Olemme lähdössä torstaina Kanton-Hong Kong-Hainan-Kanton yhdistelmämatkalle. Ostoslistalla on ainakin videokameran (ja luultavasti digikameran) hankinta heti matkan alussa. Onko kenelläkään kokemusta, mistä Kantonista tai Hong Kongista kannattaa elektroniikkaa hankkia? Onko pyydetty hinta kiinteä vai pitääkö näistäkin tuotteista osata tinkiä? Eroavatko hinnat Hong Kongissa huomattavasti Kantonin hinnoista?
Elektroniikan ostaminen
5
1399
Vastaukset
- tietoa
Hongkongin hinnoista ei ole tietoa, mutta Kantonista jäi sellainen vaikutelma, että virallisissa liikkeissä, esim. ostoskeskuksissa kameroiden hinnat aika lailla samoissa kuin Suomessakin. "Kellomarkkinoilta" (rautatieaseman vieressä) Sonyn feikki digivideokamera olisi irronnut 90 €:lla. En kuitenkaan ostanut, joten laadusta en osaa sanoa mitään.
- kiinassa
en tiedä noista paikoista, mutta shanghaissa olin kolme kuukautta.. ei elektroniikan hinnat olleet paljoa suomen hintatasoa alemmat, merkkituotteissa ehkä muutaman prosentin ero hinnassa, eikä voi tietää onko tavara todella edes aito..ja takuu on yleensä aasiassa, jos hajoaa. kiinalaiset merkit on halvempia, mutta niissä on laatutaso sen mukainen myös. hong kongin hintataso taitaa yleisesti olla kiinan korkeimpia.
- siellä
Suosittelen ostamaan Suomesta ennen lähtöä koska monen tuotteen kohdalla saatat saada halvemmalla täältä takuun suhteen olet varmemmalla pohjalla!
- ostettiin
läppäri. Hinta oli halvempi kuin Suomessa. Tingittiin hiukan. Kannattaa vain olla silmä tarkkana, että saa juuri sen mitä haluaa. Yrittävät myydä mahdollisesti kalliimpia kuin mitä ostamasi on. Hong Kongissa on pilvin pimein elektroniikkaa myyviä putiikkeja.
- Gan Bei
Ei täällä merkki tuotteet sen halvempia ole, kuin Suomessa. Itseä huvittaa täällä asuneena (5 vuotta Kiinassa), kun suomalaiset tulevat ostamaan halpaa elektroniikkaa. Kopioit ovat halpoja, mutta laatu sen mukaista. Unohtakaa elektroniikka, ostakaa rättejä, naisten paratatiisi! Mukava seurata hameväkeä, itse nautin mieluusti "bai jiu".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark2417317Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää1393751Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?
Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas1172158- 271379
Olen väsynyt tähän
En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy261357- 321354
Minneapolisin tapauksesta hyvä video
Runoilijan auto oli poikittain tiellä ja kun poliisit lähestyivät sitä, runotyttö painoi reippaadti kaasua. Auto syöksäh3341168Miksi et voi tutustua minuun irl?
Vastaa yleisellä tasolla/ympäripyöreästi, jos pelkäät tunnistamisia.141982Milloin palaat
Odotan niin kauan kun vaan jaksan toivoa. Tiedät että sua jäi joku ikävöimään. ❤️23928Tiesitkö? Uusi Bachelor on raivannut tietään määrätietoisesti somessa, myös Böckermanin ex-rakas!
Arttu Kilpeläinen tuli julkisuuteen Pernilla Böckermanin rakkaana. Pariskunta päätyi eroon v. 2024. Ex-poliisi Kilpelä7897