Prossun tuuletin huutaa kuin viimeistä päivää(kenties..) ja pitäsi saada melutasoa huomattavasti pienemmäksi.
Tarviiko hommata uutta siiliä, vai riittääkö pelkkä tuulettimen vaihto siilin päälle? Käykö tähän tarkoitukseen ihan tavallinen kotelotuuletin vai pitääkö olla vartavasten prossua varten tehty jäädhytin?
Hintataso mielellään alhainen, 20e tai alle, löytyykö tällä hinnalla hiljaista ratkaisua?
kanta socket A ja prossu amd athlon/barton? 3200 (ei ole 64 teknologiaa)
Tarviiko uutta siiliä?
7
1425
Vastaukset
- säätäjä999
nykyisen tuulettimen koko 80mm
- Erkko!
Selvitä ensin itsellesi onko melunpitäjä juurikin prossun tuuletin vai esmes näyttiksen tuuletin.
Täytyy myöntää, että boxed prossu tuulettimeen verrattuna alkuperäinen näytönohjaimen tuuletin pitää pahempaa meteliä.
Jos näyttis, niin osta zalmanin joko 700 tai 900 sarjan jäähy siihen. Tämä riippuu näyttiksesi mallista (vanhempiin 700, koska lämpiävät vähemmän).
Jos prossu, niin irrota ensin tuuletin. Ja imuroi siili puhtaaksi. Saattaa auttaa melkoisesti.
Ja siihen voi asentaa kotelotuulettimen, kannattaa käyttää vastaavan kokoista, mutta hiljaisempaa mallia.. en kuitenkaan suosittele säästämään ja ostamaan heikompi tuuletustehoista. Eli CFM kannattaa olla sama kuin alkuperäisessä.- säätäjä999
Kiitoksia vinkeistä, melu johtuu melko varmasti prossun tuulettimesta, tässä jo kerran olen kotelotuulettimen vaihtanut eikä se auttanut mitään eli seuraavaksi irrotan sen tuulettimen ja imuroin siilin, mielestäni ei se kone näin kovaa ääntä ole aina pitänyt. Näyttis on Palit radeon x800xl, kohtuu hiljainen peli.
- Erkko!
säätäjä999 kirjoitti:
Kiitoksia vinkeistä, melu johtuu melko varmasti prossun tuulettimesta, tässä jo kerran olen kotelotuulettimen vaihtanut eikä se auttanut mitään eli seuraavaksi irrotan sen tuulettimen ja imuroin siilin, mielestäni ei se kone näin kovaa ääntä ole aina pitänyt. Näyttis on Palit radeon x800xl, kohtuu hiljainen peli.
Jaa, mun X850XT piti ainakin mieletöntä mekkalaa vakio tuulettimella. Ehkä melu on kuuntelijan korvassa?
Tärkeintä uutta tuuletinta CPU:lle ostettaessa on CFM luku sekä CFM/dB suhde. Eli CFM pitäisi olla sama tai suurempi kuin alkuperäisen tuulettimen (AMD:n SocketA:lle sanoisin 20-30CFM).
http://www.coolputer.fi/tiedot.asp?t=5
Tuo on aika messevä. Siihen vain 3-pin emolevyliitin, niin saat sen syötön otettua emolta.
Silloin emo ohjaa tuulettimen nopeutta lämpötilan mukaan.. eikä pyöritä sitä jatkuvasti täydellä teholla, vaan tarpeeksi kovaa. - säätäjä999
Erkko! kirjoitti:
Jaa, mun X850XT piti ainakin mieletöntä mekkalaa vakio tuulettimella. Ehkä melu on kuuntelijan korvassa?
Tärkeintä uutta tuuletinta CPU:lle ostettaessa on CFM luku sekä CFM/dB suhde. Eli CFM pitäisi olla sama tai suurempi kuin alkuperäisen tuulettimen (AMD:n SocketA:lle sanoisin 20-30CFM).
http://www.coolputer.fi/tiedot.asp?t=5
Tuo on aika messevä. Siihen vain 3-pin emolevyliitin, niin saat sen syötön otettua emolta.
Silloin emo ohjaa tuulettimen nopeutta lämpötilan mukaan.. eikä pyöritä sitä jatkuvasti täydellä teholla, vaan tarpeeksi kovaa.Avasin koneen jälleen kerran ja yritin päätellä mistä se mökä lähtee, loppupeleistä en voi olla varma mikä osa siinä pitää ääntä. Vaihdoin hiljaisen kotelotuulettimen prossutuulettimeksi mutta eipä se kone siitä paljoa hiljentynyt mutta mielestäni näyttiskään ei pitänyt ylimääräistä ääntä. Tuli mieleen mahdollisuus, että ehkä ilmanvirtaus ilmanottoaukon ritilän läpi vinkuu niin pahasti, meteli kun tuntuu tulevan koneen takaosasta.
- Erkko!
säätäjä999 kirjoitti:
Avasin koneen jälleen kerran ja yritin päätellä mistä se mökä lähtee, loppupeleistä en voi olla varma mikä osa siinä pitää ääntä. Vaihdoin hiljaisen kotelotuulettimen prossutuulettimeksi mutta eipä se kone siitä paljoa hiljentynyt mutta mielestäni näyttiskään ei pitänyt ylimääräistä ääntä. Tuli mieleen mahdollisuus, että ehkä ilmanvirtaus ilmanottoaukon ritilän läpi vinkuu niin pahasti, meteli kun tuntuu tulevan koneen takaosasta.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=108&conference=4500000000000149&posting=22000000027588031
Selvitä ensin tee sitten. Näin ei tarvitse tehdä montaa kertaa.
Äänenlähteen saa selvitettyä sillä konstilla, että sammutat sormella tuulettimen, kun kone käy. Tuuletin kannattaa aina pysäyttää keskeltä eikä lavasta. Sormeen voi sattua, jos pysäytät lavasta ja samalla saatat vaurioittaa lapaa. Jos lapaan tulee vaurio (pala irti tai vääntyy), se alkaa pitämään lisää ääntä.
- Leoric
Zalman Fan mate 2 voi säätää tuulettimen nopeutta jotta saadaan hyvä jäähdytys ja äänentaso sopivalle.Prosessorin tuuletin johto Fan mate 2 ja Fan Maten johto emolevyyn ja säädin koteloon kiinni. =)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun513505Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si1022243Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5892241Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei192006- 201628
Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431618KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar711566Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.
Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.1351471- 281436
Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?911380