auttakaas pikkasen

Hei.
olemme menossa mieheni kanssa ensimmäistä kertaa ulkomaille. Ollaan sellainen alle 30v pariskunta, joka kaipaisi lomalleen aurinkoa, rantaa, yöelämää, edullisia shoppailu paikkoja ja nähtävyyksiä. onko missään sellaista paikkaa jossa voisi yhdistää nämä kaikki?? suositelkaa meille paikkoja jonne mennä.
81639
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Suosittelen ed.mainittuja maita, Tunisiaan Sousseen, Turkkiin Alanyaan...

Äänestä

Turkin Alanya. Sattuu nuo kaikki kohdalleen. Oon käyny lukemattomia kertoja. Lisäksi äitini joka ennen vannoi, ettei mee kahta kertaa samaan paikkaan, lähtee nyt syksyllä neljännelle Alanyan reissulleen :D

Äänestä

Thaimaa tulee ensimmäisenä mieleen.

Äänestä

kiitos vastauksista, alan etsimään sopivaa ajankohtaa ja matkaa turkista.

Äänestä
  • Antalyasta. Itse olen käynyt Alanyassa neljä kertaa, syksyllä menen viidettä kertaa ja tällä reissulla käydään katsomassa myös Antalyan nähtävyydet, kaupat, yökerhot ja rannat. Antalyassa yhdistyy kaupunkiloma ja rantaloma, on myös edullisempaa shoppailla ja valikoimaa enemmän kuin Alanyassa, tällaisen käsityksen olen saanut. Kuitenkin lähes kymmenkertaisesti asukkaita ja ei niin paljon turisteja kuin Alanyassa. Mutta menee kumpaan vain, bussilla pääsee 5-6€:lla sen välin kulkemaan.

    Äänestä

Antalya on juuri sitä, mitä edellinen vastaaja kertoo. Siellä sekoittuu kaikki mahdolliset lomat. Sen lisäksi sieltä on helppo lähteä bussilla eri suuntiin. Bussimatkailu on mukavaa ja halpaa. Esim alanya, Kas, Kalkan, Fethiye- sieltä rannikkoa pitkin takaisin Antalyaan kaupunki kerrallaan. Ihania paikkoja. Pohjoiseen esim Egidir. Vuorten keskellä hieno kylmä- ja puhasvetinen järvi, sotilaiden koulutuskeskus jne. Jos olette vain viikon, ei tietenkään kannata lähteä mihinkään. Antalyassakin on tarpeeksi näkemistä ja tekemistä yhdelle viikolle. Hyppäätte vaan Dolmus bussiin (1,25 YTL) ja menoksi ympäri kaupunkia. Ostoksia voi tehdä basaareissa, kaupoissa tai vanhassa kaupungissa.Nähtävyyksiä on itse kaupungissa ja kaupungin ulkopuolella. Rantaakin löytyy yli kahdeksan kilometriä(Konyalti -beach). Taatusti ei ainakaan aika tule pitkäksi. Alanya ja Kemer ovat turistikohteita, joissa kaikkia on lähellä, mutta niissä on myöskin paljon turisteja. Antalyassa turistit hukkuvat perusväestön sekaan..Joskus olemme olleet siellä kaksi viikkoa törmäämättä kertaakaan yhteenkään suomalaiseen. Mutta --- makuja on monenlaisia.

Äänestä

meillä on ihan samanlainen tilanne, reissuun pitäis lähtee mut ei tiiä minne. tuo alanya ja antalya alkoi kyllä kuullostaa hyvältä, mutta oon kuullut että turkissa paikalliset miehet käy erittäin helposti "iholle" ja muutenkin päällekäyviä. Se ei kuitenkaan ole mielestäni suotavaa, enkä sitä halua ja uskon miehenikin kokevan tilanteen erittäin epämiellyttäväksi. onko kokemuksia kellään??
Sitten niitä lämpötiloja; milloin kannattaisi lähteä? haluttaisiin ehkä tammi- helmikuussa.
Kiitos.

Äänestä
  • tammi-helmikuussa lähellä on suhteellisen lämmintä vain Kanarian saarilla. Kunnolla lämmintä
    löytyy sitten kauempaa Thaimaa, Karibia, Mexico, Dubai,Malediivit, Goa,Kenia ym.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tyttö tuollainen kirjoitti:

Hei.
olemme menossa mieheni kanssa ensimmäistä kertaa ulkomaille. Ollaan sellainen alle 30v pariskunta, joka kaipaisi lomalleen aurinkoa, rantaa, yöelämää, edullisia shoppailu paikkoja ja nähtävyyksiä. onko missään sellaista paikkaa jossa voisi yhdistää nämä kaikki?? suositelkaa meille paikkoja jonne mennä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu