Omistan 7-vuotiaan beaglen, jolla on koko ikänsä aikana ollut tiheään korvatulehduksia. Tällä hetkellä "läpsyttelee" päätään ja toisessa korvassa ruskeaa mönjää. Olen parin päivän ajan puhdistanut korvaa kahdesti päivässä epi-oticilla (fysiologisella puhdistajalla aamuisin, illalla sitten sillä kuivattavalla), mönjä on lähes hävinnyt, mutta selvästi aristaa korvaa ja äsken vinkaisi, kun puhdistin korvaa. Onkohan taas siis eläinlääkärireissu edessä? Millä ihmeen keinolla tälläisen vaivan saa kuriin? Säännöllinen (esim. kerran viikossa) korvien puhdistus? Ruokavalio?
Eläinlääkärissä neuvottiin (soitin tänään) puhdistelemaan korvia ahkeraan ja tulemaan loppuviikosta, jos vaiva ei helpota. Pelottaa vaan, että onkohan koiralla taas tärykalvo puhki. ..? Näkeekö sen itse jotenkin?
Eläinlääkärissä neuvottiin (soitin tänään) puhdistelemaan korvia ahkeraan ja tulemaan loppuviikosta, jos vaiva ei helpota. Pelottaa vaan, että onkohan koiralla taas tärykalvo puhki. ..? Näkeekö sen itse jotenkin?
Vastaukset 2
Vanhimmat
varma että on korvatulehdus? Ruskea mömmö korvassa voi viitata myös korvapunkkiin ja se lähtee Strongholdilla ja Otita Paralla, pyydä siis eläinlääkäriä tiirailemaan näytettä korvasta mikroskoopilla.
Joskus korvassa voi ärsyttää myös vieras esine, karva tai heinä vaikkapa. Tarkista korva taskulampulla. Tärykalvoa tuskin näkee ilman eläinlääkärin välineitä. Myös hiiva kannattaa poissulkea.
Jatkuvat korvatulehdukset ovat hankalia ja sen syytä on vaikea selvittää. Yksi mistä itse aloittaisin on ruoka, sillä on yllättävän paljon vaikutusta. Eli mitä ruokaa koira saa?
Hampaat kannattaa myös tutkia. Tulehtunut (taka)hammas voi aiheuttaa korvatulehduksia. Ruokavalio, hiivatulehdus, korvapunkki..? Kannattaa keskustella e.lekurin kanssa oikein kunnolla ja tutkituttaa koira perusteellisesti. Säännöllinen puhdistus on tietenkin aina tärkeää.
Pikaista paranemista beaglellesi!