Olemme lähdössä torstaina Kanton-Hong Kong-Hainan-Kanton yhdistelmämatkalle. Ostoslistalla on ainakin videokameran (ja luultavasti digikameran) hankinta heti matkan alussa. Onko kenelläkään kokemusta, mistä Kantonista tai Hong Kongista kannattaa elektroniikkaa hankkia? Onko pyydetty hinta kiinteä vai pitääkö näistäkin tuotteista osata tinkiä? Eroavatko hinnat Hong Kongissa huomattavasti Kantonin hinnoista?
Elektroniikan ostaminen
Ensimmäinen matka Kiinaan
51446
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Hongkongin hinnoista ei ole tietoa, mutta Kantonista jäi sellainen vaikutelma, että virallisissa liikkeissä, esim. ostoskeskuksissa kameroiden hinnat aika lailla samoissa kuin Suomessakin. "Kellomarkkinoilta" (rautatieaseman vieressä) Sonyn feikki digivideokamera olisi irronnut 90 €:lla. En kuitenkaan ostanut, joten laadusta en osaa sanoa mitään.
en tiedä noista paikoista, mutta shanghaissa olin kolme kuukautta.. ei elektroniikan hinnat olleet paljoa suomen hintatasoa alemmat, merkkituotteissa ehkä muutaman prosentin ero hinnassa, eikä voi tietää onko tavara todella edes aito..ja takuu on yleensä aasiassa, jos hajoaa. kiinalaiset merkit on halvempia, mutta niissä on laatutaso sen mukainen myös. hong kongin hintataso taitaa yleisesti olla kiinan korkeimpia.
Suosittelen ostamaan Suomesta ennen lähtöä koska monen tuotteen kohdalla saatat saada halvemmalla täältä takuun suhteen olet varmemmalla pohjalla!
läppäri. Hinta oli halvempi kuin Suomessa. Tingittiin hiukan. Kannattaa vain olla silmä tarkkana, että saa juuri sen mitä haluaa. Yrittävät myydä mahdollisesti kalliimpia kuin mitä ostamasi on. Hong Kongissa on pilvin pimein elektroniikkaa myyviä putiikkeja.
Ei täällä merkki tuotteet sen halvempia ole, kuin Suomessa. Itseä huvittaa täällä asuneena (5 vuotta Kiinassa), kun suomalaiset tulevat ostamaan halpaa elektroniikkaa. Kopioit ovat halpoja, mutta laatu sen mukaista. Unohtakaa elektroniikka, ostakaa rättejä, naisten paratatiisi! Mukava seurata hameväkeä, itse nautin mieluusti "bai jiu".