruokasoodalla lähti. kostealla rätillä pyyhkiminen lopuksi.
- gdfgsgf
pata pata
- Kahvikärpänen
Pahasti palanut kura irtosi tylpällä voiveitsen kärjellä varovasti rapsutellen, muu karsta kostealla ihmesienellä hankaamalla.
- Aurajuust0
Mä pesen yleensä koko keittimen astianpesukoneessa mutta harmittaa vaan kun just se likaisin osa eli lämpölevy on alumiinia eikä sitä voi pestä koneessa. Sähkövastus ja johto vaan pois ensin. Keitin on Philips merkkinen, sen saa helposti auki ja pysyy koossa ilman niitä kahta ruuvia. siinä on sellaiset klipsit jotka aukeaa ruuvitaltalla.
- Anonyymi
Samaa kalkinpostoainetta, minkä laittaa keittiminen läpi. Kaataa sitä "raakana" levylle, sen verran, että se peittyy. Antaa vaikuttaa 30min, hankaa tiskiharjalla ja kuivaa talouspaperilla. Tämän kanssa tapellut vuosia, ja koskaan levy ei ole ollut noin puhdas.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html1795012Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,194397Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/593769993117Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana2532962Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1432892- 522511
- 271929
- 221757
- 351750
- 681741